Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do GironyOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Ciekawostki o Gironie

Girona
Fot. calafellvalo

Girona ma wszystko, co potrzeba, aby stać się wzorcowym przykładem ośrodka turystycznego. Niezbyt duża, ale za to niezwykle klimatyczna – stolica prowincji o tej samej nazwie wywiera niezapomniane wrażenia na odwiedzających ją turystach. Ponadto leży w odległości zaledwie 100 kilometrów od Barcelony, stanowi więc doskonałą bazę wycieczkową.

Mieszkańcy Girony wiedzą, co znaczy dobrze się bawić, i uwielbiają przeróżnej maści festyny, festiwale i imprezy kulturalne. Nie mają one może międzynarodowej sławy, ale niczego im to nie ujmuje. To nawet plus: tym lepiej wpisują się w lokalną kulturę. Już początek nowego roku to okazja do świętowania, a na następne nie trzeba czekać długo: od barwnych parad z okazji Święta Trzech Króli do organizowanych z okazji Świąt Bożego Narodzenia jarmarków, cały rok wypełniony jest atrakcjami. Jedne z bardziej popularnych okazji to między innymi Diada de Sant Jordi – święto patrona Katalonii odbywające się 23 kwietnia. W Gironie ulice wypełniają się straganami z książkami, wszędzie można kupić róże. W maju organizowane jest święto kwiatów, podczas którego całe miasto jest nimi udekorowane. Towarzyszą temu pokazy świateł i koncerty. Zazwyczaj w czerwcu rozpoczyna się Festiwal Gitarowy, prawdziwe święto dla wszystkich maniaków tego instrumentu. Koncerty i warsztaty wśród zabytkowych uliczek miasta – czego można chcieć więcej? Na wakacjach w Gironie odbywa się Festiwal Muzyki Religijnej, a w marcu – Tydzień Gastronomiczny. Fani historii i militariów nie mogą ominąć Festiwalu Oblężeń Napoleońskich. Do tego trzeba dodać dużą ilość targów: od ślubnych, przez ogrodnicze do hotelarskich.

Trzeba wiedzieć, że następcy aragońskiego tronu (a więc najstarszemu dziecku monarchy) nadaje się tytuł Księcia Girony. Obecnie tytuł ten przysługuje Filipowi Burbonowi.

Ciekawostki

 • Imprezy cykliczne
  Festiwal Gitarowy - czerwiec, Festiwal Muzyki Religijnej - wakacje, Diada de Sant Jordi - 23 kwietnia
 • Kuchnia
  creme catalona, pan amb tomats, torro
 • Zakupy
  stare miasto, sklepy z markową odzieżą
 • Święta
  11 września - Dzień Katalonii,                  12 października - święto narodowe,          6 grudnia - Dzień Konstytucji
 • Sport
  wędkarstwo i polowania, rowery górskie, golf
 • Atrakcje
  dzielnica żydowska

La Girona to także nazwa galeonu należącego do hiszpańskiej armady w latach jej potęgi (XVI wiek).

Bardzo ważnym aspektem jest tutaj kultura żydowska. W średniowieczu mniejszość żydowska  w Gironie kwitła i miała bardzo duże znaczenie. W 1492 roku natomiast Żydzi zostali wygnani z Katalonii, teraz jednak pamięta się o ich zasługach dla rozwoju miasta. We wrześniu w Gironie obchodzi się Europejski Dzień Kultury Żydowskiej. Warte obejrzenia są także zabytki, przede wszystkim najlepiej z całej Europy zachowana dzielnica żydowska.

W Gironie kuchnia jest całkiem smaczna. Jak w większości regionów śródziemnomorskich, tak i tutaj obiad jest raczej obiadokolacją. Do tego czasu je się raczej lekkie potrawy. Największe znaczenie w lokalnej kuchni mają warzywa i ryby, z mięs najczęściej podaje się wieprzowinę. Jak przekąska popularny jest pan amb tomats, czyli po prostu podsmażony chleb z pastą z pomidorów i czosnku, oliwą i solą. Esqueixada to sałatka z dorsza i warzyw. Coca to placek podawany na słodko lub słono. W Katalonii lubiane są oczywiście także słodycze. Podczas Świąt Bożego Narodzenia jedzony jest torro, deser nugatowy. Niezwykle smaczny jest crema catalana, będący wariacją na temat francuskiego crème brûlée. Jednym z najprostszych deserów, znanym także w Polsce jest biały ser z miodem. Bardzo smaczne są także tutejsze pralinki. Warto wstąpić zwłaszcza do lokali podających przysmaki lokalnej kuchni.

Girona leży w Katalonii, a co za tym idzie większość jej ludności posługuje się językiem katalońskim. Łączy on w sobie cechy hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Na szczęście nie ma powodu do obaw: mieszkańcy Girony zazwyczaj mówią biegle także po hiszpańsku.

Girona należy do najładniejszych hiszpańskich miast! Spacer jej uliczkami jest jak podróż w czasie... Sprawdźcie nasze promocje na połączenia lotnicze do Girony lub skorzystajcie z naszej wyszukiwarki, a odkryjecie, że podróż do Girony wcale nie musi być droga!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa