Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Irlandia - ciekawostki

Znajdź nas w social mediach

irlandia ciekawostki
 Irlandia - ciekawostki

Mówi się, że Irlandczycy to genialni biesiadnicy – chętnie razem zaśpiewają przy akompaniamencie różnych instrumentów oraz uraczą wspaniałymi opowieściami. Przed wyjazdem do Irlandii warto poznać osobliwość i wyjątkowość tego kraju oraz zapoznać się z ciekawostkami o Irlandii. Oto kilka z nich:

 1. Irlandia to jeden z młodszych krajów Europy, który odłączył się od Wielkiej Brytanii w roku 1921.
 2. Wielkość kraju to 4,5 raza mniej niż powierzchnia Polski.
 3. Mimo długiego związku z Wielką Brytanią, Irlandia to kraj, który nadal w większości jest krajem katolickim i nie przyjęła się tam religia protestancka.
 4. Irlandia to kraj telefonów komórkowych. Jest tam ich więcej niż w mieszkańców.
 5. Irlandzkie flagi pochodzą z roku 1800, gdy jeszcze mieszkańcy tamtych terenów nawet nie myśleli o niepodległości.
 6. Muckanaghederdauhaulia jest to najdłuższa nazwa miejscowości w tym kraju.
 7. Kraj zamieszkuje obecnie około 120 000 Polaków i liczba ta stale zwiększa się.
 8. Irlandia to obecnie największy konsument piwa na całym świecie. Spożywa się tam go więcej niż w Czechach czy Niemczech.
 9. Wyjątkowym dniem w Irlandii jest 17 marca, gdy obchodzone jest zielone święto św. Patryka. W tym dniu obowiązuje w kraju hasło wszyscy jesteśmy Irlandczykami. Pamięć św. Patryka czci się powszechną zabawą, tradycją są organizowane z tej okazji parady uliczne. To najważniejsze święto dla mieszkańców Zielonej Wyspy.
 10. Wspólnym elementem kultury polskiej i irlandzkiej jest zamiłowanie do picia alkoholu i biesiadowania. Puby irlandzkie różnią się od polskich znacznie większym tłokiem i zwyczajem picia piwa na stojąco.
 11. Symbolem Irlandii jest też leprikon – złośliwy skrzat, marnie ubrany, skąpy i niezbyt miły. Panuje jednak przekonanie, że jeśli złapie go człowiek spełni jego 3 życzenia.
 12. Na co dzień mieszkańcy Zielonej Wyspy piją piwo i mają wiele charakterystycznych marek, wśród których na największą uwagę zasługuje Guinness. Gdy jednak przychodzą dni świąteczne Irlandczycy sięgają po whisky- napój równie uznawany i ceniony w tym kraju.
 13. Clonmacnoise w hrabstwie Offalym, jedno z najsłynniejszych centrów kultu w Irlandii, położone na południe od Athlone, w zakolu rzeki Shannon. Stanowi najdoskonalszy przykład architektury palladiańskiej. Pod pewnymi względami nawiązuje również do celtyckiej kultury tego kraju.
 14. Trzy tomy książki Tolkiena „Władca Pierścieni, które ukazały w roku 1956, rozpropagowały kulturę irlandzką. Świat Niziołków z książek Tolkiena pełen jest odniesień do celtyckiej mitologii. Pobudziły one wyobraźnię milionów ludzi, popularyzując irlandzkie ballady i legendy dotyczące tego pięknego kraju.
 15. Irlandczycy mimo, że są ludami północnymi należą do najbardziej lubianych na całym świecie. Są to osoby bardzo przyjazne i dobrze nastawione do innych ludzi. Potrzebującym pomocy chętnie jej udzielają i wspierają.
 16. Irlandia to kraj, który słynie z charakterystycznej muzyki. Jej brzmienia znane są na całym świecie i ceniona przede wszystkim za sprawą Boba Dylana oraz Simona i Garfunkela.

Zobacz także: Co warto zwiedzić w Co warto zwiedzić w Irlandii?

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź