Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Adany

Znajdź nas w social mediach

adana1
Meczet w Adanie
Fot. SXC

Początki miasta to prawdopodobnie naprawdę zamierzchłe czasy, wg badaczy nawet 8000 lat przed naszą erą! Tym samym Adana należy do jednych z najstarszych miast w Turcji, znajduje się także w pierwszej piątce pod względem ilości mieszkańców. Być może dzięki temu Adana jest nie tylko wspaniałym miejscem dla chcących poznać tureckie dziedzictwo, ale również tętniącą życiem metropolią. Turystom z pewnością nie zabraknie tu pomysłów na spędzenie wolnego czasu – co najwyżej za mało może być właśnie... czasu!

Prawdopodobnie to właśnie doskonałe warunki geograficzne i świetne położenie od wieków przyciągały w te rejony osadników. Adana leży w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej, dzięki czemu zimy są tutaj łagodne, a w lecie bywa naprawdę gorąco (temperatury wahają się od 34° do 46°C). Położenie miasta jest bardzo atrakcyjne. Odległe zaledwie o 30 km od wybrzeża, stanowi zarazem bramę do regionu Çukurova, jednego z ważnych ośrodków rolniczych Turcji. Turystów zaciekawić mogą także wysokie góry Taurus wyrastające w pobliżu, sięgające nawet 3461 metrów nad poziomem morza.

Historia

Historycznie Adana jest bardzo silnie związana z odległym o 40 km miastem Tarsus. W starożytności ich pozycja była jednak zupełnie inna - Tarsus był metropolią, podczas gdy Adana zaledwie małym miasteczkiem. Z całą pewnością ludzie przebywali w okolicy już w paleolicie. Już w Eposie o Gilgameszu napomknięto o mieście nazwanym „Adana”, choć niedokładnie podana lokalizacja może wprowadzić w błąd. Bez wątpienia jednak rozciągało się tu imperium Hetytów, podobnie jak w całej Anatolii. Utrzymali oni władzę przez kilka wieków, by jednak następnie ustąpić na rzecz Asyryjczyków. Region przeszedł też przez ręce Persów, Aleksandra Wielkiego, Seleucydów i Rzymian. Po rozpadzie imperium rzymskiego Adana należała do imperium bizantyjskiego i dość szybko się rozwinęło. Budowa licznych dróg i traktów oraz rozwój technologii agrarnej pomogły zwiększyć znaczenie miasta. W średniowieczu panowali tu Arabowie, a następnie Turkowie Seldżuccy. 

Od 1517 do 1918 roku rozciągnęła się na tym terenie władza imperium osmańskiego. W XIX wieku wybuchł konflikt z Egiptem. W kwietniu 1909 miała miejsce masakra w Adanie. Spory na tle religijno – etnicznym spowodowały serię anty – ormiańskich wystąpień. Możliwe jest, że straty ludności wyniosły wówczas nawet 30 tysięcy! Po I wojnie światowej miasto pozostawało pod okupacją francuską, a podczas wojny o niepodległość turecką miało szczególnie duże znaczenie. 31 października 1918 przyjechał do Adany Mustafa Kemal Atatürk, co zaowocowało powstaniem idei tureckiego nacjonalizmu. 30 stycznia 1943 goszczono w Adanie Winstona Churchilla, który przybył, by ustalić warunki przystąpienia Turcji do II wojny światowej po stronie Aliantów. 

Atrakcje

Aktualnie Adana jest ważnym ośrodkiem handlowym i turystycznym. Ceniona jest także charakterystyczna kuchnia: uważa się, że w mieście podaje się najlepsze kebaby. Oryginalne kebaby powstają z mięsa owczego pomieszanego z... tłuszczem z ogona owcy, do którego dodaje się sól i czerwoną paprykę. Charakterystyczne napoje to ayran (zrobiony z jogurtu, wody i soli, czasami z dodatkiem soku z ogórka) oraz şalgam (sfermentowany sok z rzepy). Można tu także spróbować takich ciekawostek, jak owcze stopy... 

W Adanie urzeka przede wszystkim zauważalny, orientalny czar miasta. Mimo że należy ono już do nowoczesnych metropolii, wciąż jednak istnieją różnice między nim a Europą. Miłośnicy wypoczynku w ciepłym klimacie będą zachwyceni Adaną. 

Tanie-loty.com.pl oferują tanie loty do Adany. Jeśli wybierasz się do Adany nie zapomnij skorzystać z naszej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych do Adany!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 350 Sprawdź