Treść strony

ciekawostki-o-dublinie

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Ciekawostki o Dublinie

Znajdź nas w social mediach

Dublin-browar
Photo: SXC

Dublin to miasto, w którym mieszają się tradycja z nowoczesnością i młodzieńczą energią licznej grupy tutejszych studentów. Rzeka Liffey przepływająca przez miasto dzieli je na dwie wyraźnie wyodrębnione części – robotniczą North Side oraz bardziej ekskluzywną i nowoczesną South Side. Dlatego też Dublin uważany jest za miasto najbardziej kontrastowe spośród wszystkich ośrodków w Irlandii.

Warto zwrócić uwagę na specjalizację, jaka obejmuje poszczególne dzielnice miasta – Temple Bar to dzielnica rozrywkowa Dublina pełna barów i restauracji, która właściwie nigdy nie zasypia, Grafton Street to lokalizacja najważniejszych muzeów miejskich, galerii i ekskluzywnych butików, inne ulice i dzielnice również mają swoje specjalności, jednak nie jest to tak widoczne, jak w powyższych przykładach...

Ciekawostki

 • Guinness
  W Dublinie znajduje się browar, który w roku 1759 założył Artur Guinness, browar Guinness jest również inicjatorem powstania Księgi Rekordów Guinnessa.
 • Wizytówka miasta
  Monument Spire of Dublin, zwany Szpilką
 • Znani ludzie
  Samuel Beckett, James Joyce, George Bernard Show, Oskar Wilde, Jonathan Swift, Sinead O'Connor, Colin Farrell, a także Paul David Hewson czyli Bono
 • Naj...
  Spire of Dublin - monument, który mierzy 120 metrów i jest najwyższą tego typu budowlą na świecie.

Mówiąc o Dublinie nie można zapomnieć o jednym z najważniejszych tutejszych zakładów produkcyjnych. Browar Guinnessa, który od kilkuset lat produkuje znane na całym świecie ciemne, niemal czarne piwo stout.

Najważniejszy tutejszy piwowar, Artura Guinnessa od 1759 roku ważył swoje unikalne piwo w St. James's Gate Brewery w Dublinie. Obecnie jest to największy browar produkujący piwo typu stout na świecie, a związana z nim „Księga Rekordów Guinnessa”, która początkowo powstała jako zbiór ciekawostek i anegdot mających zabawiać gości baru, stała się znaną i poważaną na całym świecie publikacją.

W Dublinie obecnie można zwiedzać m.in. dawną fabrykę piwa wzniesioną ze stali i szkła na początku XX wieku, którą udostępniono do zwiedzania w roku 2000. Kształt mieszczącego ją budynku przywodzić ma na myśl szklankę z piwem, a wewnątrz znajdują się różnorodne wystawy i prezentacje dotyczące piwa i firmy Guinness, a na ostatnim piętrze mieści się bar z panoramicznym widokiem na miasto.

Pozostając w tematyce barowej, trzeba jeszcze wspomnieć o najstarszym pubie w Dublinie, który został założony  już w 1198 roku. W budynku od  1688 roku mieści się pub, również z tego czasu pochodzi jego współczesna nazwa „The Brazen Head”.

Niemniej ponad 320 lat w jednym miejscu robi wrażenie, tym bardziej że wnętrze zdobią liczne pamiątki po bywalcach, a także dary od klientów. Podobno można się tu napić najlepszego Guinnessa w mieście - trzeba to sprawdzić na własnej skórze...

Z miastem związanych jest jeszcze wiele innych ważnych osobistości – spośród nich koniecznie wymienić należy przynajmniej kilka... Dublin może się pochwalić przede wszystkim wybitnymi pisarzami – urodził się tu Samuel Beckett laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 1969, poeta, dramaturg i nowelista. Z Dublinem związany był również do 1904 roku James Joyce autor „Ulissesa”. Urodził się tu i tworzył George Bernard Show, dramaturg i prozaik, laureat  Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1925.

Jeden z najważniejszych prześmiewców w historii literatury, Oskar Wilde również pochodzi z okolic Dublina – dopiero po procesie sądowym i więzieniu za homoseksualne skłonności zdecydował się on na emigrację do Francji.

Przez całe życie z Dublinem związany był pisarz oświeceniowy, znany przede wszystkim jako autor „Podróży Guliwera” - Jonathan Swift. Warto również wymienić irlandzką wokalistę i autorkę tekstów Sinead O'Connor pochodzącą z Dublina, znaną przede wszystkim z kontrowersyjnych zachowań i nietypowego wyglądu. Poza tym z okolicmiasta pochodzi również znany aktor Colin Farrell. Urodził się tu również znany muzyk – frontman grupy U2 - Paul David Hewson czyli Bono, znany ze swojej działalności na rzecz pokoju i poprawy warunków życia w krajach trzeciego świata, przede wszystkim w Afryce.

W Dublinie znajduje się najwyższy monument na świecie – prosta stalowa iglica Spire of Dublin o wysokości 120 metrów. Robi ona niesamowite wrażenie w tym mieście właściwie pozbawionym wysokiej zabudowy, ponieważ niemal dwukrotnie przewyższa najwyższy budynek w mieście. Obiekt ma około 3 metrów średnicy u podstawy, natomiast na szczycie jedynie około 15 centymetrów. Wzniesiony został na fundamentach o głębokości ponad 10 metrów w miejscu istnienia znienawidzonej przez dublińczyków kolumny Nelsona. Wśród Polonii irlandzkiej nazywany jest on Szpilą.

W Dublinie znajduje się uznawany za największy na świecie park miejski - Phoenix Park – o powierzchni około 8 kilometrów kwadratowych. Jeśli chcesz zobaczyć to wszystko na własne oczy, polecamy tanie loty do Dublina.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 115 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 117 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 310 Sprawdź