Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Brukseli

Znajdź nas w social mediach

belgia
Atomium w Brukseli
Fot. Dreamstime

Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego. Ponadto mieszczą się tutaj również siedziby ważnych międzynarodowych instytucji, takich jak: NATO (od 1967 roku), Euroatom, wiele jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej (jak choćby od 1958 roku Komisja Europejska), a także kilkadziesięciu mniejszych organizacji międzynarodowych. Mimo że jako stolica kraju Bruksela nie sprawuje się szczególnie dobrze, o tyle jako stolica Europy - doskonale. Jest ona najpopularniejszym celem wyjazdów do Belgii.

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie rzucają się w oczy po przybyciu do stolicy Belgii jest z pewnością dwujęzyczność. Wszystkie nazwy ulic czy urzędów, tablice informacyjne, znaki drogowe, oficjalne obwieszczenia, a nawet reklamy są napisane w dwóch językach: francuskim, którym posługuje się zdecydowana większość (ok. 85-90% ludności) oraz flamandzkim, którym mówi tylko ok. 10-15% obywateli miasta. W ogóle w Belgii używane są aż 4 języki: francuski, niemiecki, flamandzki i waloński, z których pierwsze trzy są również językami urzędowymi tego kraju. Każda z grup językowych posiada odrębne szkoły, uczelnie, biblioteki, teatry.

Ciekawostki

  • Przydomki
    „Stolica czekolady” „Serce Europy” „Miasto rysowanych książek”
  • Ludność
    aglomeracja o zagęszczeniu ludności ok. 1 mln
  • Komunikacja
    2 lotniska, 5 linii metra
  • Sławni ludzie
    Henri-Marie La Fontaine – laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Peyo (Pierre Culliford) – twórca smurfów, Jacques Brel – bard, Brian Molko – lider Placebo, Audrey Hepburn – aktorka, Jean-Claude van Damme – aktor i mistrz sztuk walki, Pieter Brueghel Starszy - malarz oraz Jacques-Louis David – nadworny portrecista Napoleona
  • Święta
    Wielkanoc, Boże Narodzenie, Nowy Rok, Święto Pracy, Wniebowstąpienie NMP, Dzień Narodowy – 21.07, Wszystkich Świętych, Święto Wyzwolenia – 11.11
  • Symbole miasta
    Manneken Pis, Jeanneke Pis, Atomium, Mini Europa
  • Naj...
    Bruksela jest miastem dwujęzycznym – używa się tu francuskiego i walońskiego, w całej Belgii używa się aż 4 języków. Brukselę uważa się za najbardziej zbiurokratyzowane miasto na świecie – około 700 tys. osób pracuje w administracji

Bruksela to również ważny ośrodek akademicki. Już od XVIII wieku mieszczą się tutaj przede wszystkim ważne szkoły państwowe, takie jak: Belgijska Akademia Nauk (jej historia sięga ok. 1969 roku), Królewska Flamandzka Akademia Umiejętności, Królewska Walońska Akademia Umiejętności, Królewska Akademia Sztuki (zał. 1711), dwa uniwersytety, Biblioteka królewska (zał. 1837), Konserwatorium Muzyczne, liczne instytuty badawcze oraz wiele mniejszych szkół. Poza tym, jako stolica kulturalna kraju, Bruksela poszczycić się może licznymi instytucjami zajmującymi się kulturą wysoką – przede wszystkim chodzi tutaj o teatry, operę, orkiestrę symfoniczną oraz liczne muzea, których w mieście jest ponad 30.

Mówiąc o Brukseli nie można pominąć również przepięknej, w dużej części oryginalnej, barokowej zabudowy z XVII wieku o smukłych frontonach i strzelistych dachach z czerwonej dachówki. Granica tradycyjnie pojmowanego centrum miasta wyznacza pierścień bulwarów (petit ring), którego wzorcem było ogromna przebudowa Paryża w duchu nowoczesności, jakiej dokonał w XIX wieku baron Haussmann.

Ważnym elementem historii Brukseli była również odbywająca się od 29 grudnia 2008 do 2 stycznia 2009 Pielgrzymka Zaufania organizowana przez ekumeniczną wspólnotę z Taize. W mieście gościło wtedy ponad 40 tysięcy młodych ludzi z całego świata.

Najważniejszym symbolem Brukseli jest figurka nagiego, sikającego chłopca nazywanego Manneken Pis. Wprawdzie oryginalny, wykonany z kamienia chłopiec z XV wieku został skradziony, jednak wkrótce potem zastąpiono go odlewem z brązu (rok 1619), który można oglądać do dzisiaj. Mało kto wie jednak, że istnieje jeszcze jedna niefrasobliwa dziecięca rzeźba w Brukseli - Jeanneke Pis, czyli "sikająca dziewczynka", która mieści się po drugiej stronie rynku. Kobieca figurka wykonana jednak została znacznie później, bo dopiero w 1987 roku. Obie fontanny są chętnie odwiedzane przez turystów i dla bezpieczeństwa otoczone są kratami.

Figurka Manneken Pis często ubierana jest w różnorodne stroje ludowe, czy okolicznościowe, w związku z odbywającymi się w Brukseli uroczystościami. Do tej pory chłopiec otrzymał około 1000 różnych kostiumów od przedstawicieli stowarzyszeń kulturalnych czy rzemieślniczych, władz regionów i oficjalnych  delegacji państwowych. Wszystkie te stroje przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli.


Cała Belgia jest znana z czekolady, Bruksela natomiast jest zdecydowanym faworytem, jeśli chodzi o czekoladowe przyjemności podniebienia. W mieście zamiast cukierni częściej można znaleźć i podziwiać małe sklepiki z fantastycznymi, ręcznie wykonanymi, czekoladowymi pralinkami o niesamowitych kształtach i smakach. Wprawdzie ceny też bywają często niesamowite, jednak 300 lat tradycji musi odpowiednio kosztować...


Z miastem związanych było wielu wybitnych obywateli i to zarówno urodzonych w tym mieście, jak i osiadłych tutaj z różnych powodów. Koniecznie wymienić tu należy laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1913 roku Henri-Marie La Fontaine'a oraz wyróżnionego tą samą nagrodą w roku 1919 w dziedzinie biologii - Jules'a Bordeta. Z Brukselą związani są również znani ilustratorzy, rysownicy i twórcy komiksów, a także filmów animowanych – najważniejszym z nich zdecydowanie był Peyo (naprawdę artysta nazywał się Pierre Culliford), którego dzieła zna na pewno każdy, ponieważ stworzył on niezapomniany cykl bajek o Smurfach. Poza nim mieszkało w stolicy Belgii kilkunastu innych twórców zajmujących się przekazem obrazkowym, stąd miasto czasem nazywane było "stolicą rysowanych książek". Z Brukselą związani są również wybitni muzycy (bard Jacques Brel oraz  lider zespołu Placebo, Brian Molko ), aktorzy (kultowa Audrey Hepburn i Jean-Claude van Damme – mistrz sztuk walki) a także artyści (genialni malarze, tacy jak np. Pieter Brueghel Starszy oraz Jacques-Louis David, nadworny portrecista Napoleona).


Brukselę można uznać za najbardziej zbiurokratyzowane miasto świata, na około 1 milion stałych mieszkańców tego miasta przypada aż 700 tysięcy urzędników różnych instytucji. Cześć z nich mieszka w Brukseli na stałe, inni tylko tutaj dojeżdżają w zależności od potrzeb – sprawnej komunikacji służą 2 lotniska oraz 5 linii metra.


Architektonicznym symbolem Brukseli jest Atomium – powiększony 150 miliardów razy model kryształu żelaza o wysokości całkowitej przekraczającej 100 metrów. Atomium zbudowane zostało z okazji światowej wystawy Expo w 1958 roku, składa się z 9 sfer (średnica 18 metrów) połączonych 20 korytarzami (długość 40m). Z jego okien widać natomiast kolejny ważny symbol stolicy Belgii, tzw. Mini Europę – park, w którym zlokalizowano miniaturowe modele najważniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych z całego kontynentu.


Jeśli więc chcesz lub musisz wybrać się do tego miasta, oferujemy Ci tanie bilety lotnicze do Brukseli. Staramy się nieustannie, by nasza oferta zawierająca tanie loty do Brukseli była nieustannie jak najbardziej konkurencyjna.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!7 ofert od 376 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 107 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna12 ofert od 287 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 116 Sprawdź