Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do DjerbyOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 1300Wybierz
 • Katowice (KTW) Katowice-Pyrzowiceod 1987Wybierz
 • Berlin (BERL) dowolne lotniskood 2070Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 2709Wybierz
 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 7042Wybierz
 • Poznań (POZ) Ławicaod 8512Wybierz
 • Wrocław (WRO) Strachowiceod 12494Wybierz

Treść główna

Tanie loty do Djerby

Znajdź nas w social mediach

djerba
Djerba o świcie
Fot. sxc

Djerba (Dżerba) jest największą wyspą Afryki Północnej, położoną u południowo-wschodnich wybrzeży Tunezji w pobliżu granicy z Libią, w zatoce Mała Syrta. Słynie z pięknych, piaszczystych plaż, malowniczej stolicy Haumat as-Suk, tradycyjnych manzili, meczetów ibadytów, jednej z najstarszych synagog na świecie oraz klimatu, który sprawia, że nawet zimą jest tutaj ciepło. Wyspa połączona jest z lądem około 7-kilometrowej długości groblą, pamiętającą jeszcze czasy starożytnych Rzymian. Na wyspę łatwo się dostać także drogą powietrzną, gdyż w pobliżu Houmt Souk znajduje się międzynarodowe lotnisko Mellita.

Djerba to jeden z popularniejszych kurortów Tunezji. Porośnięta gajami palmowymi, oliwnymi i figowymi, oblewana ciepłymi wodami Morza Śródziemnego, stanowi idealne miejsce na urlop. Często nazywana jest afrykańskim Tahiti, ze względu na jej wspaniałe warunki klimatyczne i możliwości wypoczynku także zimą. Łagodny klimat sprzyja podziwianiu przepięknych zachodów słońca, czy odbywaniu długich spacerów. Djerba leży w śródziemnomorskiej strefie podzwrotnikowej, co oprócz słońca (ok. 340 słonecznych dni w roku), gwarantuje bajecznie kolorową roślinność i krzewy kwitnące przez cały rok.

Legendy mówią, że Djerba jest mityczną Wyspą Lotofagów, na której zatrzymał się w trakcie swej tułaczki do domu Odeseusz. Wyspa ta była także miejscem odpoczynku dla wielu żeglarzy, przemierzających bezkresne wody Morza Śródziemnego. Każdy, kto tam zawitał, oczarowany był jej niezwykłym charakterem i nazywał Djerbę "krainą ludzi szczęśliwych". Mieszkańcy powiadają, że kto raz odwiedził tę wyspę, na pewno zawita tu ponownie. Warto zatem przekonać się osobiście, co sprawia, że każdego roku wyspa ta przyciąga tysiące turystów z całego świata.

Hisotria

Kiedy 2700 lat temu na wyspę trafili Fenicjanie, od dawna żyły już na niej plemiona berberyjskie. Jeden z przybyszów - Gerbitani, założył osadę Gerba (w okolicy obecnego Humt Suk) i to właśnie od niej wziął nazwę ten kawałek ziemi. Zatoka Bu Grara okazała się wygodnym miejscem do kotwiczenie statków, więc Fenicjanie założyli kolejne osady - Meninx (obecnie El-Kantara) na wyspie oraz Gightis na kontynencie. Dżerba - jeden z pierwszych terenów podbitych przez Arabów w Afryce Północnej - szybko przekształciła się w trudną do zdobycia fortecę. Zabudowania obronne wznieśli charydżyci, zajmując wyspę podczas rebelii w 740 r. Na początku XVI stulecia Dżerba przekształciła się w bazę wypadową tureckich korsarzy - najpierw braci Barbarossa, a następnie ich „przedstawiciela” - Draguta, późniejszego władcy Trypolisu, znanego jako Dragut Pasza. Zasłynął on brawurową ucieczką z rąk Hiszpanów w 1551 r., kiedy jego flotę osaczono w zatoce Bu Grara. Pod osłoną nocy Dragutowi udało się wyśliznąć z pułapki, holując statki przez niewielki wyłom w grobli. W 1560 r. korsarz powrócił na Dżerbę, by rok później roznieść w pył hiszpańskie wojska. Na pamiątkę tych wydarzeń, na wybrzeżu niedaleko Humt Suk zbudowano Wieżę Czaszek. Makabryczny stos nie zachował się do dzisiejszych czasów, jednak o jego istnieniu przypomina skromny pomnik.

Atrakcje

Mieszkańcy Djerby do dziś mieszkają w tradycyjnie budowanych, chłodnych, białych domach z ciekawymi kwadratowymi wieżyczkami na każdym narożniku. Przypominają nieco fortece, także ze względu na swoje małe okna. Niewielki otwory okienne nie mają jednak funkcji obronnej. Ich zadaniem jest ograniczenie ilości wpadającego do pomieszczenia słońca i rozgrzanego powietrza. Warto zwrócić także uwagę na meczety, których jest tu ponad 213 - każdy z nich jedyny w swoim rodzaju. Dają one możliwość poznania muzułmańskiej kultury i mentalności. Meczety Djerby stanowią też dobre przykłady różnych trendów, okresów i stylów w muzułmańskiej architekturze.

Djerba słynie z oryginalnej ceramiki wykonywanej w tradycyjny sposób, dlatego celem wielu wycieczek jest wioska Guellala - stolica garncarstwa. Będąc na wyspie, trzeba koniecznie zobaczyć wystawę ręcznie tkanych dywanów w prawdziwej pracowni tkackiej. Dla wielu ogromną atrakcją będzie także udział w wieczorze folklorystycznym, podczas którego urocze tancerki wykonują słynny taniec brzucha. Godne obejrzenia jest też: Muzeum Tradycji i Sztuki Ludowej, które prezentuje tradycyjne ubiory, ozdoby i wyroby garncarskie; port rybacki w Houmt Souk czy najstarsza w Afryce północnej synagoga El Griba.

Liczne na Djerbie są także suki, czyli tradycyjne arabskie targi. Można na nich kupić niemal wszystko, od wyrobów miejscowego rękodzieła, przez egzotyczne przyprawy, po ludowe specyfiki medyczne. Warto odwiedzić takie miejsce, nawet jeśli nie w celu dokonania zakupów, to po to, by usłyszeć gwar arabskich bazarów, poczuć klimat obcej kultury.

Djerba jest też dobrym punktem wypadowym na kontynent afrykański. Oddalona tylko parę kilometrów od lądu umożliwia wyprawy na Saharę, do oaz górskich Chebika i Tamerza, czy do Matmaty - starego miasta o niepowtarzalnym klimacie, zamieszkanego przez Berberów, którzy swe domy wykuli w skałach. Wspaniałym uwieńczeniem każdej wycieczki w morza piasków Sahary będzie jazda na grzbiecie dromadera.

Djerba urzeka niepowtarzalną atmosferą, białym piaskiem pustyni, szafirem nieba. Łagodny klimat, palmowe, oliwne i figowe gaje, oryginalna architektura i specyficzna atmosfera relaksu sprawią, że wakacje na Djerbie będą niezapomniane i pełne wrażeń.

Tanie-loty.com.pl oferują tanie loty do Djerby. Jeśli wybierasz się do Djerby nie zapomnij skorzytać z naszej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych do Djerby!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!