Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do TaszkientuOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Praga (PRG) Ruzyne Int. Apt.od 2309Wybierz
 • Berlin (BERL) dowolne lotniskood 2683Wybierz
 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 3619Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 5428Wybierz

Treść główna

Tanie loty do Taszkentu

Znajdź nas w social mediach

taszkent
W Taszkencie nie brakuje zabytków
Fot. Shark Shots

Taszkent to stolica Uzbekistanu i zarazem duża metropolia. Zamieszkany przez ponad 2,1 miliona osób Taszkent jest również miastem o ogromnym znaczeniu dla całej Środkowej Azji. Miasto stanowi zaskakującą mieszankę kultury islamskiej i tej, która pozostała po rządach komunistycznych kierowanych przez ZSRR. Na pierwszy rzut oka może się wydawać nieinteresujące, ale im dłużej w nim jesteśmy, tym ciekawsze się okazuje.

Wiek Taszkentu jest szacowany przez specjalistów na około 2200 lat. Przez większą część swojego istnienia nie był to jednak ważny ośrodek miejski. Podobnie jak cały kraj w VIII wieku Taszkent został opanowany przez muzułmanów. Wraz z upływem czasu stopniowo jego rola rosła, aż ostatecznie w Średniowieczu był już ważnym ośrodkiem handlowym. Aktualna nazwa miasta pochodzi z X wieku, z okresu panowania Turków z dynastii Kara – Khanid. „Taszkent” oznacza po prostu „miasto z kamienia”. W 1220 roku miasto stało się częścią imperium Czyngis – Chana, a od 1865 roku należało do Rosji. Od 1930 roku jest stolicą niepodległego Uzbekistanu.

W 1966 roku w mieście doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi o niezwykłej sile. W rezultacie miasto zostało niemal całkowicie zniszczone, ucierpiało także wiele zabytków. Na szczęście większość zniszczonych budynków udało się odrestaurować.

W Taszkencie znaleźć można wiele ciekawych zabytków, choć spora część musiała zostać odbudowana praktycznie od podstaw. Na pewno warto zobaczyć Operę i Teatr Baletowy im. Aliszer Nawoi. Zbudowano ją w 1947 roku, a całość prac wykonali japońscy więźniowie wojenni. Projekt opery stworzył ten sam architekt, który zaprojektował Mauzoleum Lenina – Aleksiej Szczusiew. Choć chwilę powinniśmy poświęcić pałacowi Księcia Romanowa. Kiedyś znajdowało się tu muzeum, ale aktualnie jest to siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W mieście zachowało się wiele mauzoleów, sporo jest również meczetów. W Taszkencie można także zwiedzić liczne muzea. Największe z nich to Muzeum Historii, a miłośnicy sztuki antycznej powinni zajrzeć do Muzeum Sztuk Pięknych Uzbekistanu.

Pozytywnie zaskakuje fakt, że w Taszkencie jest dużo zieleni. Jak na miasto takiej wielkości może się poszczycić dużą ilością parków. Dodatkową zaletą jest bliskość parku narodowego Ugam-Chatkal. Zadowoleni będą zwłaszcza fani sportu, którzy mogą tam pojeździć na rowerze lub popływać kajakiem.

Aktualnie Taszkent jest, co oczywiste, największym i najważniejszym ośrodkiem gospodarczym kraju. Znajdują się tu również najważniejsze uczelnie kraju. Co ciekawe, to właśnie w Taszkencie znajduje się jedyne metro w całej Azji Środkowej. Mimo wszystko warto więc po tym, jak wysiądziemy z samolotu zostać w Taszkencie na dłużej, zamiast pędzić od razu w głąb kraju. Stolica jest również świetną bazą wypadową dla dalszych wędrówek.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!