Treść główna

Opinie o lotniskach

Lotnisko Casablanca

(kod IATA: CMN, kod ICAO: GMMN)

Międzynarodowe lotnisko położone 30 km na południowy wschód od Casablanki w Nouasseur. Jest największym lotniskiem w Maroku. Rocznie obsługuje ponad 6 milionów pasażerów (w 2008 roku było to 6,2 miliona) i stanowi główny węzeł przesiadkowy linii lotniczych Royal Air Maroc i Jet4you. Lotnisko zostało nazwane na cześć sułtana Maroka – Mohammeda V. Lotnisko posiada dwa pasy startowe.

W skład lotniska wchodzą 3 terminale pasażerskie, ale terminal 1. jest tymczasowo zamknięty, a większość lotów obsługuje terminal 2. Do dyspozycji pasażerów pozostają restauracje, kantor wymiany walut, banki, bankomaty, poczta, apteka, pokoje dla matek z dziećmi, mała sala zabaw dla dzieci, kawiarnie, sklepy, kaplica, małe centrum biznesowe. Istnieją udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +212(0)22 539 040

Punkt informacji lotniskowej znajduje się w hali przylotów, dostępny jest także punkt informacji turystycznej.

W hali przylotów dostępne są wypożyczalnie samochodów: Avis, Europcar, Sixt, Budget i Hertz i wiele innych. Pełna lista wypożyczalni wraz z numerami telefonów znajduje się na stronie wypożyczalnie.

Przed terminalem znajduje się parking na około 2500 samochodów.

Komunikacja

System komunikacyjny na lotnisku jest dobrze rozwinięty. Do dyspozycji pasażerów są licencjonowane taksówki, pociąg i autobusy. Lotnisko oddalone jest 30 km od Casablanki. Z centrum miasta należy jechać drogą Settat, natomiast z północno-wschodniej Casablanki autostradą w stronę Marrakeszu.

TAKSÓWKI
Taksówki są dostępne przed lotniskiem, 24 godziny na dobę. Przejazd do Casablanki to koszt około 250 dirham.

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Przedsiębiorstwo przewozowe CTM prowadzi przejazdy z lotniska do centrum miasta. Czas przejazdu to ok. 1 godz. Więcej informacji pod numerem telefonu: +212(0)22 361 304.

TRANSPORT KOLEJOWY
Z lotniska do centrum miasta kursuje co godzinę pociąg. Przejazd trwa 45 min. Stacja kolejowa usytuowana jest na poziomie -1 hali przylotów. Pociągi kursują do Casablanki, Mohammédia, Rabat, Salé i do Kénitra. Bilet do Casablanki kosztuje 50 dirham. Więcej informacji na stronie: www.oncf.ma.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.onda.ma

Adres

Casablanca Mohammed V Airport
Office National des Aéroports
Casa-Oasis
BP 8101
Casablanca
Morocco

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługuje między innymi następujące linie lotnicze: Air Algerie, Air France, Air Malta, Air Mauritanie, Air Senegal, Alitalia, Atlas Blue, Axis Airways , Click Air, Aigle Azur, British Airways, Brussels Airlines, Egypt Air, Etihad Airways , Emirates, easyjet , Iberia, Jet4you, Kuwait Airways, Libyan Airlines, Lufthansa, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Tunis Air, Turkish Airlines.

Nawigacja dodatkowa