Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Czarnogóry

Znajdź nas w social mediach

czarnogora
W górach Czarnogóry
Fot. SXC

W momencie powstawania naszej planety najpiękniejsze połączenie ziemi z morzem przypadło wybrzeżu Czarnogóry – powiedział poeta George Byron.

Czarnogóra (Crna Gora, Montenegro) jest młodym państwem należącym do basenu Adriatyku, graniczącym z: Albanią, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Serbią, od której odłączyła się w wyniku referendum w 2006 r.

Czarnogóra jest miejscem zachwycającym turystów krystalicznie czystym morzem oraz wspaniałymi, piaszczystymi plażami. Jest krajem pełnym wysp, z dzikimi zatoczkami, otoczonym błękitnymi wodami Morza Adriatyckiego oraz wieloma magicznymi zakątkami.

Starożytne ziemie Czarnogóry wchodziły w skład Imperium Rzymskiego. Po podziale cesarstwa, dzisiejsza Czarnogóra znalazła się w jego wschodniej części, czyli w strefie wpływów Bizancjum. Była od niego zależna jeszcze w VI wieku, kiedy to w Czarnogórze osiedlili się Słowianie. Przez kolejne stulecia tereny Montenegro przechodziły kolejno z rąk władców prawosławnych do Turków Osmańskich. Dopiero za rządów Petara I Njegoša (1782 - 1830) Czarnogóra została uznana przez Turcję i powiększyła dwukrotnie swe terytorium. W kolejnych latach, pod panowaniem Petera II nastąpił wielki rozkwit tutejszej kultury.

XX wiek to ciągle zmieniające się granice i czas burzliwych tarć politycznych, głównie prowokowanych przez mocarstwa. Gdy w latach 1912-1913 Czarnogóra stanęła po stronie Grecji, Serbii i Bułgarii przeciw Turkom, znacznie powiększyła swoje terytorium. W I wojnie światowej (1914-1918) brała ona udział po stronie Ententy i była okupowana przez wojska Austro-Węgier i Niemiec, po czym weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Dziesięć lat po nieudanym powstaniu niepodległościowym w 1919-1924 roku, kraj przekształcono w Królestwo Jugosławii, a tereny Czarnogóry stały się częścią nowej prowincji Zeta. Paradoksalnie, czas II wojny światowej to dla Czarnogóry czas względnego spokoju. Region okupowali Włosi, potem Niemcy, tworząc na jego terenie Niezależne Państwo Czarnogórskie. W wyniku głosowania w 1949 roku weszła Czarnogóra w skład Federacyjnej Republiki Jugosławii, pozostając przez dziesiątki lat krajem komunistycznym, zależnym od Związku Radzieckiego. Po upadku komunizmu, w 1992 Czarnogóra pozostała w związku z Serbią, z którą wówczas tworzyła nową Związkową Republikę Jugosławii. Dopiero w 2003 roku kraj przekształcono w luźniejszy związek pod nazwą Serbia i Czarnogóra. Ustalono, że po trzech latach każda z republik związkowych będzie miała prawo rozpisać referendum w sprawie niepodległości. 21 maja 2006 odbyło się referendum niepodległościowe, w którym 55,5% głosujących opowiedziało się za niepodległością Czarnogóry. W ten sposób 3 czerwca 2006 parlament kraju proklamował niepodległość i jeszcze w tym samym miesiącu Czarnogóra stała się 192. członkiem ONZ.

To młodziutkie państwo szybko podnosi się z trudności gospodarczych i politycznych, a jako że położone nad morzem, z ciepłym klimatem podzwrotnikowym na wybrzeżu oraz alpejskim w dalekich górach, chętnie inwestuje w turystykę. Na turystów Riwiery Czarnogórskiej czekają nowoczesne kąpieliska z bajecznymi plażami i zachęcające do spacerów wąskie uliczki miast, w które wpisana jest historia kraju. Miłośnicy gór znajdą schroniska, dobrze wytyczone szlaki oraz przepiękne widoki. Montenegro jest wielką zaletą dla turystów, którzy lubią wypoczynek aktywny, a przy tym niedrogi.

W Montenegro występuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a na wybrzeżach śródziemnomorski, przez co rocznie pada tu 5300 mm opadów (najwięcej w Europie).

W tym małym kraju turyści mogą odnaleźć wiele średniowiecznych miasteczek, przepełnionych fantastyczną atmosferą, m.in.: Podgoricę – stolicę republiki, wpisany na listę UNESCO Kotor, nadmorską Budvę, a także Zabljak i Cetinje. Najpopularniejszym celem turystów jest jednak Sveti Stefan (Święty Stefan) - wyspa o średniowiecznej, śródziemnomorskiej architekturze, na której każdy budynek jest niepowtarzalnym dziełem sztuki.

W Czarnogórze przeważającą część powierzchni zajmują góry Durmitor, Lovćen i Prokletije. Najwyższy szczyt to Zla Kolata (2534 m n.p.m.) Tereny nizinne położone są jedynie u wybrzeży oraz nad Jeziorem Szkoderskim. Najniższym punktem Czarnogóry jest wybrzeże Adriatyku (0 m n.p.m.).

W republice znajduje się kilka parków narodowych: Nacionalni Park Durmitor, Nacionalni Park Lovćen, Nacionalni Park Biogradska Gora oraz Nacionalni Park Skadarsko jezero (Jezioro Szkoderskie).

Obowiązującą walutą jest Euro, a w podróż do Czarnogóry najlepiej wybrać się w okresie od kwietnia do września.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!5 ofert od 328 Sprawdź