Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Loty do PortugaliiOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Ponta Delgada (PDL) Ponta Delgada Apt.od 797Wybierz
 • Terceira (TER) Lajes Apt.od 1085Wybierz
 • Pico Island (PIX) Pico Island Apt.od 2661Wybierz
 • Horta (HOR) Hortaod 3091Wybierz
 • Santa Maria (Portugalia) (SMA) Aeroporto de Santa Mariaod 3326Wybierz
 • Flores Island (FLW) Santa Cruz Apt.od 12008Wybierz

Treść główna

Portugalia - ciekawostki

Znajdź nas w social mediach

portugalia ciekawostki
Man o War (Physalia physalis), niebezpieczny bezkręgowiec morski, żyjący u wybrzeży Portugalii
Fot. camuna, sxc.hu

Portugalia to kraj, który warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Niesamowity czar i klimat tego miejsca sprawiają jednak, że najczęściej jeden raz to za mało. Portugalia położona na Półwyspie Iberyjskim to miejsce doskonałe do spędzenia wakacji, które gwarantuje zawsze optymalną pogodę i wiele interesujących miejsc oraz wydarzeń, które uczynią wakacje wyjątkowymi.

Niezależnie, czy masz już w kieszeni loty do Portugalii i właśnie planujesz szczegółowo swą podróż do tego kraju, czy też dopiero rozważasz odwiedzenie go, zapoznaj się z kilkoma ciekawostkami na jego temat.

1. Portugalia od 1139 roku ma zdefiniowane te same granice terytorialne. Ten fakt czyni Portugalię najstarszym krajem w Europie.

2. Telewizja w Portugalii emituje wszystkie filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową; w filmach nie ma dubbingu ani lektora. Emitowane są one podobnie jak filmy w naszych kinach - z napisami. Być może ma to także walor edukacyjny - angielski jest powszechnie znanym językiem w Portugalii. 

3. Mimo działającej sygnalizacji świetlnej na ulicach miast większość pieszych jej nie przestrzega. Można się więc spodziewać, że pojawią się tam osoby na pasach, gdy pokazane będzie czerwone światło dla pieszych. Pod tym kątem jest to kraj podobny do krajów arabskich.

4. Na uczelniach w Portugalii nie funkcjonuje pojęcie kwadransu akademickiego znanego w Polsce. Studenci oczekują na profesora do chwili, gdy ten się pojawi nawet, gdy spóźnienie jest już pokaźne.

5. Charakterystyczną cechą Portugalii są znani nam z filmów panowie, którzy zajmują się czyszczeniem butów na ulicach, czyli pucybuci. W Portugalii nadal takich osób jest wiele,  zarówno w dużych jak i mniejszych miastach.

6. Mężczyźni w Portugalii są stosunkowo niżsi niż mężczyźni w całej Europie.

7. W portugalskich sklepach ciężko znaleźć czyste masło. Większość sprzedawanych jest z dodatkiem soli.

8. Większość Portugalczyków to osoby niezwykle uczynne. Prosząc o pomoc Portugalczyka zawsze można liczyć na jego ofiarność.

9. Do najbardziej ulubionych potraw Portugalczyków należą dania z dorsza. Istnieje nawet powiedzenie, że każdy Portugalczyk zna mnóstwo przepisów na przyrządzenie tej ryby, która powszechnie występuje w wodach Oceanu Atlantyckiego.

10. Azulejos czyli powszechnie spotykane na terenie całej Portugalii niebieskie kafelki, które są artystycznymi dziełami i wypełniają wiele pomieszczeń w portugalskich domach. Nie są to zwykłe znane nam kafelki przemysłowe lecz mozaiki, z których tworzy się wyjątkowe dzieła.

11. Cechą charakterystyczną Potugalii, choć mało przyjemną są wyjątkowo okazałe owady - muchy i komary są tu znacznie większe niż te spotykane na naszych terenach.

12. Portugalia to kraj, który ma aż 3,3 raza mniejszą powierzchnię niż Polska. Należy tym samym do najmniejszych krajów naszego kontynentu.

13. W Portugalii znajdziemy najdłuższy most w całej Europie. Zlokalizowany jest on na obrzeżach stolicy kraju Lizbony i ma aż 17 kilometrów długości. Jest umiejscowiony nad rzeką Tag.

14. Mimo, że kraj położony jest na południu Europy wcale nie należy do najcieplejszych. Średnia temperatura w najcieplejszym lipcowym miesiącu to jedynie 22 stopnie Celsjusza. Natomiast najchłodniejszy w roku miesiąc to styczeń, gdy średnia temperatura waha się w granicach 11 stopni.

15. W Lizbonie, stolicy Portugalii działa najstarsza księgarnia w całej Europie, które początek datowany jest na rok 1732. Istnieje ona nieprzerwanie do dziś.

16. W połowie XVIII wieku Lizbonę nawiedziło tragiczne trzęsienie ziemi, które zniszczyło ponad 85% zabudowań i zabiło prawie 300 000 ludzi. Było to jedno z najtragiczniejszych trzęsień ziemi w historii Europy. Ta katastrofa stanowi punkt odniesienia i inspirację powiastki filozoficznej Kandyd, czyli optymizm Volaire'a.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!