Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Madrycie

Znajdź nas w social mediach

Madryt_park_Retiro
Jeden z madryckich parków
Fot. sxc.hu

Madryt jest jednym z najstarszych miast w Europie. Już w okresie Cesarstwa Rzymskiego (około II wiek p.n.e. założono tu pierwszą osadę. Miasto jest jednocześnie najwyżej położoną stolicą europejską.

Miasto słynie z największej w Hiszpanii areny do walki byków – Las Ventas która spokojnie mieści 23 tysięcy widzów spragnionych mocnych wrażeń. Także fani sportu nie będą zawiedzeni. W mieście działają prężnie dwa słynne kluby piłki nożnej: Real Madryt i Atlético Madryt. Stadion Atlético, Vicente Calderón, może pomieścić 70 tysięcy widzów, a stadion Realu, Santiago Bernabéu, 80 tysięcy.

Atrakcje turystyczne Madrytu skoncentrowane są głównie w centrum miasta. Wśród nich godny zobaczenia jest jeden z największych pałaców królewskich na świecie - Palacio Real. Niestety para królewska korzysta z niego tylko z okazji oficjalnych uroczystości. Na co dzień mieszkają w pałacu Zarzuela, prawie za miastem. Ale w środku można zwiedzić muzeum oraz Biblioteka Królewska, w której zborach znajduje się pierwsze wydanie słynnego „Don Kichota”. O innych zabytkach można poczytać sobie na stronie zwiedzanie.

Ciekawostki

 • Fiesta
  Fiesta de San Isidro
 • Ciekawe atrakcje turystyczne
  jeden z największych pałaców królewskich na świecie - Palacio Real, muzeum Prado
 • Kuchnia
  Typową madrycką potrawą są callos (flaki) oraz cocido madrileño
 • Walki byków
  Miasto słynie z największej w Hiszpanii areny do walki byków – Las Ventas
 • Naj...
  Madryt jest jednym z najstarszych miast w Europie. Już w okresie Cesarstwa Rzymskiego (około II wiek p.n.e. założono tu pierwszą osadę. Miasto jest jednocześnie najwyżej położoną stolicą europejską

Po wyczerpującym zwiedzaniu miasta można odpocząć w jednym z 40 parków. Najlepszym miejscem na odpoczynek jest przepiękny ogród botaniczny z 1781 roku oraz świątynia Deboda położona w pobliży Rosales. Madryt widać stąd jak na dłoni. Wspaniałym miejscem rozrywki i odpoczynku może być Casa de Campo z Parque de Atracciones de Madrid, gdzie znajdziemy wesołe miasteczko, ogród zoologiczny, liczne fontanny, kilkudziesięciometrowy gejzer oraz Teleférico – kolejkę linową.

Symbolem Madrytu jest Plaza Mayor, zamknięta dla ruchu kołowego i przyciągająca wielu mieszkańców. To tu znajdziemy pomnik Filipa III na koniu. Mieszkańcy lubią też bardzo plac Puerta del Sol. Ma on owalny kształt, zaś wokół niego znajdziemy przepiękne XVIII wieczne kamienice. To tu znajduje się „kilometr zero” miejsce, od którego mierzy się wszystkie odległości oraz ulubione miejsce spotkań – posąg niedźwiedzia z brązu.

Madryt słynie także z ogromnego muzeum Prado, działającego od 1918 roku. Znajdziemy tu obrazy takich artystów jak Diego Velázquez, Francisco Goya, Bartolomé Esteban Murillo oraz bogate zbiory kolekcji królewskich. Ale Madryt to nie tylko Prado. Inne słynne muzea to Real Academia de Bellas Artes, Museo Arqueológico Nacional, Museo Nacional de Artes Decorativas, Museo Thyssen-Bornemisza, Museo del Ejército (znajduje się tu miecz Cyda oraz 20 tysięcy ołowianych żołnierzyków). Ciekawe jest także Museo Nacional Ferroviaro, w którego zbiorach znajduje się jeden z pierwszych ekspresowych elektrowozów.

Jeśli po zwiedzaniu miasta zgłodniejemy, to Madryt ma nam do zaoferowania naprawdę pyszne dania. Typową madrycką potrawą są callos (flaki) oraz cocido madrileño – gulasz z grochem, jarzynami, mięsami oraz peklowiną. Znakomita jest także kastylijska zupa z czosnkiem. Do obiadu Hiszpańskie wino lub piwo, a potem coś słodkiego: np. churros czy porras (chociaż te ostatnie polecane są na śniadanie).

Dobrą zabawę gwarantują liczne fiesty, w tym najbardziej znana Fiesta de San Isidro, patrona miasta, obchodzona w drugiej połowie maja i rozpoczyna sezon korridy. A jeśli akurat trafimy na dzień w którym nie ma żadnej fiesty to warto wybrać się do klubu, w którym posłuchamy muzyki flamenco i gdzie odbywają się pokazy tańca.

Jeśli nabraliście ochoty na wizytę w Madrycie, zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Madrytu.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 134 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 128 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 328 Sprawdź