Dyskryminacja podróżnych? Ten kraj chce być pierwszy na świecie! KE się nie zgadza

Duński rząd zapowiedział wprowadzenie od końca lutego cyfrowych koronapaszportów, które będą potwierdzać przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19. Początkowo ma to być pomoc dla przedsiębiorców, którzy będą mogli w końcu odbywać podróże służbowe.

Chodzi o elektronicznie zaświadczenie, które potwierdzi przyjęcie odpowiedniej do uzyskania odporności liczby dawek szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Taki cyfrowy dokument miałby jednak dawać zaszczepionym osobom pewne przywileje; przede wszystkim umożliwić im podróżowanie w czasie obowiązywania obostrzeń w przekraczaniu granic czy poruszaniu się po kraju, poprzez zwolnienie ich, po odbytej podróży, z obowiązku kwarantanny.

Dania postanowiła wprowadzić taki dokument cyfrowy jako pierwszy kraj w Europie. Na razie wszystkie informacje dotyczące szczepień mają być dostępne na stronie sundhed.dk, jednak za 3-4 miesiące ma powstać całkowicie nowe rozwiązanie technologiczne. Z czasem możliwe jest pojawienie się w systemie również innych, szczegółowych informacji związanych z koronawirusem np. obecność przeciwciał w organizmie turysty chcącego przekroczyć granicę Danii.


Dodatkowy cyfrowy paszport w telefonie pokaże, kiedy zostałeś zaszczepiony. Możemy być jednym z pierwszych krajów na świecie, który wprowadzi takie rozwiązanie.

Morten Bodskov, minister finansów Danii

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand odniósł się do planów duńskiego rządu związanych z koronawirusowym paszportem. Uważa, że ludzie nie mogą być w ten sposób dyskryminowani.

Szefowie państw i rządów na ostatnim szczycie Rady Europejskiej uzgodnili, że praca (…) nad świadectwami szczepień do celów medycznych będzie kontynuowana. Decyzja o tym, w jaki sposób świadectwa mogłyby być używane, ma być podjęta w późniejszym terminie. To jest etap, na którym obecnie jesteśmy.

Christian Wigand

Nie chciał oceniać czy jednostronne wprowadzenie przez Danię koronapaszportów byłoby zgodne z unijnym prawem. Zaznaczył jednak, że KE zawsze kładzie nacisk na większą koordynację przedsięwzięć państw członkowskich. Zwłaszcza jeśli chodzi o podróże, restrykcje i zapewnienie bezpieczeństwa Europejczykom.

1 KOMENTARZ

  1. Czy ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć, co w przypadku, jak ktoś z powodów zdrowotnych po prostu zaszczepić się nie może? Ograniczyć podróżowania przecież nie można jikomu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here