6 krajów UE otrzymało od KE 13 mld euro. W tym Polska! Ile dokładnie i na co?

13 miliardów euro to kwota jaka została wypłacona sześciu krajom UE w ramach szóstej transzy wsparcia finansowego z unijnego instrumentu finansowego SURE (Support to mitigate Unemployment Risks in an Emergency). To trzecia wypłata w 2021 r. Czechy otrzymały 1 mld euro, Belgia 2,2 mld euro, Hiszpania 4,06 mld euro, Irlandia 2,47 mld euro, Włochy 1,87 mld euro, a Polska 1,4 mld euro.

Są to w gruncie rzeczy pożyczki, jakie mają pomóc państwom członkowskim poradzić sobie z nagłym wzrostem wydatków publicznych. W szczególności mają pomóc krajom UE pokryć koszty bezpośrednio związane z finansowaniem krajowych programów pracy krótkoterminowej i innych podobnych środków, które wprowadziły w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, w tym dla osób samozatrudnionych.

Wypłaty nastąpiły po emisji szóstej obligacji socjalnej w ramach instrumentu EU SURE. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem inwestorów. Emisja obejmowała dwie transze, z terminem spłaty 8 mld euro w marcu 2026 r. i 5 mld euro w maju 2046 r.


Jak dotąd 17 państw członkowskich UE otrzymało łącznie 75,5 mld euro w ramach instrumentu SURE.

Jeszcze w tym roku Komisja ma uruchomić pożyczki w ramach funduszu odbudowy, instrumentu naprawczego w wysokości 750 miliardów euro, który ma pomóc w budowie bardziej ekologicznej, bardziej cyfrowej i odporniejszej Europy.

Z SURE można uzyskać do 100 mld euro w formie pożyczek, których UE udziela potrzebującym krajom na pokrycie kosztów nagłych wydatków publicznych na utrzymanie zatrudnienia.

źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here