Treść główna

Lotnisko w Melbourne

RT
 
3.7 (2)
0
melbourne_airport
Terminal lotniska Melbourne
Fot.jeremyeanlittle

(kod IATA: MEL; kod ICAO: YMML)

Lotnisko Melbourne, znane także jako Tullamarine Airport (nazwa pochodzi od pobliskiego przedmieścia), to międzynarodowy port lotniczy położony 22 km na północny zachód od Melbourne. Jest drugim co do wielkości portem lotniczym Australii. W 2008 roku obsłużył ponad 24 mln pasażerów.

 

Do dyspozycji podróżnych są cztery terminale. Znajdują się one w bliskiej odległości od siebie, w tym samym kompleksie, więc można się pomiędzy nimi przemieszczać pieszo. Pasażerom na lotnisku oferowane są m.in. udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi, można tu skorzystać także z: apteki, bankomatu, kantoru wymiany walut, poczty, poczekalni, pryszniców, kaplicy oraz wielu sklepów, kawiarni i restauracji. Istnieje także możliwość dostępu do Internetu. Na lotnisku znajdują się ponadto  hotele: Hilton Melbourne Airport (www.melbourne-airport.hilton.com) – w odległości 100 metrów od terminali, Holiday-Inn (www.holidayinn.com.au) – 400 metrów od terminali i hotel Formule 1 (www.formule1.com.au), który położony jest 600 metrów dalej, blisko parkingów.

Mapy lotniska (w tym interaktywna mapa terminali) znajdują się na stronie: mapy.

Użyteczne informacje

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można szukać pod numerem telefonu: +61 3 9297 1600.

Punkt informacji lotniskowej, Travellers' Information Desk można znaleźć na parterze Międzynarodowej Hali Przylotów, tel. (03) 9297 1805

Lotnisko umożliwia wypożyczenie auta. Biura wypożyczalni samochodów znajdują się na parterze parkingu krótkoterminowego (Short Term Car Park), a punkty informacyjne na terminalach krajowych. Do dyspozycji pasażerów są firmy:

 • Avis, tel. +61 3 9338 1800,
 • Budget, tel. +61 3 9338 6955,
 • EuropCar, tel. +61 3 9241 6800,
 • Hertz, tel. +61 3 9338 4044,
 • Thrifty, tel. +61 3 9241 6100,

Na lotnisku w Melbourne znajduje się pięć parkingów czynnych całą dobę.

 • Parking krótkoterminowy – Short Term Car Park – jest położony 100 metrów od terminali. Jest to parking podziemny. Więcej informacji i cennik na stronie: short term car park.

 • Wielopoziomowy parking długoterminowy – Multi-level Long Time Parking – znajduje się 200 metrów od terminali. Jest to parking podziemny o pojemności 2000 miejsc postojowych. Wjazd możliwy jest przez parking krótkoterminowy, z którego wiedzie spiralna droga do poziomu 3, gdzie wreszcie jest wejście do postoju długoterminowego. Więcej informacji i cennik na stronie: undercover long term parking.

 • Naziemny parking długoterminowy – Long Term Car Parking – położony jest w odległości 400 metrów na południe od terminali, trzy minuty jazdy busem, przejazdy są darmowe i odbywają się co 20 minut przez całą dobę. Parking posiada 6800 miejsc postojowych. Więcej informacji na stronie: long term parking. Na parkingu znajduje się też myjnia samochodowa Shine Express.

 • Parking biznesowy – Business Car Parking – znajduje się w odległości 50 metrów od północnego krańca terminala 1. Parking można opłacić tylko kartą kredytową. Więcej informacji i cennik na stronie: business parking.

 • Parking ekspresowy – Express Car Parking – znajduje się pomiędzy terminalami 3 i 4. Więcej informacji i cennik na stronie: express car park.

Komunikacja

System komunikacyjny na lotnisku jest dobrze rozwinięty. Do dyspozycji pasażerów są licencjonowane taksówki i autobusy.

TAKSÓWKI

Postoje licencjonowanych taksówek znajdują się na parterze przed terminalem międzynarodowym i przed dwoma terminalami krajowymi. Czas przejazdu do centrum miasta to około 30 minut. Kalkulator opłat znajduje się na stronie: taxi.

Skybus Super Shuttle
Fot. Canley / Wikipedia

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Skybus oferuje połączenia między lotniskiem a Melbourne Central Business Distict (CBD) oraz hotelami.

 • Kursy do centrum odbywają się codziennie przez całą dobę, co 10 – 15 minut w dzień i co 30 – 60 minut w nocy.

 • Przejazd trwa 20 minut.

 • Bilet do Melbourne CBD w jedną stronę kosztuje 16 AUD, w dwie strony 26 AUD. Bilet na 10 przejazdów kosztuje 120 AUD. Bilet rodzinny dla dwóch dorosłych i 1 – 4 dzieci kosztuje 36 AUD w jedną i 56 AUD w obie strony, bilet rodzinny dla jednego dorosłego i 1 – 4 dzieci kosztuje 22 AUD w jedną i 36 AUD w obie strony.

 • Przejazdy z centrum na lotnisko odbywają się ze stacji Southern Cross Station, w pobliżu narożnika ulic Little Bourke Street i Spencer Street.

 • Kursy do hoteli odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00 – 22.00, a w weekendy w godzinach 7.30 – 22.30 z przesiadką w Southern Cross Station. Przejazdu z lotniska nie trzeba wcześniej zgłaszać. Kurs z hotelu na lotnisko należy zgłosić dzień przed wyjazdem w Skybus pod numerem telefonu 9600 1711.

 • Przejazdy między Southern Cross Station a hotelami są bezpłatne.

 • Kontakt telefoniczny do Skybus: (61 3) 9335 2811.

 • Strona internetowa: www.skybus.com.au

Lotnisko obsługują trzy lokalne autobusy (system Metcard):

 • Linia 478 między Moonee Ponds Junction i lotniskiem
 • Linia 479 między Moonee Ponds a Sunbury przez lotnisko
 • Linia 500 między stacją kolejową Broadmeadows i uniwersytetem Victoria University w Sunbury.

 

W Melbourne funkcjonują też autobusy publiczne kursujące do poszczególnych rejonów miasta i okolicy: Ballarat, Bendigo, Dandenongs, Frankston, Mornington Peninsula, Geelong, Shepparton i Riverina. Więcej informacji na stronie: autobusy publiczne.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.melbourneairport.com.au

Adres

Melbourne Airport
Locked Bag 16
Goldstone Park
Victoria 3043
Australia

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługiwane jest przez 30 międzynarodowych i krajowych linii lotniczych, między innymi: Jetstar, Quantas, Rex, Tiger Airways, VirginBlue, Air Asia, Air China, Cathay Pacific, Emirates, Ethiad, United Airlines.

Lotnisko w Melbourne - opinie

Ilość opinii: 2
Ocena łączna 
 
3.7
Dojazd 
 
3.0  (2)
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
4.0  (2)
Strefa wolnocłowa 
 
3.5  (2)
Restauracje 
 
3.5  (2)
Odprawa 
 
4.0  (2)
Poczekalnia 
 
3.5  (2)
Czystość 
 
4.0  (2)
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Lotnisko o przeciętnym standardzie, dość stare, zaletą jest to, że nie jest zbyt zatłoczone, więc odprawa przebiega sprawnie i szybko.
Wielkim minusem jest dojazd - tylko prywatne autobusy lotniskowe.
Ocena łączna 
 
3.0
Dojazd 
 
2.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
3.0
Strefa wolnocłowa 
 
3.0
Restauracje 
 
3.0
Odprawa 
 
4.0
Poczekalnia 
 
3.0
Czystość 
 
3.0
Recenzent #1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Dobrze skomunikowane lotnisko z miastem. Wszystko co jest potrzebne dla podróżującego z łatwością można znaleźć, czyli restauracje, poczekalnie, sklepy, prysznice.
Ocena łączna 
 
4.3
Dojazd 
 
4.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
4.0
Restauracje 
 
4.0
Odprawa 
 
4.0
Poczekalnia 
 
4.0
Czystość 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa