Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Loty do SaragossyOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Kraków (KRK) Baliceod 6155Wybierz

Treść główna

Ciekawostki o Saragossie

Znajdź nas w social mediach

El Palacio de La Aljafería
Fot. sxc.hu

Pierwsze co zazwyczaj przychodzi nam do głowy myśląc o Saragossie to powieść Jana Potockiego „Rękopis znaleziony w Saragossie” oraz EXPO 2008. Saragossę opisywał także Stefan Żeromski w Popiołach.

Od czerwca do września 2008 roku w Saragossie odbywała się Wystawa Światowa Expo Zaragoza 2008. W mieście specjalnie na tą okazję wybudowano nowoczesny dworzec kolejowy Zaragoza-Delicias, rozbudowano lotnisko, wyremontowano ulice, drogi i autostrady, zbudowano kilka nowych hoteli. A co najważniejsze – w zakolu rzeki Ebro wyrosły ogromne centrum wystawiennicze, Park Wodny o powierzchni 120 ha i największe na świecie akwarium rzeczne.

Saragossa niedawno obchodziła 2000-lecie swojego istnienia, gdyż założona została przez Cezara Augusta w I wieku p.n.e., i jest to jedyne miasto, które ten cesarz rzymski nazwał od swojego imienia. Pierwotnie nazwa miasta brzmiała Caesaraugusta, potem, zniekształcona przez Arabów, którzy zajęli Aragonię w VIII w., stała się Sarakustą, by w końcu przyjąć chrześcijańska formę Zaragoza (po polsku Saragossa).

Ciekawym zabytkiem z epoki mauretańskiej jest pałac Aljaferia, druga po położonej na południu kraju Alhambrze najwspanialsza pozostałość kultury arabskiej w Hiszpanii.

Saragossa szczególnie zasłużyła się całemu krajowi podczas wojny o niepodległość (1808–1813) z wojskami Napoleona. Miasto dwukrotnie oblegane (1808 i 1809 r.) przez formacje francuskie i pułki Legii Nadwiślańskiej, uzyskało tytuł Siempre Heróica (zawsze bohaterska). Warto zwrócić uwagę na fakt, że podczas wojen napoleońskich, w obronie miasta walczył wraz z oddziałami Legii nadwiślańskiej gen. J. Chłopicki

W Aragonii i w Saragossie je się dużo mięsa, głównie wieprzowiny (świetne szynki z Teruel) i jagnięciny. Smaczna jest tutejsza oliwa, karczochy, szparagi i brzoskwinie. Warty polecenia jest lokalny specjał – ternasco de Aragon – potrawa z młodziutkiego jagnięcia, ssącego jeszcze mleko matki.

Aragończycy uchodzą nie tylko za najbardziej upartych, ale i za najspokojniejszych mieszkańców Hiszpanii,

Tradycje wielkanocne należą do najbardziej spektakularnych w Hiszpanii. Rutas del tambor to wielkopiątkowe procesje z bębnami. Na południu Aragonii podobne kawalkady - rompida de la hora - odbywają się nocą już w Wielki Czwartek. W Saragossie warto zobaczyć czterogodzinny „pogrzeb Chrystusa” (inscenizacja w wykonaniu dwudziestu trzech bractw) oraz czuwanie w kościele San Cayetano

Warto też zobaczyć Fiesta de la Vendima w Carinena, 40 km od miasta - co roku na przełomie sierpnia i września miejska fontanna wypełnia się winem….tylko pomarzyć…

Warto przekonać się samemu o tym jak wyjątkowym miejscem jest Saragossa i wybrać się w podróż do Saragossy z naszym portalem www.tanie-loty.com.pl. Oferujemy najtańsze połączenia lotnicze do Saragossy! Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki tanich połączeń!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!