Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do ManiliOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Ciekawostki o Manili


Zachód słońca w Zatoce Manilskiej
Fot. Storm Crypt

Manila często bywa niedoceniana albo wręcz niedostrzegana przez turystów. Kiedy myślimy o Filipinach, przed oczami pojawia się nam wizja... no właśnie, czego? Na pewno słonecznych plaż i wakacyjnej beztroski, jednak prawdopodobnie sama stolica nie kojarzy się nam z niczym. Może czas, by to zmienić?

Manila to miasto kontrastów. Dziwnie wyglądają dzielnice biedoty położone tuż przy nowoczesnych biurowcach. Pod względem architektonicznym całe miasto wydaje się być tworem jakiegoś szalonego projektanta, który poupychał budynki bez ładu i składu. Nie są też specjalnie ładne. Filipińczycy są niezwykle beztroscy. Spora część ich życia koncentruje się na... chodnikach przed domami. Niektórzy nawet na nich śpią lub gotują! Cały naród jest bardzo przyjacielski i ciepło nastawiony do przyjezdnych. Według wszystkich rankingów Filipińczycy plasują się wysoko w klasyfikacji najszczęśliwszych narodów świata.

Ciekawostki

 • Festiwale
  Cinemanila - październik
 • Ciekawe atrakcje turystyczne
  Park Rizal, Intramuros, Cmentarz Chiński
 • Sport
  jazda na rolkach, golf, pływanie
 • Pamiątki
  mahoniowe meble, dywany, srebrna biżuteria
 • Muzea
  Bahay Tsinoy, Narodowe Muzeum Filipin
 • Naj...
  Filipińczycy są bardzo religijnym narodem. Ponad 90% z nich jest wyznania rzymskokatolickiego

Obszar metropolitalny Manili liczy sobie około 20 milionów osób i w 2009 roku był na 11 miejscu w rankingu pod względem wielkości.

Jest w Manili coś, obok czego żaden turysta nie przejdzie obojętnie. Nie chodzi jednak o żaden nadzwyczajny zabytek, a o jeepneye. Pod tą nazwą kryją się stare wojskowe samochody terenowe pozostawione na Filipinach przez armię USA po II wojnie światowej. Jeepneye są zwykle wieloosobowe, bo były używane do transportu żołnierzy. Filipińczycy jednak zupełnie je odmienili. Od kiedy jeepneye należą do nich, są najbardziej kolorowymi i wesołymi samochodami świata. Wymalowane w przeróżne barwy, z najdziwniejszymi wzorami, napisami i postaciami (bardzo często na jeepneyu namalowany jest wizerunek Jezusa) rzucają się w oczy wśród manilskiej szarości. Być w Manili i nie przejechać się jeepneyem – to prawie jak zbrodnia. A taka przejażdżka to nic trudnego, zwłaszcza że jeepneye często są używane jako autobusy.

Charakterystycznym punktem na mapie Manili jest Intramuros,czyli dzielnica kolonialna pochodząca jeszcze z okresu panowania Hiszpanów w Filipinach. W jej obrębie znajduje się wiele ciekawych zabytków, na przykład Fort Santiago czy pozostałości po umocnieniach. Część z nich jest bardzo zniszczona, ale można przespacerować się jeszcze długim na 4,5 kilometra wałem obronnym.

Makati to nowoczesne centrum Manili. To tu mieszczą się praktycznie wszystkie ważniejsze galerie handlowe, banki i ekskluzywne butiki. Chcąc trafić do najlepszej restauracji także musimy pojechać do Makati.

W pobliżu Manili bardzo długo działała wojskowa baza należąca do USA. Zamknięto ją dopiero w 1992 roku.

Filipiny przez bardzo długi okres swojej historii pozostawały pod okupacją obcych krajów. Najpierw opanowali je Hiszpanie, następnie Brytyjczycy, Amerykanie i Japończycy.

Na wyspach filipińskich działa taki sam system nazwisk jak w Hiszpanii. Każdy mieszkaniec Filipin ma dwa nazwiska: pierwsze po ojcu, a drugie po matce.

Oficjalnym mottem Filipin jest hasło Maka-Diyos, Makatao, Makakalikasan, at Makabansa, co oznacza „Bóg, ludzie, natura i państwo”.

Z Manili pochodzi charakterystyczny papier Manila. Jest koloru beżowego, a jego włókna są dobrze widoczne nawet gołym okiem. Nie jest tak wytrzymały jak zwykły papier, ale daje lepszą jakość wydruku. Produkowany jest z włókna z liści bananów manilskich.

Jeśli chcecie poznać przyjaznych mieszkańców Manili, zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Manili. Jeśli potrzebujecie pomocy w znalezieniu odpowiedniego połączenia, skorzystajcie z naszego forum lub zadajcie pytanie na facebooku!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa