Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Managui

Znajdź nas w social mediach

Managua_Panorama
Fot. Wikipedia

Managua to największe miasto w Nikaragui – spis powszechny z roku 1995 wykazywał, że w mieście mieszka 864 200 ludzi, jednak obecnie szacuje się ze miasto jest domem dla co najmniej 1 850 000 obywateli i stanowi dom dla 30% mieszkańców kraju. Oznacza to, że co trzeci Nikaraguańczyk mieszka w stolicy swojego kraju.


Nazwa miasta wywodzi się od słów "Mana-ahuac ", które w indiańskim języku Nahuatl oznaczają “graniczący z wodą ” lub “otoczony przez wodę”. Jest to związane z położeniem Managui nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie, drugiego co do wielkości w Nikaragui.


Rejon południowego wybrzeża, na którym obecnie leży miasto Managua, był zasiedlony co najmniej 6000 lat temu – dowodem na to są pozostałości sztuki i rzemiosła prehistorycznych Indian oraz odciśnięte w miękkim wulkanicznym tufie ślady stóp rodowitych mieszkańców tych ziem. Dla cywilizowanego świata historia Managui rozpoczyna się jednak dopiero wiele wieków później – w 1844 roku osada otrzymała prawa miejskie, a kilka lat później po zniszczeniu Granady stała się ona stolica kraju.


Niestety zlokalizowana w rowie tektonicznym, w pobliżu aktywnych wulkanów, a na dodatek niedaleko wybrzeża na wąskim paśmie lądu pomiędzy dwoma oceanami Managua nie miała szczęścia. Wielokrotnie w ciągu około 170 lat istnienia obecna stolica Nikaragui była niszczona przez siły natury – w 1931 oraz w 1972 roku nawiedziły ją potężne trzęsienia ziemi niszczące większość zabudowań, tak że obecnie miasto nie może poszczycić się właściwie żadnymi zabytkami. W sumie katastrofy te pochłonęły około 12 - 15 tysięcy istnień ludzkich, a straty materialne były ogromne – niech punktem odniesienia stanie się fakt, że drugie trzęsienie ziemi było jednym z najsilniejszych w historii kraju, a w jego wyniku zniszczeniom uległo około 90% zabudowy. Oprócz trzęsień ziemi stolicy Nikaragui zagrażały również w historii poważne pożary w latach 1885 i 1936 oraz powodzie, z których najtragiczniejsza miała miejsce w 1876.  Poza tym w związku z położeniem kraju w rejonie występowania huraganów Managua zagrożona jest również tego typu katastrofami, które w ostatnich kilku dziesięcioleciach mocno przybrały na sile. Zupełnie niedawno, bo w roku 1998 podczas huraganu Mitch wody pobliskiego jeziora w ciągu 5 dni podniosły się o około 3 metry zalewając nisko położone osiedla nadbrzeżne i niszcząc znajdujące się tam domy.


Mimo niesprzyjających warunków środowiskowych Managua pozostaje najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i finansowym w kraju. Zlokalizowane tu są wszystkie najważniejsze instytucje rządowe a także liczne fabryki  i zakłady produkcyjne, a nawet rafineria ropy naftowej. Miasto umiejscowione jest wprost idealnie jeśli chodzi o względy komunikacyjne – z jednej strony znajduje się blisko Oceanu Spokojnego i portu Puerto Somoza, poza tym położenie nad dużym jeziorem powoduje, że poprzez system rzek miasto połączone jest również z Morzem Karaibskim. Poza tym Managua leży na trasie autostrady panamerykańskiej, co oznacza, że właściwe z każdego miejsca obu Ameryk można tutaj dotrzeć bez większego problemu. W okolicach Managui znajduje się również międzynarodowy port lotniczy im. Augusto C. Sandino, który w każdym roku obsługuje ponad milion pasażerów.


Większość turystów poświęca temu miastu ledwie kilka chwil i rusza w dalszą drogę kierując się do bardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości, ponieważ stolica Nikaragui raczej nie może zapewnić pięknej architektury ani niesamowitych atrakcji, jednak jest to stolica kraju i z pewnością warto poświęcić jej więcej czasu niż tylko przelotne spojrzenie z okien autobusu.


Managua może nie jest perłą kolonialnej architektury, jednak biorąc pod uwagę historię miasta i wyjątkowego pecha do naturalnych katastrof nie można było się tego spodziewać. To jednak właśnie tanie loty do Managui pozwolą podróżnikowi zapoznać się z prawdziwą Ameryką Łacińską. Wszystko tutaj miesza się jak w tyglu, ludzie są naturalni, a ich kultura nie jest skażona komercjalizacją. Dlatego właśnie warto podróżować właśnie do tego miasta – tanie bilety lotnicze do Managui pozwolą turystom poczuć prawdziwy klimat Ameryki Południowej.

Najlepsze okazje

MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!4 oferty od 425 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 9 ofert od 246 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!26 ofert od 246 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY8 ofert od 304 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!