Goa będzie w najbliższym czasie miała wyznaczone 24 strefy, gdzie absolutnie nie będzie wolno robić selfie. Indie są krajem o najwyższej liczbie śmiertelnych wypadków spowodowanych chęcią zrobienia idealnego zdjęcia.

W najbardziej niebezpiecznych dla turystów miejscach, gdzie już wcześniej zdarzały się wypadki, zamontowane zostaną tablice z ostrzeżeniami. Będzie się ich można spodziewać w okolicy klifów, najpopularniejszych plaż i naturalnych basenów w skałach. Do Goa przyjeżdża rocznie około 6 milionów turystów, a wypadki zdarzają się tam bardzo często.

Goa to nie jedyne miejsce w Indiach, gdzie wprowadzono zakaz selfie. Już dwa lata temu Mumbaj oznaczył 16 stref bez aparatu, chcąc ograniczyć liczbę wypadków, jakim ulegali turyści.

Tragiczny bilans selfie w Indiach…

W ostatnim czasie doszło do aż dwóch śmiertelnych wypadków w tym samym miejscu na wyspie Goa. 17 czerwca 2018 roku dwoje ludzi, mężczyzna i kobieta, utonęli. Oboje porwała fala, kiedy po wspięciu się na skały starali się zrobić sobie zdjęcia. Wypadki zdarzyły się niezależnie od siebie, z kilkugodzinnym odstępie czasowym.

W wielu miejscach w Indiach już stoją tabliczki ostrzegawcze, jednak turyści niewiele sobie z nich robią. Ze 127. śmierci na świecie, spowodowanych chęcią zrobienia zdjęcia, aż 76 miało miejsce własnie w Indiach. Do najtragiczniejszych wypadków zaliczyć można ten z 2014 roku, kiedy grupa 10 osób pływała jachtem po jeziorze Maharashtra. Chcąc zrobić sobie zdjęcie grupowe przechylili i zatopili statek, na skutek czego siedmioro z nich utonęło.

Tragicznych wypadków w Indiach jest wiele. Na początku lutego 2016 roku osiemnastoletni uczeń spadł ze skały podczas wycieczki klasowej w okolicy tamy znajdującej się w pobliżu miasta Nashik. Potknął się w czasie robienia selfie, spadł do wody i utonął. Wraz z nim zginął również jego kolega, który skoczył mu na ratunek. Z kolei w styczniu tego roku kolejna osiemnastolatka spadła do morza i utopiła się w Bandstand Fort. W zeszłym roku zginęła także trójka przyjaciół, którzy postanowili zrobić selfie z nadjeżdżającym pociągiem w tle, stojąc na torach. Zginęli na miejscu.

… i na świecie

W pozostałych miejscach na świecie również zdarzają się tragiczne wypadki spowodowane chęcią zrobienia selfie. W 2016 roku pięćdziesięcioletni niemiecki turysta zginął podczas próby zrobienia sobie zdjęcia w Machu Picchu. Z kolei turystka z Austrii wpadła do 10 metrowej studni podczas robienia selfie, a 35-letnia kobieta z Florydy zginęła spadając do Wielkiego Kanionu w USA. Zdarzyło się również, że kobieta spadła z najwyższego mostu Kalifornii robiąc sobie zdjęcie.

Dlatego niektóre kraje, podobnie jak Indie, wprowadziły różnego rodzaju zakazy. Sri Lanka poszła nawet o krok dalej. Za robienie zdjęć pociągów przy torach, można nawet pójść do wiezienia. Islandia również zaangażowała się w walkę z plagą selfie, wypuszczając różne kampanie społeczne i informacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here