Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Najlepsze cytaty podróżnicze czerwca

Najlepsze cytaty podróżnicze czerwca

Jeśli widzieliście już plac św. Marka, pałac Dożów czy most Rialto i inne najsłynniejsze atrakcje w Wenecji, czas ruszyć za miasto. W niedalekiej odległości od Wenecji czekają na Was dom szekspirowskiej Julii, miejsce gdzie kształcił się słynny Casanova oraz mnóstwo imponujących zabytków. Podsuwamy Wam kilka pomysłów na jednodniowe wycieczki nieopodal miasta.

Wenecja jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miast nie tylko we Włoszech, ale także w całej Europie. Popularność tego miejsca w pewnym sensie przyćmiła inne atrakcje turystyczne na północy kraju. Jeśli już zwiedziliście wszystkie najciekawsze, warto zmienić otoczenie na nieco mniej zatłoczone i poznać inne wspaniałe miejsca w tej części Włoch.

Czerwone szczyty i Różowa Pantera

b2ap3_thumbnail_6007634432_d09194e302_b.jpg

Zdjęcie: Navin75, flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Świetną odmianą od przepełnionej turystami Wenecji będzie krótki wypad w odległe o około 160 km Dolomity. Wprawdzie czerwono zabarwione szczyty nie są najwyższym włoskim pasmem, ale spektakularne widoki są z pewnością warte uwagi. Najciekawszym górskim kurortem jest tu Cortina d’Ampezzo, pięknie położona miejscowość, stanowiąca idealny punkt wypadowy do wypraw w góry. Cortina d’Ampezzo w 1956 roku była gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich, a kilka lat później na ulicach miasta kręcono sceny do kultowego filmu Różowa Pantera.

„Nad Capulettich i Montecchich domem”

b2ap3_thumbnail_Werona-shutterstock_223610449_small.jpg

Niewiele ponad godzinę drogi dzieli Wenecję od słynnej Werony, która stała się sceną dla najgłośniejszej historii miłosnej wszechczasów, czyli dla szekspirowskiego Romea i Julii. Oba miasta łączy dogodna trasa kolejowa, a także autostrada. W mieście zachowały się zabytki starożytne np. amfiteatr mogący pomieścić nawet 22 tysiące widzów czy łuk triumfalny. Nie brakuje tu także typowych dla Włoch imponujących zabytków sztuki sakralnej, jednak największą atrakcją miasta są niewątpliwie miejsca związane z nieszczęśliwymi kochankami.

Budynek okrzyknięty „domem Julii” znajduje się w średniowiecznej kamienicy przy ulicy Cappello 23. Na wewnętrznym dziedzińcu umieszczono posąg wykonany z brązu, wyobrażający szekspirowską bohaterkę. Znajduje się tu także słynny balkon, który w tragedii był miejscem schadzek zakochanych. Niestety, tak naprawdę został on dobudowany w XX wieku, ale i legenda skutecznie do niego przylgnęła. Naturalnie na bramie prowadzącej na dziedziniec i w całym najbliższym otoczeniu domu znajduje się mnóstwo kłódek, które zakochani zostawiają tu na znak swojej wiecznej miłości.

Bajecznie kolorowe szkiełka

b2ap3_thumbnail_mosaic-586685_1280.jpg

Kolejnym pomysłem na ciekawą wycieczkę, jest podróż do Rawenny. Najdogodniejszym środkiem transportu jest kolej, która dowiezie nas na miejsce w ciągu 4 godzin. To z czego słynie przede wszystkim Rawenna to kolorowe mozaiki zdobiące tutejsze budowle sakralne i publiczne. Najsłynniejsza znajduje się w Basilica di San Vitale, której budowa rozpoczęła się w 527 roku. Jest to przykład najlepiej zachowanej bizantyjskiej mozaiki poza Konstantynopolem. Ciekawym miejscem jest także piętnastowieczna forteca Rocca Brancaleone, która stanowiła część murów obronnych miasta. Obecnie znajduje się tam park, a w sezonie turystycznym to także miejsce licznych przedstawień i spektakli artystycznych. 

Miasto zabytków, kościołów i Casanovy

b2ap3_thumbnail_Prato_7_canale.jpg

Zdjęcie: P tasso, (CC BY-SA 3.0), Wikimedia Commons 

Jedno z najstarszych włoskich miast, dzieli od Wenecji zaledwie 20 minut jazdy pociągiem. To urocze miejsce przepełnione jest imponującymi zabytkami sztuki sakralnej, ze słynną bazyliką św. Antoniego oraz Kaplicą Scrovegnich, której ściany zdobią malowidła Giotta. Ponadto Padwa słynie z Uniwersytetu, który od wieków czynił ją ważnym ośrodkiem naukowym. Wiedzę chłonęli tu między innymi Galileusz, Mikołaj Kopernik, Jan Zamoyski, a nawet sam Giacomo Casanova. Co ciekawe słynny awanturnik i autor konstrowersyjnych pamiętników (w których wspomina o kontaktach miłosnych ze 122 kobietami!), po zakończeniu nauki na padewskim uniwersytecie, wstąpił do tutejszego seminarium duchownego. Został z niego wydalony po niecałych dwóch tygodniach, ponieważ nakryto go na potajemnych schadzkach.

Bardzo atrakcyjnym miejscem w Padwie jest także najstarszy na świecie ogród botaniczny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Malownicza Vicenza

b2ap3_thumbnail_italy-481474_1280.jpg

Pięknie położoną i przepełnioną zabytkami Vicenzę dzieli od Wenecji jedynie 60 kilometrów. Miasto słynie z bogactwa mieszkańców, dlatego jest pięknie utrzymane i spacer jego zadbanymi uliczkami to czysta przyjemność. Na architekturę Vicenzy ogromny wpływ miał słynny budowniczy Palladio. Stworzył tu kilkanaście pałaców oraz budynków użyteczności publicznej. Warto tu także zobaczyć najsłynniejszy kryty teatr na świecie, działający od 1585 roku Teatro Olimpico.

Laguna wenecka

b2ap3_thumbnail_venice-380776_1280.jpg

Obok wysp na których znajduje się sama Wenecja, w pobliżu umiejscowionych jest także sporo mniejszych, równie wartych uwagi. Najsłynniejszymi na lagunie weneckiej są Murano, Burano i Torcello. Pierwsza słynie przede wszystkim z wytwórni szkła artystycznego. Można tu podpatrywać twórców przy pracy i oczywiście kupić pamiątkowe wyroby. Z kolei Burano to miejsce, które znane jest  z kolorowo malowanych domów odbijających się w wodach kanałów, a także z rybackiej kultury i folkloru. Torcello, będące kiedyś ważniejszym ośrodkiem niż sama Wenecja, to obecnie zielona wyspa, mogąca się poszczycić bizantyjskimi zabytkami, z imponującą katedrą na czele.

Warta uwagi jest także niewielka wysepka Lido, nazywana plażą Wenecji. Na malowniczym, piaszczystym wybrzeżu można zakosztować kąpieli słonecznych i morskich i odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. Na Lido można dotrzeć jedynie drogą morską i docierają tu weneckie tramwaje wodne.

 

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!