Uważaj, w tym mieście zapłacisz dodatkowy podatek od turystów!

Amsterdam-Fotolia-_64082944_S

Amsterdam zamierza wprowadzić dodatkowy podatek dla turystów. Uzasadnia to chęcią uzyskania bardziej zrównoważonego modelu turystyki.

Obecnie turyści muszą już płacić dodatkowe 5% ceny swojego noclegu, a w 2018 roku ta forma opodatkowania wzrośnie do 6%. Teraz trzeba będzie płacić podwójnie, a nowy podatek ma wynosić 10 euro za każdą spędzoną w Amsterdamie noc. Ma to zniechęcić turystów podróżujących w modelu budżetowym i imprezowiczów do przyjeżdżania do stolicy Holandii. 

Zgodnie z wyliczeniami władz miasta nowy podatek przyniesie budżetowi dodatkowe 150 milionów euro rocznie. Pomysł nie został jeszcze zatwierdzony, ale prawdopodobnie stanie się to w przyszłym roku, po wyborach. 

Centrum Amsterdamu zamieszkuje 850 000 stałych mieszkańców, natomiast w samym 2016 roku miasto odwiedziło 17 milionów turystów. Liczba zwiedzających wzrasta od 5 lat o milion rok do roku. Wprowadzenie nowego podatku wprowadza Amsterdam na listę miast, które zaczynają walczyć z nadmiarem turystów. Ograniczenia wprowadziła już Wenecja, Barcelona i Dubrownik.

Fot. Shutterstock 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!