Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Damaszku

Znajdź nas w social mediach

damaszek
Damaszek
Fot. sxc.hu

Damaszek, przez wielu badaczy uznawany za najstarsze miasto świata, zasługuje w pełni na miano stolicy kraju. Leży w południowo-zachodniej części kraju, w oazie nad rzeką Barada, na skraju Pustyni Syryjskiej. To tutaj znajduje się miejsce pochówku św. Jana Chrzciciela oraz sławny Wielki Meczet Umajjadów z 705 roku. Miasto może poszczycić się historią, którą można by obdzielić kilka państw. Największy zachwyt wzbudza stare miasto za dawnymi murami. To tam działo się wiele historii opisywanych nawet w Biblii, tam też znajduje się jedna z najstarszych wzmiankowanych ulic, czyli ulica Prosta, przecinająca stare miasto ze wschodu na zachód. Od VII wieku wizerunek Damaszku kształtowany jest przez islam. Miasto uzyskało miano „diamentu Wschodu” i naprawdę na nie zasługuje.

Do innych ciekawych zabytków należą mauzoleum Saladyna z 1193 roku, pozostałości świątyni Jowisza z III w. p.n.e. oraz medresy al-Adilijja i az-Zahirijja z XIII wieku. Stary Damaszek posiada całe mnóstwo zakątków z klimatem, jakiego nie spotka się chyba w żadnym innym mieście, z murami miejskimi pamiętającymi czasy Saladyna, z chyba największym bazarem Bliskiego Wschodu, niezwykle żywym i ruchliwym miejscem – Suq al Hamidijja.

Damaszek chlubi się mianem najstarszego nieprzerwanie zamieszkanego miasta na świecie – osiedla ludzkie istniały tu już 5000 lat p.n.e. Później była to stolica imperium Persów, zdobyta przez Aleksandra Wielkiego, centrum kultury helleńskiej, a następnie ważne miasto rzymskie. W 635 r. n.e. Damaszek zdobyli Arabowie, którzy uczynili z niego wspaniałą metropolię w swym gwałtownie rozrastającym się muzułmańskim imperium. Złupiony w roku 1200 przez Mongołów, za Mameluków i Osmanów zaczął powoli podupadać, by po I wojnie światowej stać się wraz z całą Syrią francuskim terytorium mandatowym i na koniec uzyskać niepodległość.

Damaszek zasłynął z wyrobu jedwabiu wysokiej jakości oraz z fajansów damasceńskich. Dzisiaj to najważniejsze centrum kulturowe, administracyjne i turystyczne Syrii, jedno z czterech świętych miast islamu. Warto wybrać się na górę Kasjan, która wznosi się na północnym zachodzie od miasta. Rozciąga się z niej wspaniały widok na stolicę, zwłaszcza nocą, gdy w widać zielone światła minaretów.

Wyjeżdżasz do Damaszku? Portal Tanie-Loty.com.pl oferuje tanie loty do Damaszku. Zapoznaj się z naszą ofertą tanich biletów do Damaszku.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!