Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Brnie

Znajdź nas w social mediach

Brno to drugie co do wielkości miasto w Czechach. Jest ono bardzo ważnym ośrodkiem kulturalno-naukowym. Znajdziemy tu: teatry, filharmonię, sześć wyższych uczelni. W mieście, które przecież nie jest stolicą, znajdują się siedziby najważniejszych centralnych instytucji wymiaru sprawiedliwości: Sądu Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, oraz ombudsmana Republiki Czeskiej (to coś jak nasz Rzecznik Praw Obywatelskich). W Brnie zbudowano pierwszy w republice Czeskiej zelektryfikowany teatr – jest nim teatr Maena (Mahenovo Divadlo).

Jednym z symboli miasta jest katedra św. Piotra i Pawła. Wiążą się z nią legendy o dzwonniku, który przez wcześniejsze wybicie godziny dwunastej ocalił miasto od zdobycia przez Szwedów. Sylwetka katedry znajduje się na monecie 10-koronowej.

Ciekawostki

 • Atrakcje turystyczne
  katedra św. Piotra i Pawła, Muzeum Techniki
 • Wypoczynek i przyroda
  ZOO, ogród botaniczny, arboretum, planetarium, rozległe sady, jaskinie i przepaście Morawskiego Krasu
 • Sport
  autodrom – Masarykový okruh
 • Festiwale
  Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
 • Słynni ludzie
  odkrywca genetyki - Gregor Mendel
 • Naj...
  Brno top drugie co do wielkości miasto w Czechach, jest bardzo ważnym ośrodkiem kulturalno-naukowym

W stolicy Południowych Moraw znajdziemy oprócz zabytków także wiele innych atrakcyjnych miejsc, gdzie można wypocząć: ZOO, ogród botaniczny, arboretum, planetarium, rozległe sady. Największą osobliwością przyrodniczą okolic Brna, odwiedzaną częściej niż samo miasto, są zaś jaskinie i przepaście Morawskiego Krasu. Na całym terenie znajduje się więcej niż 1100 jaskiń, z których cztery udostępnione są dla zwiedzających. Są to: jaskinie Punkevní - z możliwością spływu łodziami podziemną rzeczką Punkvią i zwiedzania dna przepaści Macocha, jaskinia Kateřinská, która słynie z unikatowych stalagmitów w kształcie słupa, jaskinia Balcarka z bogatą i kolorową naciekową dekoracją oraz Sloupsko-šošůvskie jaskinie, tworzone przez potężne korytarze i podziemne przepaści. Miłośnicy sportów motorowych docenią autodrom – Masarykový okruh, gdzie odbywają się motocyklowe mistrzostwa świata i Grand Prix Republiki Czeskiej.

Melomani mają w czym wybierać: spektakle operowe, baletowe oraz koncerty klasyczne odbywają się w Janekovo lub Mahenovo Divadlo. Miłośnicy jazzu z pewnością docenią koncerty odbywające się w Studiu Boleslava Polivky. Zaś wszystkim, nie tylko miłośnikom folku, polecamy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, odbywający się co roku w Lelekovicach 10 km od Brna.

W Brnie znajdziemy również kilka ciekawych muzeów, ale szczególnie warte polecenia jest Muzeum Techniki, gdzie znajdziemy prototyp projektora filmowego, czyli stereoskop pochodzący z 1890 roku pozwalający na oglądanie ruchomym obrazów.

W Brnie, tak jak i w całych Czechach nie zabraknie też miejsc do spróbowania piwa. By poczuć prawdziwie czeską atmosferę dobrze wybrać się do jednej z piwnic i wypić w towarzystwie znajomych kufel czeskiego piwa! Serwis Tanie-Loty.com.ply oferuje najtańsze bilety lotnicze do Brna! Sprawdź nasze PROMOCJE albo skorzystaj z naszej nowoczesnej wyszukiwarki! Oferujemy także hotele w Brnie. Zapraszamy!

Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 115 Sprawdź Urlop w lipcu? Sprawdź najlepsze propozycje na Twoje wakacje!8 ofert od 129 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ12 ofert od 341 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 127 Sprawdź