To ostatni dzwonek, żeby zobaczyć te miejsca na świecie, zanim znikną bezpowrotnie! Zobacz projekt

To ostatni dzwonek, żeby zobaczyć te miejsca na świecie, zanim znikną bezpowrotnie! Zobacz projekt

Znasz Mateusza Waligórę? Jeśli tak, to doskonale wiesz, że to podróżnik od zadań specjalnych. Specjalizuje się w wyczynowych wyprawach, w najbardziej odległe zakątki świata.  A teraz z fotografem Michałem Dzikowskim rozpoczęli wspólny reporterski projekt "Before It Is Gone".

​W ramach tego projektu, podróżnicy chcą jeszcze zobaczyć i zatrzymać w kadrze miejsca i kultury, które właśnie ulegają nieodwracalnym przemianom. Ale nie tylko, bo przede wszystkim chcą spotkać tamtejszych mieszkańców, wysłuchać ich historię i przywieźć je do Polski. Pod koniec stycznia rozpoczęli trzyetapową wyprawę.

Mateusz Waligóra mówi:

Interesują nas wszystkie przemiany: społeczne i kulturowe, związane z degradacją środowiska czy przekształcaniem natury przez człowieka. Ruszamy w drogę nie po to, by odkrywać coś, co dawno zostało odkryte lub ocalić coś, co z góry skazane jest na zagładę. Jedziemy tam, by wysłuchać historii ludzi, a następnie przekazać te historie dalej. Chcemy dokumentować zmiany, wykorzystując przy tym, jak najlepiej swoje doświadczenie dziennikarskie i fotograficzne. Musimy się jednak pośpieszyć, by zdążyć. Dopóki tam są.

Pierwsza wyprawa do Indii stanowi początek całego projektu i nosi nazwę Chadar Aztorin Expedition. Podróżnicy chcą przejść zamarzniętą himalajską rzeką Zanskar. Region wokół niej na kilka miesięcy, od stycznia, staje się odcięty od świata. Podczas zimy zamarznięta rzeka jest jedyną drogą pomiędzy indyjskimi regionami Ladakh i Zanskar. To jest jedyny sposób na łączność z cywilizacją. Mieszkańcy muszą przemierzać rzekę z różnych powodów, dzieciaki do szkoły, dorośli żeby znaleźć sezonową pracę, a jeszcze inni do lekarza… Przez kilka pozostałych zimowych miesięcy region Zanskar zostaje odcięty od świata.

Jednak Chadar czyli marsz lodową drogą, który jest odwiecznym rytuałem, niebawem odejdzie w zapomnienie. Indyjskie władze chcą wytyczyć nową drogę, która w przyszłości ma ułatwić codzienne życie mieszkańców.

Mateusz Waligóra dodaje:

Świat nie zmieni się kiedyś , za pięć, dziesięć czy piętnaście lat. Świat zmienia się tu i teraz. Gdy rano szykujesz dzieciakom kanapki do szkoły albo zmieniasz swoje statusy na Facebooku. Teraz. I to szybko.

Największymi trudnościami, których boją się podróżnicy to ekstremalnie niskie temperatury i zdradliwa pokrywa lodowa. Mężczyźni planują wrócić do Polski 18 lutego. Kolejny etap wyprawy zaplanowany jest na kwiecień i będzie to Peru. Termin trzeciego etapu jeszcze nie jest znany.

​Fot. Pixabay

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Warszawy do Tbilisi, z Wrocławia do Moskwy oraz, połączeń lotniczych z Bornholmu do Gdańska.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Moskwy, Okazje na loty z Polski do Australii, bilety lotnicze z Warszawy Okęcie do Barcelony, bilety lotnicze promocje, loty krajowe.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Plecaki i torby foto, Dla Dzieci, Łóżeczka turystyczne, Torby dla dzieci i Walizki twarde średnie.