Treść strony

tanie-loty-do-rejkiawiku

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Rejkiawiku

Znajdź nas w social mediach

 Rejkiawik
 Fot. sxc.hu

Reykjavík (Rejkiawik) - stolica i największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxa. Najbardziej wysunięta na północ stolica świata.

W miejscu dzisiejszej stolicy Islandii powstała najstarsza, założona z myślą o stałym osadnictwie, osada na wyspie. Założył ją w 874 roku norweski wiking Ingólfur Arnarson. Nazwał to miejsce Reykjavík, co po islandzku znaczy 'zatoka dymów', od znajdujących się tu gorących źródeł i gejzerów. Osada rozwijała się później dzięki założonemu w pobliżu w 1226 roku klasztorowi augustiańskiemu. W połowie XVIII w. lokalny przedsiębiorca próbował rozwinąć drobny handel i przemysł, by przełamać duński monopol handlowy. 18 sierpnia 1786, liczącej 167 mieszkańców osadzie, przyznano prawa miejskie. Wkrótce miasto zostało siedzibą protestanckiego biskupa Islandii, a także islandzkiego parlamentu Althing. Od tej pory Reykjavík ciągle rozwija swój potencjał ludnościowy - w XX wieku zwiększył liczbę mieszkańców blisko 10-krotnie. W 1911 założono tu pierwszy w Islandii uniwersytet - Háskóli Íslands (Uniwersytet Islandzki).

Jak twierdzą turyści z USA, Reykjavík ma wygląd prowincjonalnego miasta amerykańskiego. I jest w tym wiele prawdy. 80 % mieszkańców mieszka we własnych domach, przeważnie jednopiętrowych, bardzo obszernych i naturalnie z garażem.

Wbrew swojej nazwie miasto ma wyjątkowo czyste powietrze. Nie ma dymiących kominów, gdyż domy są ogrzewane gorącą wodą ze źródeł z Reykir (na północny wschód od miasta), skąd jest doprowadzana na wzgórze Öskjuhlíð, a stamtąd do wszystkich domów. Wielkie zbiorniki gorącej wody służą do utrzymywania stałego ciśnienia wody w rurociągach. Ciekawy jest widok miasta oglądanego ze wzgórza. Wszystkie dachy są bardzo kolorowe – czerwone, zielone, brązowe, itd. W połączeniu z nowoczesnymi biurowcami tworzą one specyficzny obraz starego centrum miasta. Inny charakter ma centrum geograficzne stolicy – Kringlan i nowo wybudowany teatr miejski (Borgarleikhús), oddalone o ok. 5 km na południowy wschód od historycznego centrum miasta. Kringlan to wielki ośrodek handlowy z trzypiętrowym budynkiem, ogrodem, wodotryskami. W 80 sklepach można kupić wszystko, czego się zapragnie. Ale złośliwi mieszkańcy twierdzą, że jedyną przyjemną rzeczą w Kringlan jest to, że można schronić się tam przed deszczem...

Gdy Rejkiawik otrzymywał prawa miejskie, był najmniejszym miastem w Europie - zamieszkiwało go... 167 osób! (dziś ponad 115 tys.). Małomiasteczkowy, wręcz prowincjonalny klimat jest tu łatwo wyczuwalny, co dodaje miastu uroku.

Z portalem Tanie-loty.com.pl masz możliwość zarezerwować tanie loty do Rejkiawiku w bardzo atrakcyjnych cenach. Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki połączeń, gdzie można znaleźć tanie bilety lotnicze do Rejkiawiku.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 110 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 126 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 311 Sprawdź