Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do UzbekistanuOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Samarkanda (SKD) Samarkandod 2749Wybierz

Treść główna

Zwiedzanie Uzbekistanu

Znajdź nas w social mediach

uzbekistan
Uzbekistan słynie z malowniczych budowli.
Fot. travelourplanet

Jeśli w dzieciństwie na dywanie wyobraźni przenosiłeś się do krainy Baśni 1001 nocy, mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Teraz możesz zrobić to realnie, w dodatku szybko i tanio. W jaki sposób? Samolotem - inwestując w tanie loty do Uzbekistanu.

Samarkanda

Choć w malowniczymi baśniami o księżniczce Szeherezadzie jednoznacznie kojarzy się Persja, również w Uzbekistanie odnajdziesz wyraźne ślady zamierzchłych czasów. Najdobitniejszym tego przykładem jest Samarkanda – miasto dynastii Timurydów. Znajduje się w nim monumentalna spuścizna Timura – despoty i mecenasa sztuki w jednym. Legenda głosi, że z jednakową pasją zajmował się on podbijaniem kolejnych terytoriów i dbałością o piękno ich krajobrazu. I choć po pierwszym „zajęciu” pozostały jedynie zapisy, pozostałości drugiego wciąż możemy podziwiać. Jednym z nich jest bowiem meczet Bibi-Chanim. Być może piękna księżniczka szybko pożałowała tego przypływu kreatywności, gdyż wedle przekazów, jej uroda zauroczyła architekta meczetu. Ten jawny objaw niefrasobliwości miał stać się bezpośrednią przyczyną nałożenia przez władcę nakazu zasłaniania twarzy przez kobiety.

Registan

Mimo braku możliwości podziwiania piękna azjatyckich kobiet, z pełną przyjemnością można w Samarkandzie nacieszyć oczy zjawiskowymi zabytkami. Głównie w Registanie - najbardziej zabytkowej częścią miasta. Registan składa się z trzech medres, które niegdyś służyły do edukacji koranicznej. Dziś imponujące budynki stanowią obiekt turystycznych pielgrzymek oraz nie lada gratkę dla miłośników muzułmańskiej historii.

Buchara

Buchara to kolejny miejski ośrodek turystyczny Uzbekistanu. Położony na Jedwabnym Szlaku, podobnie jak Samarkanda i Chiwa, został wpisany przez UNESCO na listę Zabytków Kultury Światowej. Buchara nie jest tak mocno oblegana przez turystów, jak Samarkanda, dlatego stanowi świetną alternatywę dla osób stroniących od przesadnego towarzystwa. Szczególnie, że bogactwem zabytków nie ustępuje Samarkandzie. Natomiast po intensywnym zwiedzaniu można nakarmić ciało i ducha przy prawdziwie uzbeckiej biesiadzie.

Chiwa

Jeśli po odwiedzeniu Buchary będziesz przekonany, że nie istnieje bardziej ustronna turystyczna miejscowość, będziesz w dużym błędzie. Chiwa jest przykładem na to, że kameralność w fantastyczny sposób może przenikać się z atrakcyjnością. Monumentalne mury miejskie oraz większość budowli sprawiają wrażenie ogromnych piaskowych babek. Całości dopełnia widok na pustynię Kyzył-Kum, który rozpościera się z najwyższej wieży w tamtejszym meczecie.

Mujnak

Po powrocie z wypraw do Zabytków Kultury Światowej warto poznać drugą stronę biegu historii. Jest nią Mujnak - geograficzna i gospodarcza pustynia Uzbekistanu. Miasto o ogromnym potencjale, który zniszczyły nieprzemyślane marzenia o bawełnianej potędze. Jeszcze pół wieku temu Mujnak był rozwijającym się miastem z dostępem do morza. Dziś zewsząd otaczają go piaski, a wraz z nimi szkielety przemysłowych statków. Można sobie jedynie próbować wyobrazić, że całkiem niedawno maszyny te płynęły przez rzekę przewożąc towary. Na skutek nieudolnie przeprowadzonej irygacji pól, która miała pomóc miastu rozwinąć produkcję bawełny, niegdyś potężna rzeka zaczęła wysychać. Podobny los spotkał Morze Aralskie. Niezbyt przemyślane operacje sprawiły, że liczący niemal pół miliona mieszkańców Mujnak przepoczwarzył się w niepełna dwudziestotysięczne nierokujące miasteczko. Warto je obejrzeć – ku przestrodze.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!