Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Zwiedzanie Damaszku

Znajdź nas w social mediach

Damaszek_zwiedzanie
Wielki Meczet w Damaszku
Fot.sxc.hu

Wielki Meczet Umajjadów

Jest jednym z czterech najważniejszych sanktuariów islamu (obok Mekki, Medyny i meczetu na Skale w Jerozolimie) zbudowany przez kalifa Omajjadzkiego al - Walida (705-715 r.) w miejscu gdzie, w starożytności istniała aramejska świątynia boga Haddada. W okresie rzymskim została przerobiona na świątynię Jowisza - odpowiednika Haddada, a w IV wieku stała się bazyliką św. Jana Chrzciciela. Ostateczna przebudowa to właśnie omajjadzki meczet. Wznoszące się nad meczetem minarety to pozostałości prostokątnych wież, które kiedyś znajdowały się na czterech narożach świątyni rzymskiej. Po przebudowie na meczet stały się pierwszymi minaretami w islamie. Do dziś zachowały się trzy minarety. Najokazalszym jest ten od strony południowo-wschodniej, tzw. Minaret Jezusa - gdzie wg. podania ma się ukazać Jezus Chrystus, który przybędzie na ziemię w przeddzień Sądu Ostatecznego.

Niedaleko meczetu Umajjadów można obejrzeć współczesne, zbudowane przez Irańczyków mauzoleum szyickie oraz meczet Sajjidy Ruqajja, poświęcony córce męczennika Husajna, syna Alego. Świątynia wyróżnia się zwłaszcza niecodziennymi zdobieniami w stylu perskim – pokryto ją złotem i różnymi odcieniami błękitu.

Stare miasto

Większość zabytków Damaszku znajduje się w obrębie Starego Miasta, otoczonego dawnym rzymskim murem, w ciągu 2000 lat częściowo zburzonym i wielokrotnie przebudowywanym. Najlepiej zachowany odcinek biegnie od Bab as-Salama (Brama Bezpieczeństwa) do Bab Tuma (Brama Tomasza – od imienia zięcia bizantyjskiego cesarza Herakliusza I) w północno-wschodnim narożniku.

Suq al Hamidija

Wejście na to jedno z głównych krytych targowisk znajduje się obok cytadeli. Ten brukowany bazar z kłębiącymi się tłumami kupujących, naganiaczy i niezmordowanych handlarzy zdaje się należeć do zupełnie innego świata niż uliczne korki i chaos na zewnątrz. W większości sklepików handluje się wyrobami rzemieślniczymi. W głębi sklepiony dach ustępuje dwóm ogromnym korynckim kolumnom, które wspierają ozdobne nadproże – jest to pozostałość po zachodniej bramie rzymskiej świątyni Jowisza z III w. n.e.

Ulica Prosta

Będąc w Damaszku nie możemy ominąć ulicy Prostej – pisano o niej już w Biblii. Na jej końcu wznosi się Brama Wschodnia. 300 metrów dalej na południe, wzdłuż muru obronnego otaczającego Damaszek, znajduje się kaplica św. Pawła - zbudowana w miejscu gdzie wg. Nowego Testamentu św. Paweł został spuszczony w koszu przez okno w murze, gdy uciekał przed swymi prześladowcami.

Meczet Takijja as-Sulajmanijja

Wznosi się wzdłuż rzeki Barady, na zachód od Starego Miasta. Został zbudowany w 1554 roku na polecenie sułtana tureckiego Sulejmana Wspaniałego, jako schronienie dla pielgrzymów udających się do Mekki przez Damaszek. Budowla składa się z dwóch części: zgrabnego, biało-czarnego meczetu po stronie południowej oraz arkadowego dziedzińca z dodatkowymi pomieszczeniami dla pielgrzymów po stronie północnej. W kwaterach tych mieści się obecnie Muzeum Wojskowe z kolekcją militariów od epoki brązu po współczesność.

Zaraz na wschód od meczetu stoi niewielka madrasa, czyli szkoła teologiczna, gdzie w dawnych celach uczniów mieszczą się teraz warsztaty i sklepiki gustownego targu rękodzieła zwanego Artisanat.

Muzeum Narodowe

Położone zaraz obok meczetu Takijja as-Sulajmanijja. Jest zaliczane do najciekawszych i najbogatszych na świecie. Muzeum dzieli się na cztery części: Starożytna Syria, zabytki epoki greckiej i rzymskiej, zabytki arabskie i islamistyczne oraz sztuka współczesna. Za imponującą fasadą, przetransportowaną tu w kawałkach i ponownie złożoną bramą do pustynnego pałacu Qasr al-Hajr al-Gharbi niedaleko Palmyry, pochodzącego z 688 roku, kryją się fantastyczne zbiory, od tabliczek z Ugaritu (Ras Szamra), zapisanych najstarszym znanym nam alfabetem, po salę urządzoną w stylu XVIII-wiecznego pałacu Azima. Do największych atrakcji należy zrekonstruowane hipogeum, czyli podziemna komora grobowa z Doliny Grobowców w Palmyrze, a także pokryta freskami synagoga z Dura Europos.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!