Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Ammanu

Amman - amfiteatr
Fot. betta design

Liczba mieszkańców przewyższa 2,5 mln. Fakt ten sprawia też, że Amman to największe miasto w całym kraju. Początkowo było wybudowane na terenach siedmiu wzgórz, co ma symbolizować siedmioramienna gwiazda umieszczona na fladze Jordanii. Nazwy niektórych dzielnic miasta pochodzą od nazwy wzgórza, na którym zostały zbudowane. Amman uważane jest za miasto pełne kontrastów, w którym spotyka się tradycja i nowoczesność. Tuż obok biurowców i ekstrawaganckich galerii sztuki wciąż można spotkać przywiązanych do tradycji rzemieślników i ich warsztaty. Charakterystyczna dla miasta biała zabudowa wygląda szczególnie atrakcyjnie podczas zachodu słońca. Stolica znana jest także z wyjątkowo uprzejmych, gościnnych mieszkańców, bardzo pomocnych i pozytywnie nastawionych w stosunku do turystów.

Historia

Amman należy do najstarszych miast świata. Wykopaliska, które miały tu miejsce w 1994 roku potwierdziły istnienie domów wybudowanych w epoce kamienia, około 7 tysięcy lat przed nasza erą. W czasach biblijnych miasto, pod nazwą Rabat Ammon, było stolicą starożytnego plemienia Ammonitów. Następnie, podczas okresu panowania Cesarstwa Bizantyjskiego, Amman był siedzibą biskupstwa, co zaowocowało budową kilku kosztownych kościołów. Podczas krótkich rządów perskich w VII wieku miasto podupadło.

W 1921 Amman został ustanowiony przez Abdullaha bin al-Husseina stolicą kraju. Od tamtego czasu nastąpił szybki rozwój. Miasto przekształciło się w metropolię. W XX wieku z powodu licznych wojen w okolicy w Ammanie zamieszkało wielu uchodźców, głównie Palestyńczyków i Irakijczyków.

Atrakcje

Amman ma dobrze rozwiniętą i prężnie rozwijającą się sieć noclegową, nie brakuje także przeróżnych restauracji. Sieć komunikacyjna w mieście jest najlepsza w całej Jordanii. Większość turystów przylatuje do Ammanu i stąd rozpoczyna zwiedzanie kraju. Miasto podzielone jest na dwie części: Wschodni Amman jest starszą dzielnicą, wypełnioną bazarami zwanymi souq, małymi sklepikami i domkami jednorodzinnymi. Zachodni Amman to nowoczesna część, o mniejszej gęstości zaludnienia, skupiająca instytucje biznesowe. Charakterystycznym elementem krajobrazu są tutaj wysokie biurowce, wiele jest luksusowych hoteli. W tej części rozwija się życie nocne. Interesującą, choć dla odwiedzających także dość smutną, jest wiadomość o tym, że Amman uznano za najdroższe miasto wszystkich krajów arabskich.

Zabytki które warto zwiedzić to przede wszystkim budynki pochodzące z czasów rzymskich między innymi Amfiteatr i Forum z II w., świątynia Herkulesa. Z czasów późniejszych (VII-VIII) zachowały się fundamenty i fragmenty ścian pałacu Umajjadów. Specjalnie dla zwiedzających zrekonstruowano jedno pomieszczenie na planie krzyża przykryte kopułą. Przy wejściu do niego znajduje się wydrążona w skale okrągła cysterna na wodę. Warto odwiedzić także Dom Sztuki, w którym zgromadzone są dzieła sztuki jordańskiej i arabskiej.

Kiedy lecieć?

Klimat Ammanu jest zbliżony do śródziemnomorskiego, przez co jest naprawdę przyjemny. W lecie temperatury osiągają wysokość do 30 °C. Najlepiej odwiedzić Amman podczas lata lub jesieni, w zimie temperatura w nocy spada nawet do -5 °C i nierzadko pada śnieg.

Wyjeżdżasz do Ammanu? Portal Tanie-Loty.com.pl oferuje tanie loty do Ammanu. Zapoznaj się z naszą ofertą tanich biletów do Ammanu.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa