Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do JordaniiOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Zwiedzanie Jordanii

Wadi Rum

Ajloun, Jordania
Fot. trevino

Ogromna pustynia jest domem dla kilku plemion beduinów. Okolica poraża swoim naturalnym pięknem. Jest to teren, gdzie nie widać niszczącej ingerencji ludzkiej ręki w przyrodę, lubiany zarówno przez miłośników wędrówek, jak i wspinaczki. Zwiedzanie pustyni powinno się zacząć od Centrum Odwiedzających. Znajdują się tutaj wszystkie potrzebne turyście rzeczy. Można tam wypożyczyć samochód terenowy, którym przejedziemy przez pustynię. Alternatywną może być również wypożyczenie wielbłąda.

Po całym dniu wysiłku można odpocząć przy ognisku i dźwiękach tradycyjnej muzyki arabskiej w namiocie beduinów. Dla tych, którzy chcą głębiej poznać i zrozumieć potęgę Wadi Rum polecana jest raczej piesza wędrówka przez pustynie i nocowanie pod namiotem. Oczywiście jest to opcja dla odważnych, chociaż wyspecjalizowane w lokalnej turystyce biura podróży mogą być pomocne. Najbardziej aktywni mogą chcieć zdobyć najwyższy szczyt Jordanii, czyli sięgający 1754 m Dżabal Ramm. Wejście na górę jest wyczerpujące i warto mieć sporo doświadczenia. Bardzo atrakcyjny jest Kamienny Most Burdah, wysoki na 35 metrów i należący do najwyższych naturalnych łuków świata.

Kolejna ciekawostka związana z pustynią to historia T.E. Lawrence'a, brytyjskiego oficera, który spędził tu okres rewolucji arabskiej w latach 1917-1918. Większość z plenerów w filmie „Lawrence z Arabii” nakręcona została na pustyni Wadi Rum. W wiosce Rum zamieszkują wciąż beduini. Są co prawda przyjaźni i gościnni, ale warto spytać o pozwolenie przed sfotografowaniem.

Petra

Zobacz także:

Najważniejsza atrakcja turystyczna całej Jordanii. W języku greckim jej nazwa oznacza „skałę”. Petra została wykuta w skale wiele lat temu przez plemię Nabatejczyków. Aby wejść do miasta, konieczne jest przejście przez wąwóz As-Sik, długi na ponad kilometr i otoczony ścianami skalnymi wysokimi na 80 metrów. Po wyjściu z wąwozu pierwsze, co rzuca się w oczy, to Al-Khazneh (Skarbiec), wykuty w skale na początku I wieku grobowiec nabatejskiego króla. W mieście część budynków została zniszczona przez trzęsienia ziemi, ale zachowało się około 500 grobowców. czytaj więcej

Morze Martwe

Tak naprawdę wcale nie jest morzem, ale jeziorem położonym w Rowie Jordanu. Bardzo wysokie zasolenie wody powoduje, że nawet osoby, które nie umieją pływać, unoszą się tutaj na powierzchni wody. W okolicy znajduje się wiele uzdrowisk i ośrodków SPA, które oferują zabiegi dla odwiedzających korzystając z dobrodziejstw jeziora, stąd popularne są np. zabiegi z błota. Z racji niskiego położenia tego rejonu jest tu więcej tlenu niż w innych miejscach. Okoliczne gorące źródła są bardzo pomocne w leczeniu chorób skóry i stawów. Co ciekawe, z jeziora wydobywa się asfalt!

Karak

Małe miasto, liczące ok. 170 tysięcy mieszkańców, leżące na południu Jordanii. Jego cechą charakterystyczną i najważniejszym zabytkiem jest zamek o tej samej nazwie położony na wzgórzu. Monumentalna budowla ma 220 m długości. Zamek w XII wieku zbudowali krzyżowcy. Postawili go w miejscu, gdzie kiedyś stała forteca z czasów biblijnych, wówczas nazywana Kir Heres. Prace zajęły im 20 lat i zostały ukończone w 1161 roku. Zamek został rezydencją Reynalda de Chatillon, władcy znanego głównie ze swojego barbarzyństwa i łamania danych obietnic. Zamek przeszedł w ręce muzułmanów dzięki ofensywie Saladyna, który rozkazał poddać Reynalda egzekucji. Zwiedzając zamek, turyści powinni pamiętać o zabraniu ze sobą latarki, jako że wewnątrz jest wiele ciemnych przejść i tuneli. Można tu także odwiedzić muzeum.

Jerash

Oprócz Petry to najpiękniejsze miejsce Jordanii z imponującą architekturą. Początek osadnictwa datuje się tu na 6,5 tysiąca lat temu. Jest to też jedno z najlepiej zachowanych antycznych miast całego świata. Odwiedzający mogą więc obejrzeć tutaj łaźnie, place, łuki i wiele innych zabytków wyglądających na wcale nienaruszone przez ząb czasu. W lipcu odbywa się tu festiwal, którego głównymi atrakcjami są tańce, koncerty, spektakle i opery.

Miłośnicy militariów także znajdą tu coś dla siebie.W mieście działa bowiem, grupa rekonstrułjąca walki legionów rzymskich. Ich pokazy w sezonie turystycznym można oglądać codziennie. Odbywają się na częściowo odrestaurowanym hipodromie. Niezwykłe widoki w Jerash zapewnia też owalny plac zwieńczony 160 kolumnami jońskimi. Będąc w okolicy trzeba obejrzeć Pustynne Pałace oraz bizantyjskie mozaiki w Madabie. To właśnie tam znajduje się pochodząca z VI wieku mozaikowa mapa Jeruzalem i Ziemi Świętej. Mapa pokrywa podłogę w Kościele św. Jerzego, zbudowanym w 1896 roku na ruinach bizantyjskiej świątyni.

Akaba

Jedyny port w Jordanii. Już w X wieku p.n.e. istniał tu ośrodek wytopu miedzi oraz wioska rybacka. Aktualnie miasto utrzymuje się przede wszystkim z turystyki. Woda jest tu bardzo czysta, plaże piaszczyste, ponadto temperatura zimie osiąga 25 °C, podczas gdy w Ammanie zaledwie 10 °C. Przy tym wszystkim klimat Akaby jest bardzo przyjemny dzięki morskiej bryzie. Miłośnicy nurkowania odkryją tu raj na ziemi.

W Morzu Czerwonym znajduje się ponad 140 gatunków koralowców. W Akabie działa wiele szkół nurkowania organizujących kursy dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tym sportem. Również wielbiciele innych sportów wodnych nie wyjadą stąd zawiedzeni. Można tu jeździć na nartach wodnych, surfować, a później po prostu odpocząć na plaży. Dla miłośników zwiedzania ważny może być fort, pierwotnie zamek krzyżowców, przebudowany w XVI wieku.

Azraq

Rezerwat zlokalizowany na nieczęsto spotykanych w Jordanii obszarach podmokłych, bagnach i terenach częściowo zalewanych. Można tam zobaczyć wiele gatunków ptaków zatrzymujących się by odpocząć podczas lotu z Azji do Afryki. Najlepiej odwiedzać rezerwat od końca jesieni do wiosny. Innym ważnym rezerwatem jest rezerwat Shawmari. W tym miejscu ratuje się zagrożone gatunki zwierząt. na jego terenie żyje spore stado arabskich oryksów (antylop), gatunku, który jeszcze niedawno znajdował się na granicy wymarcia. Są tam też strusie, dzikie osły i gazele, rośnie tam wiele pustynnych roślin. Pozostałe rezerwaty to Dana i Ajloun.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa