IATA potwierdza to, co już dawno wiedzieliśmy – podróże mają ograniczony wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa

Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wezwało rządy do przyspieszenia złagodzenia ograniczeń w podróżowaniu. IATA wezwała do usunięcia wszystkich barier w podróży, zniesienia zakazów podróżowania i przyspieszenia złagodzenia ograniczeń w podróżowaniu.

Podróżni nie stwarzają większego ryzyka rozprzestrzeniania się COVID-19.

– Dzięki doświadczeniu wariantu Omikron pojawia się coraz więcej dowodów naukowych i opinii negujących skuteczność ograniczeń w podróżowaniu w celu kontrolowania rozprzestrzeniania się COVID-19. Te środki nie zadziałały. Dziś Omikron jest obecny we wszystkich częściach świata. Dlatego podróżowanie, z nielicznymi wyjątkami, nie zwiększa ryzyka dla populacji ogólnej. Miliardy wydane na testowanie podróżnych byłyby znacznie bardziej efektywne, gdyby zostały przeznaczone na dystrybucję szczepionek lub wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej – powiedział Willie Walsh , dyrektor generalny IATA.

Nauka potwierdza brak związku pomiędzy podróżowaniem a rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Niedawno opublikowane badanie przeprowadzone przez Oxera i Edge Health 1 wykazało niezwykle ograniczony wpływ ograniczeń w podróżowaniu na kontrolowanie rozprzestrzeniania się wariantu Omikron koronawirusa. Zobacz wyniki badań.

– Chociaż badanie jest specyficzne dla Wielkiej Brytanii, jasne jest, że ograniczenia w podróżowaniu w dowolnej części świata miały niewielki wpływ na rozprzestrzenianie się COVID-19, w tym wariantu Omikron. Wielka Brytania, Francja i Szwajcaria dostrzegły to i jako jedne z pierwszych rozpoczęły usuwanie obostrzeń związanych z podróżowaniem. Więcej rządów musi pójść w ich ślady. Przyspieszenie zniesienia ograniczeń w podróżowaniu będzie ważnym krokiem w kierunku życia z wirusem – powiedział Walsh.

W odniesieniu do zakazów podróży, w zeszłym tygodniu także Komitet Kryzysowy WHO potwierdził swoje zalecenie:

– Należy znieść lub złagodzić międzynarodowe zakazy ruchu lotniczego. Nie zapewniają one wartości dodanej i nadal przyczyniają się do kryzysu gospodarczego i społecznego doświadczanego przez państwa.

Może to już czas, by zacząć traktować Covid jak grypę? Niektóre kraje mają to w planach: Kolejny kraj chce traktować koronawirusa jak grypę! Znoszą wszystkie restrykcje, Covid będzie traktowany jak grypa? Brytyjski minister zdrowia zdradza plany rządu.

Szczepienia jako sposób na ujednolicenie zasad podróżowania? Tak, ale…

Walsh komentuje – Obecna sytuacja z restrykcjami i obostrzeniami to bałagan. Mamy jeden problem – COVID-19. Wydaje się jednak, że istnieje więcej zasad i pomysłów na ograniczenia związane z podróżami niż krajów, do których można podróżować.

Wydaje się, że to szczepienia będą miały kluczowe znaczenie w zbliżaniu się do fazy endemicznej. Podróżowanie bez barier stanowi silną zachętę do szczepień. Jednak problemem jest brak zgodności, co do długości ważności szczepionki. Niektóre kraje (np. Włochy) skracają je zbyt mocno, co w rzeczywistości wymaga od pasażerów lotów regularnych szczepień przypominających.

– Należy pilnie rozważyć kilka krytycznych problemów dotyczących szczepionek. Chociaż Unia Europejska wskazuje na dziewięciomiesięczny okres ważności szczepień podstawowych, nie jest to powszechne. A ważność dawki przypominającej nie została uregulowana. Ponieważ pierwszy kwartał roku ma kluczowe znaczenie dla rezerwacji w szczycie sezonu turystycznego, ważne jest, aby jak najwcześniej zapewnić potencjalnym podróżnym pewność – dodał Walsh.

Zobacz też:

Anna
Anna
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też