Nagłówek strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do AdanyOrientacyjna cena za lot w dwie strony

więcej

Treść główna

Tanie loty do Adany

adana1
Meczet w Adanie
Fot. SXC

Początki miasta to prawdopodobnie naprawdę zamierzchłe czasy, wg badaczy nawet 8000 lat przed naszą erą! Tym samym Adana należy do jednych z najstarszych miast w Turcji, znajduje się także w pierwszej piątce pod względem ilości mieszkańców. Być może dzięki temu Adana jest nie tylko wspaniałym miejscem dla chcących poznać tureckie dziedzictwo, ale również tętniącą życiem metropolią. Turystom z pewnością nie zabraknie tu pomysłów na spędzenie wolnego czasu – co najwyżej za mało może być właśnie... czasu!

Prawdopodobnie to właśnie doskonałe warunki geograficzne i świetne położenie od wieków przyciągały w te rejony osadników. Adana leży w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej, dzięki czemu zimy są tutaj łagodne, a w lecie bywa naprawdę gorąco (temperatury wahają się od 34° do 46°C). Położenie miasta jest bardzo atrakcyjne. Odległe zaledwie o 30 km od wybrzeża, stanowi zarazem bramę do regionu Çukurova, jednego z ważnych ośrodków rolniczych Turcji. Turystów zaciekawić mogą także wysokie góry Taurus wyrastające w pobliżu, sięgające nawet 3461 metrów nad poziomem morza.

Historia

Historycznie Adana jest bardzo silnie związana z odległym o 40 km miastem Tarsus. W starożytności ich pozycja była jednak zupełnie inna - Tarsus był metropolią, podczas gdy Adana zaledwie małym miasteczkiem. Z całą pewnością ludzie przebywali w okolicy już w paleolicie. Już w Eposie o Gilgameszu napomknięto o mieście nazwanym „Adana”, choć niedokładnie podana lokalizacja może wprowadzić w błąd. Bez wątpienia jednak rozciągało się tu imperium Hetytów, podobnie jak w całej Anatolii. Utrzymali oni władzę przez kilka wieków, by jednak następnie ustąpić na rzecz Asyryjczyków. Region przeszedł też przez ręce Persów, Aleksandra Wielkiego, Seleucydów i Rzymian. Po rozpadzie imperium rzymskiego Adana należała do imperium bizantyjskiego i dość szybko się rozwinęło. Budowa licznych dróg i traktów oraz rozwój technologii agrarnej pomogły zwiększyć znaczenie miasta. W średniowieczu panowali tu Arabowie, a następnie Turkowie Seldżuccy. 

Od 1517 do 1918 roku rozciągnęła się na tym terenie władza imperium osmańskiego. W XIX wieku wybuchł konflikt z Egiptem. W kwietniu 1909 miała miejsce masakra w Adanie. Spory na tle religijno – etnicznym spowodowały serię anty – ormiańskich wystąpień. Możliwe jest, że straty ludności wyniosły wówczas nawet 30 tysięcy! Po I wojnie światowej miasto pozostawało pod okupacją francuską, a podczas wojny o niepodległość turecką miało szczególnie duże znaczenie. 31 października 1918 przyjechał do Adany Mustafa Kemal Atatürk, co zaowocowało powstaniem idei tureckiego nacjonalizmu. 30 stycznia 1943 goszczono w Adanie Winstona Churchilla, który przybył, by ustalić warunki przystąpienia Turcji do II wojny światowej po stronie Aliantów. 

Atrakcje

Aktualnie Adana jest ważnym ośrodkiem handlowym i turystycznym. Ceniona jest także charakterystyczna kuchnia: uważa się, że w mieście podaje się najlepsze kebaby. Oryginalne kebaby powstają z mięsa owczego pomieszanego z... tłuszczem z ogona owcy, do którego dodaje się sól i czerwoną paprykę. Charakterystyczne napoje to ayran (zrobiony z jogurtu, wody i soli, czasami z dodatkiem soku z ogórka) oraz şalgam (sfermentowany sok z rzepy). Można tu także spróbować takich ciekawostek, jak owcze stopy... 

W Adanie urzeka przede wszystkim zauważalny, orientalny czar miasta. Mimo że należy ono już do nowoczesnych metropolii, wciąż jednak istnieją różnice między nim a Europą. Miłośnicy wypoczynku w ciepłym klimacie będą zachwyceni Adaną. 

Tanie-loty.com.pl oferują tanie loty do Adany. Jeśli wybierasz się do Adany nie zapomnij skorzystać z naszej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych do Adany!

Tylko w Tanie-Loty.pl parking przy lotnisku w super cenie!

Do każdego zakupu otrzymujesz kod zniżkowy.

Sprawdź swoje rabaty
PartnerStart Parking

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa

Zobacz promocje na tanie loty do Adany. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Adany.

Jeżeli planujesz podróż do Turcji, nie zapomnij zobaczyć ofert na tanie loty z Poznania do Stambułu.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Warszawy do Stambułu.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Wiednia, Okazje na loty na Seszele, Okazje na loty na długi weekend sierpniowy, Wycieczki na południe, Pakiety z Krakowa, tanie loty z Wrocławia do Londynu, tanie bilety lotnicze, krajowe bilety lotnicze, Lot z Berlina do Adany 02 15 Kwietnia.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Adaptery podróżne, Ręczniki, Łóżeczka turystyczne, Torby podręczne i Duże.