Covid będzie traktowany jak grypa? Brytyjski minister zdrowia zdradza plany rządu

Wariant Omikron koronawirusa jest w odwrocie… Co prawda kiedyś już to słyszeliśmy, ale tym razem to słowa brytyjskiego ministra zdrowia. Sajid Javid oświadczył w środę, że musimy nauczyć się żyć z koronawirusem jak z grypą. Wcześniej premier Borys Johnson ogłosił zniesienie restrykcji wprowadzonych w Anglii z powodu wariantu Omikron.

Javid podczas konferencji na Downing Street podkreślił, że to wariant Omikron spowodował ponad 1/3 wszystkich infekcji wykrytych w Anglii. Zauważył jednak, że podjęte przez rząd kroki zadziałały. Co prawda minister ostrzega:

To nie jest koniec drogi i nie powinniśmy postrzegać tego jako mety, ponieważ nie możemy wyeliminować tego wirusa i jego przyszłych wariantów. Zamiast tego musimy nauczyć się żyć z Covid w taki sam sposób, w jaki musimy żyć z grypą. I będziemy tej wiosny tworzyć nasz długoterminowy plan na życie z Covid-19.

Premier Johnson ogłosił, że wszystkie restrykcje wprowadzone w Anglii w związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa przestaną obowiązywać najpóźniej do 27 stycznia. Powiedział też, że nadal będzie obowiązywało zalecenie, aby nosić maseczki w zamkniętych i zatłoczonych przestrzeniach publicznych, ale nadszedł czas, aby „zaufać osądowi” społeczeństwa w sprawie stosowania się do tego.

Koniec z izolacją i kwarantanną?

Johnson potwierdził zamiar zniesienia w najbliższych tygodniach obowiązku izolowania się przez osoby zakażone koronawirusem i zastąpienie go zaleceniem:

Wkrótce nadejdzie czas, kiedy będziemy mogli całkowicie usunąć wymóg prawny dotyczący izolacji, podobnie jak nie nakładamy na ludzi obowiązku izolacji w przypadku zachorowania na grypę. W miarę jak Covid stanie się chorobą endemiczną, będziemy musieli zastąpić wymogi prawne poradami i wskazówkami, zachęcając osoby zarażone wirusem do zachowania ostrożności i rozwagi wobec innych.

Wymóg izolacji przestanie obowiązywać 24 marca, wraz z wygaśnięciem stosownych przepisów, lecz ta data może być przyspieszona. Czy to oznacza, że znikną wszelkie obostrzenia na granicach? Wciąż czekamy na oficjalne informacje.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,891ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze