- Szczegóły
- czwartek, 03 październik 2024 22:48
Tanie loty do Osaki
Znajdź nas w social mediach
Zamek Osaka |
Fot. Wikipedia |
Jest to trzecie co do wielkości miasto Japonii położone na wyspie Honsiu, wchodzi w skład megalopokis Keihanshin zamieszkanego przez ok. 18 mln ludzi. Jest to jedyne miasto japońskie usiłujące rywalizować ze stolicą w Tokio pod względem przemysłowym, ekonomicznym czy kulturalnym. Osaka położona częściowo na stałym lądzie w delcie rzeki, a częściowo zbudowana na sztucznych wyspach umiejscowionych wokół i połączonych siecią mostów i kanałów nazywana jest „Wenecją Wschodu). Jednak w tym potężnym organizmie miejskim tylko dwie dzielnice pretendują do statusu centrum metropolii - są to Umeda i Namba, gdzie znaleźć można pamiątki przeszłości przemieszane z ultranowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, co charakterystyczne jest dla całej Japonii.
Dawniej Osaka nosiła nazwę Naniwa i jako taka figuruje w dokumentach japońskich znacząc swoje istnienie od starożytności. Położenie miasta sprzyjało jego rozwojowi, dzięki czemu już w VII w. cesarz Kotoku przeniósł tu stolicę biorąc pod uwagę dogodne położenie nad Morzem Wewnętrznym u ujścia wielkiej rzeki Yodo. Znakiem rozpoznawczym miasta po dziś dzień jest charakterystyczna bryła Zamku w Osace wzniesionego w XVI w. przez Tayotomi Hideyoshiego na ruinach dawnej świątyni buddyjskiej Ishiyama Honganji. Epoka szogunatu (1603-1868) przyczyniła się do wzrostu patriotyzmu lokalnego jako opozycji wobec władców z Edo oraz rozwoju gospodarczego mimo niesprzyjających warunków po wprowadzeniu konfucjanizmu jako religii panującej - stąd wywodzą do dziś widoczne różnice kulturowe pomiędzy Osaką a innymi częściami Japonii. Osaka począwszy od tego okresu stała się niepodzielnym liderem jeśli chodzi o tradycyjną sztukę japońską, szczególnie zaś teatr aktorski kabuki oraz lalkarski bunraku.
Na przełomie XIX i XX w. Osaka została zmodernizowana, w przeciwieństwie jednak do Tokio dokonało się to nie z pieniądze państwowe, lecz własnym nakładem przedsiębiorczych mieszkańców, którzy stworzyli tu port spełniający zachodnie standardy oraz doprowadzili linię kolejową tworząc tu znaczący okręg przemysłowy. Jednak późniejsza II wojna światowa zakończyła się dla Osaki katastrofą, ponieważ jako jeden z głównych celów amerykańskich nalotów dywanowych została prawie zrównana z ziemią tracąc praktycznie wszystkie zabytki. Odbudowa pozwoliła jednak władzom zrealizować śmiałe i nowoczesne plany urbanistyczne ponownie lokując miasto w czołówce japońskich metropolii.. W II poł. XX w. dużą wagę zaczęto przywiązywać w Osace do stanu środowiska naturalnego inicjując odgórnie różne proekologiczne przedsięwzięcia oraz ograniczając emisję gazów, zakładając parki i stosując odnawialne źródła energii i recykling odpadów.
W 1970 roku w pobliskiej miejscowości Suita odbyła się pierwsza na terenie Azji światowa wystawa Expo gromadząc łącznie ponad 65 mln zwiedzających co przyczyniło się do turystycznej promocji samej Osaki jak i całej Japonii
Obecnie Osaka jest jednym z centrów globalnej gospodarki, przemysłu i finansów oraz dogodnym miejscem odbywani różnorodnych konferencji i spotkań. W 2002 roku odbywały się tu również mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które Japonia organizowała wspólnie z Koreą.