Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Ciekawostki o Damaszku

Znajdź nas w social mediach

Podobno kiedy Mahomet spojrzał z oddali na Damaszek, odmówił wejścia do miasta. Tłumaczył, że chce wejść do raju tylko raz – po śmierci. To legenda -faktem jest zaś to, że Damaszek jest jednym z najstarszych ciągle zamieszkanych miast na świecie, jak również kulturalnym i religijnym centrum orientu. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą już z 1500 roku przed naszą erą. Uważa się, że powstało jednak znacznie wcześniej, 3000 lat przed Chrystusem. Miasto może poszczycić się historią, którą można by obdzielić kilka państw. Największy zachwyt wzbudza stare miasto za dawnymi murami. To tam działo się wiele historii opisywanych nawet w Biblii, tam też znajduje się jedna z najstarszych wzmiankowanych ulic, czyli ulica Prosta przecinająca stare miasto ze wschodu na zachód, to w drodze do Damaszku dokonała się przemiana św. Pawła. Na starym mieście znajduje się też kaplica św. Pawła - zbudowana w miejscu gdzie wg. Nowego Testamentu św. Paweł został spuszczony w koszu przez okno w murze uciekając przed swymi prześladowcami.

Ciekawostki

 • Atrakcje turystyczne
  Wielki Meczet Umajjadów z relikwiami św. Jana Chrzciciela
 • Przydatne podczas zwiedzania
  międzynarodowa legitymacja studencka
 • Kawiarnie
  ulubioną rozryką syryjczyków jest przesiadywanie w kawiarniach, gdzie pali się szisze - fajki wodne, gra w szachy i pije kawę
 • Restauracja
  największa restauracja świata „Bawabat Dimashq” na ponad 6000 osób
 • Kuchnia
  falafel, hummus i szawarma
 • Sławni ludzie
  aktor Ghassan Massoud
 • Naj...
  Damaszek uważany jest za najstasze, ciągle zamieszkane miasto świata, znajduje się tu też jedna z najstarszych ulic świata, czyli ulica Prosta

Ciekawa jest także historia związana z górą Kasjan. W jej zachodniej części znajduje się jaskinia, na którą spłynęła krew Abla, gdy zabił go Kain. Według legendy góra ze zgrozy aż westchnęła i… zaczęła się rozpadać. Skały przed osunięciem powstrzymał gestem dłoni sam archanioł Gabriel.

Wydaje się nam, że świat arabski jest tak bardzo odległy od świata chrześcijańskiego, tymczasem jeden ze świętych czczonych przez chrześcijan – Jan Chrzciciel, jest czczony przez muzułmanów jako jeden z proroków. Jego relikwie znajdują się w Wielkim Meczecie Umajjadów z 705 roku, najważniejszej świątyni w Syrii i czwartej co do ważności w świecie muzułmańskim.

Kuchnia syryjska jest naprawdę bogata i przepyszna. Popularne dania to falafel – kulki smażonej ciecierzycy, szawarma – drobno pocięte mięso jagnięce oraz hummus – pasta z bobu, czosnku i soku cytrynowego. Warta polecenia jest restauracja Omayad Palace w pobliżu meczetu, gdzie za 10 $ można jeść do woli (all inclusive), tylko napoje są dodatkowo płatne. Potraw jest mnóstwo, desery nieprawdopodobnie słodkie, a owoce soczyste. Można kilka godzin przesiedzieć w tym miejscu spotkań „śmietanki” Damaszku oglądając popisy Derwiszów na parkiecie. Inną fascynującą restauracją, którą warto zobaczyć jest największa restauracja świata, która może pomieścić 6 120 osób. Restauracja nazywa się „Bawabat Dimashq”, czyli „Brama Damasceńska”, i leży na przedmieściach syryjskiej stolicy.

W swojej historii Damaszek zasłynął z produkcji jedwabiu - głównie adamaszku, stali damasceńskiej i fajansów damasceńskich. Znane są legendy na temat stali damasceńskiej i zrobionych z niej mieczy. Pochodzą one z czasów, kiedy Europejczycy toczyli bitwy z muzułmanami - w szczególności podczas wypraw krzyżowych. Europejczycy napotykali przeciwnika, który walczył mieczami o niespotykanej twardości i ostrości, przewyższającymi jakością oręż europejski. Do legend przeszły sytuacje, w których jedwabna chusteczka wyrzucona w powietrze rozcinana bywała zakrzywionym ostrzem damasceńskim. Był to wyczyn niemożliwy do osiągnięcia przy pomocy ostrzy europejskich. Damasceny (miecze z tej stali) o niesamowitej twardości, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności byłyby w stanie przeciąć rycerza w pełnej zbroi bez najmniejszego uszczerbku, bądź utraty ostrości.

Jeśli macie ochotę na zwiedzenie najstarszego miasta na świecie, może wybierzecie się do Damaszku? Portal www.tanie-loty.com.pl zaprasza do podróży do Syrii! Oferujemy bilety lotnicze do Damaszku w atrakcyjnych cenach! Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki tanich połączeń!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!