Koronawirus jest już w Chorwacji, Austrii i na Sycylii! Europa walczy z chorobą

Coraz to nowe miejsca w Europie zgłaszają potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirusa. Po ostatnich doniesieniach o 1 osobie chorej na Teneryfie, teraz kolejne kraje informują o przypadkach zachorowań. Do tego grona dołączyły Chorwacja i Austria oraz nowe rejony we Włoszech.

Nowe kraje w Europie z zachorowaniami na koronawirusa

W dużej mierze wszystkie wspomniane nowe zachorowania są ze sobą powiązane. Źródłem jest włoski rejon Lombardia. To stamtąd pochodzi chory lekarz z Teneryfy. Również pierwszy przypadek na terenie Chorwacji jest związany z Włochami – młody mężczyzna, u którego wykryto koronawirusa, był w Mediolanie od 19 do 21 lutego. Jego objawy są łagodne i przebieg choroby jest spokojny. Chorwackie służby już starają się dotrzeć do osób, które miały styczność z chorym. 

Dwie osoby przebywające na terenie Austrii, u których także wykryto chorobę, przyjechały do Tyrolu z włoskiej Lombardii, gdzie obecnie jest najwięcej przypadków zarażenia koronawirusem. 11 gmin znajdujących się w dwóch północnych regionach – Lombardii i Wenecji Euganejskiej ogłoszono czerwoną strefą i zamknięto. Wszczęto drastyczne środki bezpieczeństwa. Liczba zachorowań we Włoszech rośnie w szybkim tempie. Nowe przypadki wykryto również na Sycylii i w Toskanii.

Włochy źródłem zakażeń

Obecnie we Włoszech zarażonych jest 229 osób, 7 osób zmarło, ale na razie nie przewiduje się zamknięcia granic kraju.

W Polsce ogłoszono, że ze względu na sytuację związaną z zagrożeniem koronawirusem, zaostrzone zostają środki bezpieczeństwa dotyczące osób wracających do kraju. Na lotniskach można spodziewać się kontroli zdrowotnych. Badaniom zostaną poddani nie tylko podróżni wracający z Chin, ale również pasażerowie przylatujący z Włoch. Jednak cała procedura nie do końca jest przestrzegana. Zaledwie 3 dni temu do kraju bez problemu zostali wpuszczeni pasażerowie wracający z ferii spędzanych we Włoszech.

Co zrobić, by ograniczyć ryzyko zakażenia podczas lotu?

Państwowa Inspekcja Sanitarna ogłosiła oficjalne zasady postępowania w podróży lotniczej oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa. W dużej mierze dotyczą one wytycznych dla personelu pokładowego linii lotniczych oraz personelu medycznego w przypadku postępowania z osobą podejrzaną o zarażenie koronawirusem. Zaleca się izolowanie chorych podróżnych i rozdawanie maseczek ochronnych. Personel kontaktujący się z chorym, powinien być zabezpieczony w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia, przynajmniej rękawiczki i maseczki na twarz).

Rekomenduje się również, aby odpowiednie zapasy masek osłaniających nos i usta znajdowały się na pokładach samolotów i w portach lotniczych, z przeznaczeniem dla pasażerów (w pierwszej kolejności podejrzanych o zachorowanie) oraz personelu pokładowego i lotniskowego, w razie podejrzenia, że na pokładzie lub na terenie lotniska może przebywać zakażony pasażer.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,716ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze