Egipt – atrakcje, których w życiu nie zapomnisz! Top 7

Egipt jest skarbnicą starożytnych zabytków, malowniczych krajobrazów i fascynujących miejsc, które od wieków przyciągają podróżników z każdego zakątka świata. Ten słoneczny kraj oferuje niezliczone atrakcje, które sprawiają, że każda w nim wizyta jest pełna odkryć. Od majestatycznych piramid po malownicze krajobrazy Nilu, atrakcje Egiptu są jak magnes przyciągający turystów z całego świata. Oto siedem najbardziej niezapomnianych atrakcji, które sprawią, że Twoja podróż do Egiptu będzie wyjątkowa.


1. Wielkie Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie to ikona Egiptu i jeden z Siedmiu Cudów Świata Starożytnego, będąca świadectwem niesamowitej inżynierii i architektury starożytnych Egipcjan. To miejsce, które zachwyca swoją monumentalnością oraz tajemniczością, składając się z trzech głównych piramid: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Odwiedzający mogą podziwiać te imponujące struktury oraz pobliskiego Sfinksa, tworząc niezapomniane wspomnienia. Odkrywanie tych starożytnych budowli to podróż po jednych z najbardziej ikonicznych atrakcji Egiptu, oferujących wgląd w geniusz i ambicję starożytnych budowniczych.

 • Piramida Cheopsa, największa z trzech, pierwotnie miała wysokość 146,6 metra, co czyniło ją najwyższą strukturą wykonaną przez człowieka na świecie przez ponad 3800 lat.
 • Wewnątrz piramid znajdują się korytarze i komory, które do dziś budzą zainteresowanie badaczy. Pomimo wielu badań, piramidy wciąż kryją wiele tajemnic.
Piramidy w gizie
Egipt atrakcje: Piramidy w Gizie. Fot. Shutterstock

2. Dolina Królów w Luksorze

Luksor, często nazywany największym muzeum na świecie na otwartym powietrzu, oferuje dostęp do Doliny Królów – miejsca pochówku faraonów i potężnych ludzi z Nowego Królestwa*. Jest to kompleks ponad 60 grobowców wpleciony w malowniczy krajobraz, a każdy odwiedzający może poczuć się jak odkrywca, wchodząc do starożytnych grobowców.

 • W Dolinie Królów znajduje się ponad 60 grobowców, w tym słynny grobowiec Tutanchamona, odkryty niemal nietknięty w 1922 roku.
 • Malowidła i hieroglify wewnątrz grobowców są nadzwyczaj dobrze zachowane i przedstawiają sceny z życia po śmierci, co daje unikatowy wgląd w wierzenia starożytnych Egipcjan.

  * sprawdź tutaj: https://history-maps.com/pl/story/History-of-Egypt/event/New-Kingdom-of-Egypt
Egipt atrakcje: Dolina Królów fot. Shutterstock

3. Abu Simbel

Kompleks świątynny Abu Simbel, wykuty bezpośrednio w skałach nad brzegiem jeziora Nasera, jest jednym z najbardziej imponujących zabytków Egiptu. Dwie monumentalne świątynie, poświęcone Ramzesowi II i jego królowej Nefertari, są wspaniałym świadectwem starożytnego rzemiosła i sztuki.

 • Świątynie zostały przeniesione w latach 60. XX wieku na wyższe tereny, by uchronić je przed zalaniem wodami Jeziora Nasera, co jest jednym z największych sukcesów inżynierii. Przeniesienie świątyń to nie tylko inżynieryjny wyczyn, ale również dowód na to, jak bardzo atrakcje Egiptu są cenione i chronione dla przyszłych pokoleń.
 • Dwa razy w roku, w dniu urodzin i koronacji Ramzesa II, słońce oświetla posągi bóstw w głębi głównej świątyni.
Egipt atrakcje: Abu Simbel fot. Shutterstock

4. Kairskie muzeum Egipskie

Muzeum Egipskie w Kairze, położone w sercu stolicy, jest skarbnicą starożytnych egipskich artefaktów. Zawiera największą na świecie kolekcję przedmiotów z okresu starożytnego Egiptu, w tym słynne skarby Tutanchamona. Odwiedzający mogą spędzić godziny, podziwiając bogactwo egipskiej historii zgromadzone w jednym miejscu.

 • Muzeum zgromadziło ponad 120 000 przedmiotów, od drobnych biżuterii po gigantyczne posągi, co czyni je jednym z najbardziej kompletnych zbiorów egipskich antyków na świecie.
 • Wśród kolekcji muzeum znajduje się również Papirus Ebersa, jeden z najstarszych i najbardziej zachowanych tekstów medycznych, pochodzący z około 1550 roku p.n.e.
Egipt atrakcje: Kairskie muzeum fot. Shutterstock

5. Świątynia Karnak w Luksorze

Świątynia Karnak, położona w Luksorze, jest największym kompleksem świątynnym w Egipcie. Składa się z kilku połączonych świątyń, kaplic i innych budowli. Wizyta tutaj jest jak podróż w czasie do serca starożytnego Egiptu, gdzie można niemal usłyszeć echo modlitw i ceremonii sprzed tysięcy lat. Świątynia Karnak, z jej ogromnymi kolumnami i bogatą historią, jest jedną z najbardziej imponujących atrakcji Egiptu, która każdego roku przyciąga miłośników historii i kultury.

 • Karnak był rozbudowywany przez ponad 2000 lat przez różnych faraonów, co czyni go świadkiem ewolucji egipskiej architektury, religii i sztuki.
 • Najbardziej charakterystyczną cechą Karnaku jest Wielka Sala Hypostylowa, zawierająca 134 wielkie kolumny ułożone w 16 rzędach, tworzące las kamiennych słupów, który wciąż robi ogromne wrażenie.
Egipt atrakcje: Świątynia Karnak fot. Shutterstock

6. Klasztor Świętej Katarzyny na Synaju

Klasztor Świętej Katarzyny, położony u podnóża Góry Synaj, jest jednym z najstarszych działających klasztorów chrześcijańskich na świecie. To miejsce o ogromnym znaczeniu duchowym, które przyciąga pielgrzymów i turystów swoją historią i spokojem.

 • Klasztor został założony w VI wieku na polecenie cesarza Justyniana, aby chronić mnichów i pielgrzymów odwiedzających miejsce spalania krzewu.
 • Budynek przechowuje jedną z najcenniejszych kolekcji ikon i rękopisów na świecie, w tym niektóre z najstarszych znanych egzemplarzy Biblii.
Atrakcja Egiptu klasztor Świętej Katarzyny
Egipt atrakcje: Klasztor Świętej Katarzyny fot. Shutterstock

7. Nil – rejs rzeką

Rejs po Nilu to jedna z najbardziej malowniczych i relaksujących metod odkrywania Egiptu. Pozwala zobaczyć kraj z zupełnie innej perspektywy, przepływając obok leniwie poruszających się krajobrazów, starożytnych świątyń i codziennego życia Egipcjan mieszkających na brzegach tej życiodajnej rzeki.

 • Nil, będący najdłuższą rzeką na świecie, odgrywał kluczową rolę w życiu starożytnych Egipcjan, dostarczając im wody, żywności i środków transportu.
 • Podczas rejsu można odwiedzić wiele znaczących miejsc, w tym Świątynię Kom Ombo, poświęconą bogom Sobkowi i Horusowi, oraz Świątynię Edfu, jedną z najlepiej zachowanych świątyń w Egipcie.
Egipt atrakcje: Nil fot. Shutterstock

Podróż do Egiptu to nie tylko okazja do zobaczenia jego słynnych piramid i monumentalnych świątyń, ale również szansa na dotknięcie historii, która kształtowała naszą cywilizację. Podsumowując, atrakcje Egiptu to nieskończona lista miejsc, które fascynują, inspirują i uczą. Od starożytnych zabytków po naturalne piękno, Egipt oferuje niezapomniane przeżycia, które zachwycą każdego podróżnika. Każda z tych atrakcji oferuje unikalne doświadczenie i wgląd w bogatą kulturę oraz dziedzictwo tego niezwykłego kraju. Zarezerwuj swoje w Egipcie w najlepszych cenach już teraz!


Sprawdź też najlepsze okazje na loty do Egiptu:

Ładowanie…

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też