Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Managui

Managua_Panorama
Fot. Wikipedia

Managua to największe miasto w Nikaragui – spis powszechny z roku 1995 wykazywał, że w mieście mieszka 864 200 ludzi, jednak obecnie szacuje się ze miasto jest domem dla co najmniej 1 850 000 obywateli i stanowi dom dla 30% mieszkańców kraju. Oznacza to, że co trzeci Nikaraguańczyk mieszka w stolicy swojego kraju.


Nazwa miasta wywodzi się od słów "Mana-ahuac ", które w indiańskim języku Nahuatl oznaczają “graniczący z wodą ” lub “otoczony przez wodę”. Jest to związane z położeniem Managui nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie, drugiego co do wielkości w Nikaragui.


Rejon południowego wybrzeża, na którym obecnie leży miasto Managua, był zasiedlony co najmniej 6000 lat temu – dowodem na to są pozostałości sztuki i rzemiosła prehistorycznych Indian oraz odciśnięte w miękkim wulkanicznym tufie ślady stóp rodowitych mieszkańców tych ziem. Dla cywilizowanego świata historia Managui rozpoczyna się jednak dopiero wiele wieków później – w 1844 roku osada otrzymała prawa miejskie, a kilka lat później po zniszczeniu Granady stała się ona stolica kraju.


Niestety zlokalizowana w rowie tektonicznym, w pobliżu aktywnych wulkanów, a na dodatek niedaleko wybrzeża na wąskim paśmie lądu pomiędzy dwoma oceanami Managua nie miała szczęścia. Wielokrotnie w ciągu około 170 lat istnienia obecna stolica Nikaragui była niszczona przez siły natury – w 1931 oraz w 1972 roku nawiedziły ją potężne trzęsienia ziemi niszczące większość zabudowań, tak że obecnie miasto nie może poszczycić się właściwie żadnymi zabytkami. W sumie katastrofy te pochłonęły około 12 - 15 tysięcy istnień ludzkich, a straty materialne były ogromne – niech punktem odniesienia stanie się fakt, że drugie trzęsienie ziemi było jednym z najsilniejszych w historii kraju, a w jego wyniku zniszczeniom uległo około 90% zabudowy. Oprócz trzęsień ziemi stolicy Nikaragui zagrażały również w historii poważne pożary w latach 1885 i 1936 oraz powodzie, z których najtragiczniejsza miała miejsce w 1876.  Poza tym w związku z położeniem kraju w rejonie występowania huraganów Managua zagrożona jest również tego typu katastrofami, które w ostatnich kilku dziesięcioleciach mocno przybrały na sile. Zupełnie niedawno, bo w roku 1998 podczas huraganu Mitch wody pobliskiego jeziora w ciągu 5 dni podniosły się o około 3 metry zalewając nisko położone osiedla nadbrzeżne i niszcząc znajdujące się tam domy.


Mimo niesprzyjających warunków środowiskowych Managua pozostaje najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i finansowym w kraju. Zlokalizowane tu są wszystkie najważniejsze instytucje rządowe a także liczne fabryki  i zakłady produkcyjne, a nawet rafineria ropy naftowej. Miasto umiejscowione jest wprost idealnie jeśli chodzi o względy komunikacyjne – z jednej strony znajduje się blisko Oceanu Spokojnego i portu Puerto Somoza, poza tym położenie nad dużym jeziorem powoduje, że poprzez system rzek miasto połączone jest również z Morzem Karaibskim. Poza tym Managua leży na trasie autostrady panamerykańskiej, co oznacza, że właściwe z każdego miejsca obu Ameryk można tutaj dotrzeć bez większego problemu. W okolicach Managui znajduje się również międzynarodowy port lotniczy im. Augusto C. Sandino, który w każdym roku obsługuje ponad milion pasażerów.


Większość turystów poświęca temu miastu ledwie kilka chwil i rusza w dalszą drogę kierując się do bardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości, ponieważ stolica Nikaragui raczej nie może zapewnić pięknej architektury ani niesamowitych atrakcji, jednak jest to stolica kraju i z pewnością warto poświęcić jej więcej czasu niż tylko przelotne spojrzenie z okien autobusu.


Managua może nie jest perłą kolonialnej architektury, jednak biorąc pod uwagę historię miasta i wyjątkowego pecha do naturalnych katastrof nie można było się tego spodziewać. To jednak właśnie tanie loty do Managui pozwolą podróżnikowi zapoznać się z prawdziwą Ameryką Łacińską. Wszystko tutaj miesza się jak w tyglu, ludzie są naturalni, a ich kultura nie jest skażona komercjalizacją. Dlatego właśnie warto podróżować właśnie do tego miasta – tanie bilety lotnicze do Managui pozwolą turystom poczuć prawdziwy klimat Ameryki Południowej.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa