Na krakowskim lotnisku trwa szeroko zakrojona rozbudowa. Jednym z rozplanowanych projektów jest rozbudowa terminala. Na Balicach będzie mogło zostać obsłużonych 12 mln pasażerów rocznie. Przetarg na projekt rozbudowy nowego terminala lotniska im. Jana Pawła II zostanie rozstrzygnięty w kwietniu. Będzie także nowy terminal cargo oraz pas startowy.

Przetarg na projekt rozbudowy terminala

Władze krakowskiego lotniska ogłosiły przetarg na projekt rozbudowy terminala na potrzeby obsłużenia 12 mln pasażerów rocznie do roku 2036. Ruch na Balicach rośnie w bardzo szybkim tempie. W 2017 r. obsłużono 5,8 mln pasażerów.

Przepustowość godzinowa wyniesie 3200 pasażerów zarówno w hali przylotów jak i odlotów. Przetarg na projekt pojawił się w lutym, przełożono termin składania ofert. Otwarcie kopert nastąpi 14 kwietnia, wtedy dowiemy się, kto przedstawił najkorzystniejszą ofertę, a po podpisaniu umowy będą mogły ruszyć prace projektowe i następnie budowlane. Budowa ma się zakończyć do 2025 roku.

Kraków rozbudowuje terminal cargo i pas startowy

Projekt rozbudowy lotniska jest wieloetapowy, prace przy przebudowie dróg kołowania trwają od 2012 roku. Do końca tego roku ma powstać projekt nowego pasa startowego, z którego samoloty według planów będą mogły korzystać w 2021 roku.

Trwa także projektowanie nowego terminala cargo, który ma być gotowy w połowie 2019 roku. Zostanie on postawiony przy równoległej do autostrady A4 drodze nr 774. Wdrażane są tym samym założenia Planu Generalnego Kraków Airport na lata 2017-2036, który w październiku 2017 przyjęły organy spółki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here