Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty Iberia

Znajdź nas w social mediach

Iberia
Data założenia 1927 r.
Węzeł Port Lotniczy w Barcelonie, Port Lotniczy w Madrycie
Sojusz Oneworld
Flota 118
Trasy 120
Symbol IATA IB
Sybmol ICAO IBE
Znak IBERIA
Siedziba firmy Madryt, Hiszpania
www www.iberia.com

Iberia Airlines to narodowy przewoźnik lotniczy z Hiszpanii, którego najważniejszymi portami bazowymi są lotniska w Madrycie oraz w Barcelonie, a kwatera główna zlokalizowana jest w stolicy tego kraju. Sieć połączeń tych linii lotniczych obejmuje 120 destynacji zlokalizowanych przede wszystkim w Europie, Afryce oraz Ameryce Północnej i Południowej, podróżnych obsługują 183 różne samoloty. Linia obsługuje około 28 milionów pasażerów rocznie generując nieprzerwanie od kilkunastu lat znaczne dochody. Pod względem długości istnienia linia Iberia mieści się w pierwszej 50 powstałych przewoźników i jest jednym z zaledwie kilkunastu, którym udało się przetrwać do tej pory, ponadto Iberia jest w pierwszej 10 największych europejskich linii lotniczych.

Historia

Linia lotnicza została utworzona 28. lipca 1927 roku, a już w grudniu tego samego roku jeszcze przed rzeczywistym rozpoczęciem działalności podpisana została umowa o współpracy pomiędzy liniami lotniczymi Iberia i niemieckim przewoźnikiem Lufthanzą. Inauguracyjny lot miał miejsce 14. października 1927 roku na trasie pomiędzy Barceloną a Madrytem, a w ceremonii na lotnisku uczestniczył między innymi król Hiszpanii Alfons XIII. W dniu 5 stycznia, 1928 rozpoczęto połączenie na trasie Barcelona - Marsylia - Genewa - Zurych - Stuttgart - Lipsk / Halle - Erfurt – Berlin, które stanowiło ukoronowanie współpracy z Niemcami. W tym samym roku rozpoczęto połączenia z Wyspami Kanaryjskimi oraz testy rentowności przesyłania poczty do Ameryki Południowej przez Wyspy Zielonego Przylądka. Niestety w połowie lat 30. XX wieku w Hiszpanii wybuchła wojna domowa i Iberia po licznych perturbacjach stałą się jedynie wewnątrzkrajowym przewoźnikiem lotniczym, który w czasie II wojny światowej dodatkowo został całkowicie znacjonalizowany (miało to miejsce 30. września 1944 roku). W latach 50. XX wieku gwałtownie rozwinął się ruch pomiędzy Hiszpanią a USA dzięki wprowadzeniu ruchu bezwizowego między tymi krajaki, rozwinęła się też sieć transatlantyckich połączeń linii Iberia. W 1974 roku Iberia utworzyła linię telefoniczną Serviberia, gdzie wyszkoleni pracownicy doradzali klientom i udzielali informacji – był to pierwowzór nieodzownych dzisiaj call center. W 1977 roku firma obchodziła 50-lecie i koronacją uroczystości było przekroczenie przez przewoźnika magicznej liczby 10 milionów przewiezionych pasażerów. Kolejną innowacją wprowadzoną przez firmę było uruchomienie strony internetowej www.iberia.com już w 1996 roku – mimo licznych zmian funkcjonuje ona do dzisiaj...W dniu 3 kwietnia, 2001, Iberia została sprywatyzowana i włączona do indeksu Giełdy Papierów Wartościowych w Madrycie.

Firma i usługi

Na przełomie lat 80. i 90. linia lotnicza Iberia rozpoczęła skupowanie akcji różnych mniejszych przedsiębiorstw z branży lotniczej, regionalnych linii lotniczych i innych tego typu firmach – chodzi głównie o Aviaco, Viva Air, Binter Canarias i Binter Mediterráneo, Aerolíneas Argentinas, Viasa i Ladeco. Od początku XXI wieku linia lotnicza Iberia poddana została prywatyzacji – obecnie najważniejsi akcjonariusze to Caja Madrid - 10%, British Airways i American Airlines Holdings - 9,68%, BBVA - 7%, Logista - 6,49%, El Corte Inglés – 2,90%. Obecnie Iberia stanowi międzynarodowe przedsiębiorstwo którego działania obejmują ponad 100 portów lotniczych w 40 krajach, przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 26.000 osób i wkrótce będzie miałą do dyspozycji okło 250 samolotów (ponad 180 użytkowanych obecnie i ponad 75 już zamówionych). Linia niedawno obchodziła 75-lecie istnienia – w tym czasie przewiozła ponad 500 milionów pasażerów. Iberia Group, która jest właścicielem przewoźnika firmuje swoimi barwami na zasadzie franczyzy również lokalną linią lotniczą Air Nostrum znaną bardziej pod nazwą Iberia Regional. Dla podróżnych natomiast linia Iberia udostępnia przez stronę internetową możliwość rezerwacji biletów lotniczych oraz hoteli, a także wynajęcia samochodu w korzystnych cenach. Częste loty z tą linią promowane natomiast są w ramach programu lojalnościowego Iberia Plus.

Sieć połączeń i najważniejsze lotniska

Linia lotnicza Iberia koncentruje się przede wszystkim na lotach w obrębie Europy, oraz na połączeniach do Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. W sumie linia obsługuje 120 destynacji tworząc sieć ważnych połączeń pomiędzy najważniejszymi portami przesiadkowymi w większej części świata – samoloty w żółto-czerwonych barwach Iberia Airlines zobaczyć można między innymi w Kairze, Lagos czy Johannesburgu, Buenos Aires, Bogocie oraz Rio de Janeiro, a także w Meksyku, Nowym Jorku, Chicago oraz Waszyngtonie. W Europie linia lotnicza Iberia utrzymuje stałe połączenia z kilkunastoma stolicami i wieloma mniejszymi portami lotniczymi, w samej Hiszpanii obsługuje niemal 40 lotnisk. Iberia ma również w ofercie połączenia do Polski – stale lata do Warszawy, a sezonowo również do Krakowa.

Flota

Flota Iberia Airlines składa się obecnie z 118 samolotów (182 licząc razem z Iberia Regional), a zamówionych jest jeszcze kolejne 22 maszyny (76 licząc razem z Iberia Regional), które w ciągu najbliższych lat mają zostać dostarczone przez różnych producentów. W samych liniach lotniczych Iberia służą wyłącznie samoloty Airbus następujących modeli: A319-100 (22 sztuki), A320-200 (45 sztuk), A321-200 (19 sztuk), A340-300 (20 sztuk), A340-600 (12 sztuk) – jest to więc bardzo jednorodna flota, jej przeciętny wiek wynosi nieco ponad 7 lat.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!5 ofert od 328 Sprawdź