przelot złożony
loader
loader
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do TunezjiOrientacyjna cena za lot w dwie stronyZwiedzanie Tunezji

Koloseum w El Jem

Koloseum w El Jem
Fot. SXC

El Jem to małe, obecnie nieco senne miasteczko pomiędzy Monastirem a Sfax. Niegdyś, w czasach rzymskich miejscowość ta była centrum regionu rolniczego, produkującym na wielką skalę oliwę z oliwek i pszenicę głównie na potrzeby Rzymu.

Największą atrakcją miasta jest wzniesiona za czasów cesarza Gordiana monumentalna budowla rzymska – Koloseum. Zostało ono wybudowane w III wieku przez Rzymian i było areną cyrku i rzymskich zawodów. Jest najlepiej zachowaną budowlą z czasów rzymskich w Afryce, a jednocześnie jest trzecim co do wielkości tego typu zabytkiem na świecie. O jego klasie świadczy fakt, że od 1979 r. znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W czasach swojej świetności spektakl mogło oglądać 30 tyś osób, a jego potęga widoczna jest do dziś. Główna część amfiteatru zachowana jest w lepszym stanie niż Koloseum w Rzymie. Niegdyś na jego arenie odbywały się krwawe walki gladiatorów. Dzisiaj wciąż organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne: koncerty, festiwale i spektakle. Mimo, że dziś Koloseum nie może pomieścić już tylu widzów, wciąż przyciąga tłumy turystów.

Kartagina

Zobacz także:

To starożytne miasto - państwo na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu Tunisu, założone zostało w IX wieku p.n.e. przez Fenicjan. Przez wieki miejscowość była ważnym ośrodkiem kulturalnym i ekonomicznym starożytnego świata. Od XIX wieku prowadzone są w Kartaginie prace wykopaliskowe, a najstarsze odnalezione ślady minionej, starożytnej epoki pochodzą z połowy VIII wieku p.n.e. Miasto dzięki licznie występującym reliktom przeszłości zostało umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Do najchętniej odwiedzanych zabytków należą amfiteatr i teatr rzymski, starożytne wille i sklepy datowane na III lub II wiek p.n.e, punickie porty i termy cesarza Antoniusza. Warto też obejrzeć wykopaliska na wzgórzu Byrsa i przedmioty pochodzące z czasów przed Chrystusem skupione w Państwowym Muzeum Kartaginy.

Tunis

Jest to stolica Tunezji, w której mieszka ok. 1,5 mln mieszkańców. Niegdyś Tunis był portem handlowym na szlaku Europa-Afryka, jednak dziś miasto łączy w sobie zarówno tradycje, jak i nowoczesność. Będąc w mieście, warto wybrać się do Muzeum Bardo, możemy tam obejrzeć najpiękniejszą na świecie kolekcję mozaik pochodzącą z czasów rzymskich. Natomiast spacerując po starej części miasta, możemy podziwiać sprzedawane tu barwne dywany i materiały. Wśród wąskich, urokliwych uliczek nie zabraknie również sklepów z pamiątkami.

Sousse

Sousse nazywane jest perłą Tunezji. Turyści, którzy odwiedzili to miasto, z pewnością będą chcieli do niego powrócić. Jest jednym z ważniejszych tunezyjskich miast, znaczącym portem morskim i popularnym centrum turystycznym. Jest to również jeden z najstarszych portów morskich na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego, pamiętającym czasy wojen punickich. W dawnej stolicy Sahelu odnaleźć można liczne ślady bogatej i fascynującej historii kraju.

Otoczone murem Stare Miasto - medina - kryje w sobie wiele cennych zabytków. Najstarszym z nich jest ribat - muzułmański klasztor obronny, z którego wieży strażniczej można podziwiać wspaniałą panoramę miasta i w którym niegdyś stacjonowali islamscy mnisi - wojownicy chroniący wiarę muzułmańską przed obcym najeźdźcą. Warto zwiedzić pochodzący z VIII wieku Wielki Meczet oraz doskonale zachowaną kazbę, gdzie mieści się jedno z ciekawszych muzeów w Tunezji. Muzeum Archeologiczne słynie ze wspaniałej kolekcji rzymskich mozaik.

Park Narodowy Aszkal

Aby zobaczyć wspaniałą tunezyjską przyrodę w całej krasie, należy udać się do Parku Narodowego Aszkal, oddalonego 30 kilometrów od Bizety. Jest to miejsce niezwykłe. Nie tylko ze względu na wielką różnorodność terenów (w granicach parku znajduje się góra Dżebel Ichkeul porośnięta lasem, mokradła, jeziora i morska laguna), ale także ze względu na to, że jest jedną z ważniejszych w Afryce Północnej ostoi ptactwa migrującego z Europy.

Liczba gatunków występujących w parku sięga aż 200 tys.. Obok bardzo malowniczych, brodzących w płytkich wodach stad różowych i jaskrawoczerwonych modrzyków, przeszukujących pożywienia wśród niskiej roślinności, zobaczyć można swojskie białe bociany. W tak egzotycznych pejzażach wyglądają one osobliwie. Dżebel Ichkeul to raj nie tylko dla ornitologów. Miłośnicy przyrody spotkają tam też zwinne mangusty, usłyszą wieczorem wycie szakala i ujrzą majestatyczne bawoły indyjskie, sprowadzone do Tunezji w połowie dziewiętnastego wieku.

Kairuan (Kairouan) 

Jest jednym z siedmiu świętych miast islamu. Jego meczet to najstarsza świątynia w północnej Afryce, a medyna, tonąca w błękicie, bieli i zieleni, przywołuje obraz życia prowadzonego przed wiekami. Kairuan od zawsze był miastem podróżników, kupców i pielgrzymów. Ta dawna siedziba arabskich władców stanowi dziś najbardziej tradycyjne i konserwatywne miasto w Tunezji. To tam można zetknąć się z prawdziwą islamską kulturą Afryki Północnej.

Dugga

Ruiny starożytnego miasta Dugga, wzniesione ze złotego kamienia, barwą przypominają pola kukurydzy oraz słoneczny krajobraz doliny Kalled i gór Tebersuk. Doskonale zachowane ruiny dają bardzo ciekawy obraz życia, jakie Rzymianie wiedli pomiędzy łaźniami i teatrem. W przeciwieństwie do Kairuan, nie spotkamy tam jednak żadnych wyznawców ani pielgrzymów. Dugga to bowiem ruiny rzymskiej metropolii, wzniesionej na miejscu numidyjskiego miasta. Z okresu przedrzymskiego pochodzi układ uliczek mauzoleum (II w. p.n.e.). Poza licznymi (21!) pozostałościami świątyń w Dugga zobaczyć można wspaniały Kapitol. Ta górująca nad miastem, lśniąca biało w słońcu budowla stanowi jeden z najwspanialszych śladów rzymskiego panowania w tym rejonie świata. Niedaleko niego położony jest teatr. Mimo, że został on zbudowany ponad 2000 lat temu, do dziś odbywają się w nim spektakle w ramach Festiwalu Teatru Klasycznego, mającego miejsce co roku w lipcu i sierpniu.

Zwiedzanie tego gigantycznego kompleksu ruin i grobowców zajmuje około trzech - czterech godzin. Warto przeznaczyć ten czas na poznanie Duggi, gdyż poznając ją, poznaje się także jej starożytnych mieszkańców dzięki licznym zachowanym obiektom świeckim, takim jak łaźnie i dzięki starożytnym drogom, które przed nami przemierzali rzymscy osadnicy.

Safakis

Najciekawszym zabytkiem Safakisu, drugiego co do wielkości miasta Tunezji, jest najpiękniejsza w kraju, świetnie zachowana i do dziś zamieszkana medyna. Ponieważ miasto omija większość grup turystycznych, panuje tu spokój zachęcający do pozostania na kilka dni.

Matmata

Chyba żadna inna miejscowość w Tunezji nie przyciąga większej liczby turystów niż Matmata (Mátmátah). Nietrudno to zrozumieć: w krajobrazie okolic jest coś surrealistycznego, co przywodzi myśl o zdjęciach powierzchni Księżyca. Z pewnością z tego powodu kręcono tu "Gwiezdne wojny".

Płaskowyż Jugurty

Płaskowyż Jugurty (1271 m) jest malowniczą górą o płaskim wierzchołku, wyrastającą z równin w pobliżu granicy z Algierią. Nazwa góry pochodzi od imienia króla Numidów Jugurty, który założył w tym miejscu bazę podczas kampanii przeciw Rzymianom (112-105 p.n.e.).Strome ściany góry tworzą naturalną fortecę. Na szczyt można się dostać jedynie dzięki wyciosanym w skale krętym schodom. Stopnie są strome i miejscami trudne do pokonania. Nagrodą dla wytrwałych, którzy dotrą na szczyt, są niewiarygodnie piękne widoki.

Tunezyjska Sahara

W starożytności Saharę przemierzały karawany liczące do 30 tys. wielbłądów, które transportowały sól, złoto i niewolników z głębi afrykańskiego lądu w kierunku północnego wybrzeża. Grand Sud obejmuje rozległy pustynny obszar na południe i zachód od Ksaru Ghilane. Większa jego część oraz wszystkie ciekawe miejsca leżą w strefie wojskowej. Główna atrakcja turystyczna to wydmy. Najciekawsze z nich są między Bir Aouine a El-Borma – ten szlak bardzo często polecają agencje turystyczne w Duzie. Będąc na wakacjach w Tunezji warto przeżyć niespotykany wschód słońca nad piaszczystą Saharą i odpocząć w daktylowych oazach.

Monastir

Monastir to jeden z najpiękniejszych portowych miast w Tunezji. Posiada bardzo rozwiniętą bazę turystyczną. Jest to nowoczesne miasto z licznymi sklepikami, restauracjami i kawiarniami. Monastir znane jest jako rodzinne miasto pierwszego prezydenta Tunezji Habiba Burgiby. W centrum miasta możemy podziwiać mauzoleum rodziny Burgibów, zbudowane w tradycyjnym tunezyjskim stylu - dwoma minaretami i złotą kopułą w środku. To właśnie od Sousse do Monastiru ciągną się najpiękniejsze plaże Tunezji, a przy nich liczne kurorty, a także 2 pola golfowe.

Port El Kantaoui

To bardzo znane i lubiane przez turystów miasto leży 7 km na północ od Sousse. Największą atrakcją jest duża przystań jachtowa, przy której znajduje się dużo drogich restauracji i sklepów z upominkami. Niskie, biało-niebieskie domki nadają malowniczy charakter całej miejscowości. Port El Kanaoui słynie również ze swoich pól golfowych, które otoczone są przez gaje oliwne. Dodatkową atrakcją jest piękna, piaszczysta i długa plaża. Przy niej znajdują się najlepsze pięciogwiazdkowe hotele w Tunezji.

Tylko w Tanie-Loty.pl parking przy lotnisku w super cenie!

Do każdego zakupu otrzymujesz kod zniżkowy.

Sprawdź swoje rabaty

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!