Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Uzbekistanu

Znajdź nas w social mediach

uzbekistan
Tradycyjne uzbeckie tańce w Chiwie
Fot. whl.travel

Uzbekistan jest krajem wyjątkowo suchym, chociaż leży pomiędzy dwiema rzekami. Większość kraju to równiny, chociaż najwyższy szczyt Khazret Sultan sięga aż 4634 metrów n.p.m. Uzbeckie góry to zresztą jeden z popularniejszych celów podróży wśród zagranicznych turystów. Temperatura latem zwykle sięga powyżej 40 stopni Celsjusza, zimą natomiast spada poniżej zera. Najlepszą porą na wizytę w Uzbekistanie jest wiosna lub wrzesień i październik.

Uzbekistan na pewno nie jest państwem dla każdego turysty. Ten położony w centrum Azji kraj wciąż przyciąga głównie doświadczonych podróżników. Burzliwa historia nie oszczędzała Uzbeków. Przez lata Uzbekistan był włączony do ZSSR, aktualnie cieszy się niepodległością dopiero 19 lat. Klimat także nie rozpieszcza mieszkańców. Zimą bywa tu przeraźliwe chłodno, latem jest strasznie gorąco. Wszystko to sprawia, że tubylcy to twardzi, ale przy tym naprawdę gościnni i przyjaźni ludzie.

Co ciekawe, Uzbekistan był bardziej popularny wśród naszych rodaków w czasach komuny. Nie sposób się temu dziwić, w końcu wówczas mogliśmy podróżować właściwie tylko na wschód. Aktualnie jednak wiele osób pragnie zobaczyć Uzbekistan głównie dlatego, że przed wiekami przebiegał tędy słynny Jedwabny Szlak. Karawany kupców podróżowały przez państwo z Europy do Chin i na odwrót. Dziedzictwo szlaku łatwo można dojrzeć patrząc na mapę: miasta powstawały głównie w pobliżu przebiegu Jedwabnego Szlaku.

Historia

Uzbekistan może się poszczycić bogatą historią. Pierwsi osadnicy w tym regionie pojawili się już w epoce brązu. Od VI wieku p.n.e. rządzili tutaj Persowie, a dynastią panującą byli Achmenidzi. Podczas swoich słynnych wypraw wojennych tereny te podbił Aleksander Wielki, dzięki czemu mieszkańcy przejęli sporo z kultury helleńskiej. Rola dzisiejszego Uzbekistanu znacząco wzrosła jednak nieco później, wraz ze zwiększeniem popularności Jedwabnego Szlaku. Tymczasem kraj został podbity przez arabskiego kalifa i otrzymał nazwę Mawarannahr. Wprowadzono również islam, dzięki czemu rozwinęła się kultura, sztuka i nauka. Państwo ucierpiało bardzo w wyniku najazdu wojsk mongolskich prowadzonych przez Czyngis – Chana w XIII wieku i przez Timura w XIV wieku. Timur po opanowaniu kraju ustanowił Samarkandę stolicą. Udało mu się wprowadzić wiele korzystnych reform, niestety po jego śmierci państwo rozpadło się na dwie części i większość z nich została zaprzepaszczona. Pomimo to Uzbekistan rozwijał się dość dynamicznie.

Od XV wieku państwo zostało opanowane przez plemiona tureckie. W XIX wieku ekspansję na tych terenach prowadziła Rosja. Rosjanie przeprowadzali się do Uzbekistanu i w 1912 roku żyło ich tu ponad 200 tysięcy. W 1924 roku powstała Uzbecka Socjalistyczna Republika Radziecka, w związku z czym wprowadzono komunizm. Dopiero w 1991 roku Uzbekistan odzyskał niepodległość. Aktualnie prezydentem Uzbekistanu nieprzerwanie od 1991 roku jest Islom Karimov, chociaż jego rządy budzą wiele kontrowersji.

Turystyka

W Uzbekistanie jest niezwykle dużo atrakcyjnych zabytków, w większości ściśle związanych z Jedwabnym Szlakiem. Należy do nich m.in. najstarsze miasto kraju, Samarkanda. Bywa ona nazywana „błękitnym miastem” z racji koloru zabytków. Była stolicą podczas panowania Timura. Stare miasto Samarkandy zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tylko na starówce znajduje się 140 zabytków! Warto zobaczyć zwłaszcza rekonstrukcję meczetu Bibi Chanum oraz kompleks medres Registan. Spośród innych miast koniecznie trzeba odwiedzić Bucharę oraz Chiwę („miasto - muzeum”). Stolicę Uzbekistanu, Taszkent, zwiedzimy niejako obowiązkowo, ponieważ to tutaj lądują właściwie wszystkie samoloty z zagranicy.

Praktyczne porady

Aby wjechać do Uzbekistanu, trzeba niestety posiadać ważną wizę. Warto również pamiętać, że pomimo wielu lat komunizmu Uzbekistan wciąż jest krajem islamskim. Wiąże się to z zwyczajami, które trzeba przestrzegać. Niektóre świątynie będą więc dla nas zamknięte, trzeba też zadbać o odpowiednią odzież. Przestępczość w Uzbekistanie nie jest głównym problemem. Nie zaszkodzi natomiast zaszczepić się przeciwko egzotycznym chorobom przed wyjazdem. Trzeba też uważać, co się je i pije. Uzbekowie mają dość ciekawe upodobania kulinarne. Wśród lokalnych przysmaków znaleźć możemy np. bycze jądra.

Pomimo tego Uzbekistan jest definitywnie najciekawszym krajem spośród państw Azji Środkowej. Różnorodność kulturowa i fascynująca historia kraju zainteresują każdego turystę. Piękne krajobrazy i niezwykłe zabytki Jedwabnego Szlaku to kolejna zaleta. Przed wyjazdem trzeba się dobrze przygotować. W wielu miejscach nie będziemy też mieli możliwości zasmakować zbyt wiele luksusów. Mimo wszystko – warto poznać Uzbekistan!

Kiedy lecieć do Uzbekistanu?

Najlepszy czas na podróż do Uzbekistanu to dwa jesienne miesiące: wrzesień i październik. Dzieje się tak z powodów klimatycznych. Wakacje są w tym kraju bardzo upalne, a w listopadzie zaczyna się zima, która jest w Uzbekistanie bardzo mroźna. Średnia temperatura wynosi wtedy -10 stopni Celsjusza. Dobrym pomysłem jest także wycieczka wiosną, czyli w kwietniu lub w maju.

Do Uzbekistanu lata kilkanaście linie lotniczych. Rezerwując wcześniej można znaleźć naprawdę tanie loty do Uzbekistanu. Grunt to zakpuić bilet, ponieważ dalesze poruszanie się po kraju nie przysparza wielu trudności. Mamy do wyboru autobusy, minibusy, wynajem samochodu, pociągi, taksóki, a nawet metro (Taszkient).

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 133 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 367 Sprawdź