3 etapy przywracania ruchu lotniczego w Polsce. Zaczynamy 1 czerwca

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiedział, że przywracanie pasażerskich połączeń lotniczych będzie się odbywało w trzech fazach: najpierw ruszą loty krajowe (od 1 czerwca), a następnie europejskie i na koniec międzykontynentalne. Oczywiście tylko w kierunkach, gdzie sytuacja na to pozwoli.

Odmrażanie ruchu lotniczego

Wiceminister w nagraniu zamieszczonym na Facebooku Ministerstwa Infrastruktury przypomniał, że w ubiegłym roku z polskich lotnisk skorzystała rekordowa liczna 49 mln pasażerów.

Wiceminister Infrastruktury Marcin Horała o przywracaniu połączeń lotniczych

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała na temat przywracania połączeń lotniczych🛫✈

Opublikowany przez Ministerstwo Infrastruktury Sobota, 23 maja 2020

Marcin Horała powiedział:

Z dużym optymizmem wkraczaliśmy w rok 2020, że te wyniki będą jeszcze lepsze. Niestety, nasze plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Wstrzymaliśmy rejsy lotnicze, w tej chwili nie mamy w Polsce lotów pasażerskich, po to, żeby zatrzymać rozwój epidemii. Ale na szczęście (…) etap rozwoju pandemii pozwala nam na myślenie o przywróceniu lotów. Odbędzie się to w kilku fazach.


Jak przekazał, w pierwszej fazie, która wejdzie w życie 1 czerwca, przywracane będą loty krajowe, czyli połączenia między krajowymi lotniskami.

Dodaje:

W kolejnych fazach – których jeszcze teraz terminów nie przesądzamy, bo będzie to zależało od rozwoju sytuacji epidemiologicznej – będziemy te loty rozszerzać. W drugiej fazie, na te kraje europejskie, które również opanowały sytuację epidemiczną, w których sytuacja nie jest gorsza niż w Polsce.

Trzecia faza ma dotyczyć połączeń międzykontynentalnych, ale również do tych krajów, w których sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą.

Wiceminister tłumaczy:

Później, w kolejnych etapach, w miarę jak na całym świecie będzie opanowywana epidemia – będziemy mogli przywracać wszystkie połączenia.

Oczywiście przywracanie ruchu lotniczego wiąże się z obostrzeniami, które będziemy musieli przestrzegać. Lotniska są już do tego przygotowane, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom jak i pasażerom. Mowa tu o dystansie zarówno w porcie jak i na pokładzie (część miejsc będzie niedostępna do rezerwacji), czy o mierzeniu temperatury i noszeniu maseczek. Powszechna będzie również stała dezynfekcja każdego samolotu po każdym rejsie. Jeśli każdy będzie się stosował do zasad, podróżowanie będzie bezpieczne.

Dzisiaj wchodzi w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Przedłuża ono okres obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych – do 6 czerwca br. oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych – do 31 maja br.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przekazał Prezesowi Rady Ministrów projekt rozporządzenia, który gwarantuje wsparcie finansowe dla polskich portów lotniczych w związku z pandemią koronawirusa.
Z pomocy na łączną kwotę 142,2 mln zł będzie mogło skorzystać 14 lotnisk, które przed wybuchem epidemii prowadziły regularną działalność operacyjną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here