Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Genewie

Znajdź nas w social mediach

genewa_ogrody_ONZ
Ogrody przy Pałacu ONZ
Fot. Wikipedia

O Genewie mówi się, że jest to „miasto pokoju”. Dlaczego? To zazwyczaj tutaj spotykają się dyplomaci z całego świata, gdy rozgorzeje konflikt. Poza tym w Genewie znajduje się europejska siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych, swoje siedziby ma tu też około 250 innych międzynarodowych organizacji, takich jak: Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca czy CERN. Dodatkowo Genewa to chyba najbardziej kosmopolityczne miasto świata - ponad połowa mieszkańców posiada zagraniczny paszport. Genewa to jednak nie tylko Światowe Organizacje i dyplomacja - to także przepiękne miasto położone u stóp Alp, nad Jeziorem Genewskim.

Najciekawszym zabytkiem Genewy jest z pewnością Pałac Narodów z ogrodem botanicznym. W centralnej części parku okalającego Pałac znajduje się kilka ciekawych dzieł sztuki, w tym gigantyczny globus z brązu, podarowany przez USA. Drzewa rosnące wokół pałacu pochodzą z różnych stron świata i symbolizują pokój na świecie. Na każdym drzewie znajdziemy tabliczkę, na której napisano skąd dana roślina pochodzi.

Ciekawostki

 • Festiwale
  Festiwal l’Escalade, Festiwal Róż, Fetes de Geneve
 • Ciekawe atrakcje turystyczne
  Pałac ONZ
 • Symbol miasta
  Fontanna Jet d'Eau
 • Sławni ludzie
  Jean-Jacques Rousseau
 • Naj...
  Genewa nazywana jest miastem pokoju i miastem zegarków, jest także najbardziej kosmopolitycznym miastem w calej Europie

Fani motoryzacji zapewne wiedzą, że to właśnie w tym przepięknym szwajcarskim mieście odbywa się jedna z najważniejszych i do tego największych wystaw motoryzacyjnych. Mowa oczywiście o Salon International de l'Auto.

Symbolem miasta, a jednocześnie punktem orientacyjnym jest jedna z najwyższych fontann świata - fontanna Jet d'Eau. Zgodnie ze swoją nazwą, strumień wody tryska tu na wysokość 140 m. Fontanna funkcjonuje od marca do października, od 9:30 do 23:15. Niestety - gdy wieje bardzo silny wiatr- jest wyłączana.

Skoro Genewa jest w Szwajcarii, a Szwajcaria słynie z zegarków, nikogo nie dziwi nazywanie Genewy miastem zegarów. To właśnie tutaj narodził się szwajcarski przemysł zegarmistrzowski. Swoje siedziby ma tu aż 72 firm zegarmistrzowskich. Zegarkom poświęcono też jedno muzeum w Genewie. Dwa zegary, znajdujące się poza muzeum, są godne zobaczenia. Jeden z nich to najwyższy mechaniczny zegar na świecie o wysokości 30 m, skonstruowany w 1999 roku - można go oglądać w Hotelu Carnavin. Równie ciekawy, jeśli nawet nie ciekawszy, jest zegar kwiatowy w parku Jardin Anglais. Zdobi go ponad 6,5 tysiąca kwiatów. Jego średnica to około pięć metrów, zaś wskazówka, uważana za najdłuższą na świecie, mierzy 2,5 m.

Spośród słynnych obywateli Genewy warto wspomnieć o ojcu oświecenia - Jean-Jacques Rousseau. Pod Genewą w Ferney-Voltaire mieszkał też Wolter.

Jeśli lubimy aktywny wypoczynek, to lokalizacja Genewy pozwala nam skorzystać z aktywnej formy spędzania czasu. Zarówno francuskie, jak i szwajcarskie Alpy są tu na wyciągnięcie ręki.

Jeśli lubimy festiwale, w Genewie odbywa się co najmniej kilka z nich. Najsłynniejszy to Festiwal l’Escalade, odbywający się 11 grudnia, na pamiątkę walecznej obrony miasta przed Sabaudczykami w 1602 roku, kiedy to jedna z walecznych kobiet wylała jednemu z najeźdźców gorącą zupę. Dzisiaj przygotowuje się na tę okazję czekoladowy kociołek z marcepanem, a na ulicach można oglądać parady, których uczestnicy noszą przepiękne historyczne stroje. Dużo koncertów, zabaw i pokazów sztucznych ognii organizowanych jest także w pierwsze weekendy sierpnia podczas Fetes de Geneve. W połowie czerwca, podczas święta Bol d’Or, odbywają się na Jeziorze Genewskim największe śródlądowe regaty na świecie. Pasjonatom róż polecamy Festiwal Róż (Międzynarodowy Konkurs Róż) odbywający się co roku w parku La Grange.

Jeśli nabraliście ochoty na wizytę w tym kosmopolitycznym mieście pokoju zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Genewy.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 350 Sprawdź