Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do PodgoricyOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Tanie loty do Podgoricy

podgorica
Podgorica to zielone miasto
Fot. SXC

Jest stolicą i największym miastem w Czarnogórze. Leży w centralno-południowej części kraju. Nazwa oznacza „pod Goricą” i pochodzi od wzgórza Gorica, znajdującego się w środku miasta. Miasto założone zostało jeszcze przed XI wiekiem i wówczas nosiło nazwę Birziminium. Kolejno w średniowieczu znane było jako Ribnica. Obecna nazwa funkcjonuje od 1326 roku, z przerwą w latach 1946-992 na Titograd.

Podgorica rozciąga się wzdłuż pięciu rzek: Zeta, Moraca, Ribnica, Cijevna oraz Sitnica. Jest mieszaniną stylów architektonicznych i odzwierciedleniem burzliwej historii nie tylko samego miasta, ale też całego kraju. Od 1484 panowanie nad nią przejęli Turcy. Stąd bardzo dużo tu przykładów stylu tureckiego m.in. stara część czy też Drac, które posiadają dwa meczety, turecką Wieżę Zegarową i pełno wąskich, krętych uliczek. Kiedy zostało włączone do Czarnogóry w 1878 roku, część leżąca po drugiej stronie rzeki Ribnica rozwijała się bardziej w  kierunku europejskim (np. szersze ulice w prostopadłym układzie). Okres I wojny światowej to panowanie wojsk austriackich, aż do wyzwolenia w 1918 roku. Podczas II wojny światowej większość miasta została zburzona po ponad siedemnastu bombardowaniach. 19 grudnia 1944 roku Podgorica została wyzwolona. Z tego powodu obecna architektura stolicy jest stosunkowo nowa i pełna zielonych parków.

Podgorica oferuje szereg imprez kulturalnych i posiada wiele teatrów, muzeów i galerii m.in.: Crnogorsko Narodno, Dodest, Gradsko, Muzeum Miasta, Archeologiczne Centrum Badawcze, Dvorac Petrovica. Ponadto warto zobaczyć zamek The King's Nichola, Perjanički Dom i Katedrę. Szereg kulturalnych i historycznych zabytków znajduje się wokół miasta, są to: Sahat-kula Adzi-pasa Osmanagica, ruiny Nemanjica Grad, pozostałości miasta Doclea, Vezirov oraz Stara Varos.

Klimat Podgoricy jest zmienny śródziemnomorski z gorącymi, suchymi latami oraz mroźnymi zimami. Pomimo że miasto leży niedaleko, bo 50 km od Morza Adriatyckiego, duży wpływ na klimat ma bliskość pasma Dinaric Alp, leżącego na północy. Średnia temperatura roczna wynosi ponad 16° C. Latem, na przełomie lipca i sierpnia w ciągu dnia przekracza nawet 40 stopni. Śnieg występuje rzadko, najwyżej kilka dni w roku.

Po destrukcyjnej wojnie jugosłowiańskiej, w latach dziewięćdziesiątych gospodarka stała tutaj na niskim poziomie. Zaczęła się podnosić dopiero w początkach XXI wieku, w szczególności od 2006 roku, kiedy to stała się stolicą kraju. Przemysł ciężki zastąpiła telekomunikacja, bankowość i budownictwo.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa