Treść główna

Opinie o lotniskach

Lotnisko Suvarnabhumi Bangkok

(kod IATA: BKK, kod ICAO: VTBS)

Międzynarodowe lotnisko położone 25 km na wschód od centrum Bangkoku. Jest największym portem lotniczym Tajlandii i jednym z największych na świecie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 28 września 2006, kiedy przejął on rolę lotniska międzynarodowego i desygnację BKK od portu lotniczego Bangkok-Don Muang (obecnie desygnowanego kodem DMK). Port Suvarnabhumi może obecnie obsłużyć 45 mln pasażerów, a docelowo, po dodaniu dwóch pasów startowych - 100 mln. Nazwa "Suvarnabhumi" została wybrana przez aktualnie panującego Króla Tajlandii, Jego Wysokość Bhumibola Adulyadeja i oznacza "Złotą Ziemię". Nazwa ta odwołuje się do całych Indochin, gdzie okreśłenie "złota ziemia" oznacza region: Tajlandii, Kambodży, Laosu i Myanmaru (Birmy). Lotniskowy terminal wybudowany nakładem 3 miliardów USD jest trzecim co do wielkości na świecie, minimalnie mniejszym od lotniska w Hong Kongu. W 2007 roku lotnisko obsłużyło ponad 41 milionów pasażerów.

Do dyspozycji pasażerów jest jeden wielokondygnacyjny terminal, jego mapa znajduje się na stronie: mapa.pdf. Dodatkowo w pobliżu terminalu znajduje się Public Transportation Center – centrum komunikacyjne, do którego kursuje bezpłatny autobus lotniskowy.

Udogodnienia dla podróżnych na lotnisku Suvarnabhumi obejmują:

 • 130 punktów odprawy paszportowej przy przylocie, 72 przy odlocie;
 • 26 punktów kontroli bagażu dla przylatujących i 8 dla odlatujących;
 • 22 taśmociągi do odbioru bagażu;
 • 107 ruchomych chodników;
 • 102 windy;
 • 83 ruchomych schodów;
 • 2 równoległe, szerokie na 60 metrów korytarze o długości 4 km i 3,7 km (znajdują się na nich ruchome chodniki);
 • hotel Novotel na terenie lotniska o liczbie 612 pokoi; ceny od 90 USD
 • 50 miejsc, gdzie można coś zjeść, w tym: restauracje, bary szybkiej obsługi (fast food); pizzerie; 4 winiarnie; dziesiątki punktów z kawą i przekąskami;
 • strefa sklepów wolnocłowych z artykułami luksusowymi (jest drożej niż na lotniskach w Europie);
 • punkt zwrotu VAT dla podróżnych w holu odlotów;
 • bankomaty, kantor wymiany walut;
 • dostęp do Internetu (dużo droższy niż w centrum Bangkoku).

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: + 66 2 132 1888.

Lotnisko umożliwia też wypożyczenie samochodów. Biura wypożyczalni samochodów znajdują się w hali przylotów. Do dyspozycji pasażerów są AVIS, Hertz, Budget i Thai car rent Association. Centrum wypożyczalni samochodów znajduje się w budynku Public Transportation Center.

Port lotniczy oferuje pasażerom parkingi w garażach wielopoziomowych, usytuowanych przy terminalu. Do dyspozycji pasażerów są dwa garaże o pojemności około 5000 samochodów. Dostępny jest też parking zewnętrzny, który może pomieścić około 1100 samochodów. Dodatkowy, długoterminowy parking, może pomieścić około 4000 samochodów osobowych i 78 autobusów. Cennik znajduje się na stronie lotniska.

Komunikacja

System komunikacyjny na lotnisku jest dobrze rozwinięty. Do dyspozycji pasażerów są licencjonowane taksówki, linie autobusowe, kolejowe i limuzyny.

TAKSÓWKI

Postoje taksówek są usytuowane na poziomie 2 terminalu i w budynku Public Transportation Center. Podróż do centrum zajmuje około 30-40 minut i kosztuje około 200-400 baht, plus opłaty za autostradę (70 baht), w zależności od miejsca, do którego chcemy się udać.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Lotnisko oferuje 4 linie autobusowe (Airport Express) do centrum Bangkoku. Autobusy są klimatyzowane i posiadają bogatą przestrzeń bagażową. Opłata za przejazd wynosi 150 baht na całej trasie. Autobusy są dostępne na pierwszym piętrze terminalu. Autobusy kursują od 5.00 do północy. Do dyspozycji pasażerów są następujące linie:

 • AE-1 kursuje przez drogę szybkiego ruchu z lotniska do Silom.Rd
 • AE-2 kursuje przez drogę szybkiego ruchu z lotniska do Banglamphu (Khao San road)
 • AE-3 kursuje do Nana (soi 3-4) – Sukhumvit road
 • AE-4 kursuje do Hua Lamphong, głównej stacji kolejowej Bangkoku.

Dodatkowo 12 miejskich lini autobusowych Bangkok Mass Transit Authority (BMTA) obsługuje lotnisko ze specjalnego terminalu autobusowego przy Public Transport Center. Miejskie autobusy są tańsze i kosztują 35 baht, jednak pasażerowie muszą najpierw dojechać bezpłatnym autobusem do Centrum Public Transport Center. Lista autobusów dostępna jest na stronie: autobusy miejskie.

Z centrum Public Transport Center dostępne są też autobusy łączące lotnisko z innymi miastami. Więcej informacji na stronie: autobusy podmiejskie.

TRANSPORT KOLEJOWY

Pod koniec 2009 roku została uruchomiona ekspresowa kolej nadziemna Airport Express, która z prędkością 160km/h transportuje podróżnych do centrum Bangkoku w 15 minut. Ponadto SRT oferuje połączenia pociągami podmiejskimi pomiędzy Hua Takhe (stacja położona najbliżej lotniska Suvarnabhumi na wschodzie) i północnymi przedmieściami miasta Rangsit przez centrum Bangkoku i przez stare lotnisko Don Mueang. Pociąg również łączy się z BTS i MRT na stacjach Phaya Thai i Phetchaburi, bilet kosztuje 30 baht. Linia autobusowa łączy lotnisko ze stacją Hua Takhe - bilet kosztuje 15 baht.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.airportthai.co.th

Adres

Suvarnabhumi Airport,
Racha Thewa,
Bang Phli, Bangkok, 10540,
Thailand

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługuje następujące linie lotnicze: Aeroflot, Aeroméxico, Aerosvit, Air China, Air France, Air India, British Airways, Cathay Pacific, China Airlines, KLM, Lufthansa, Swiss International Air Lines, Turkish Airlines, Thai Airways.

Nawigacja dodatkowa