Treść główna

Megalityczne sanktuarium Beglik Tash

G
 
4.0 (1)
0
Megalityczne sanktuarium Beglik Tash

Adres

Państwo
Bułgaria
Kamienne Sanktuarium – megalitycznego Beglik Tash, leży 5 km od Primorska w Bułgarii.
W mediach nazywana jest ona bułgarskim Stonehenge.
Przypuszcza się, że powstał on około XIV wieku p.n.e. i funkcjonował do około IV wieku n.e. Służył, jako świątynia, kalendarz astronomiczny i zegar słoneczny. Eksperci twierdzą, ze odbywały się tu rytuały na część Boga Słońca i Bogini Matki Ziemi, a także na część Boga Dionizosa. Cały kompleks złożony z 16 grup głazów robi wrażenie swoją wielkością i zmusza do zastanowienia się jak ludom bez maszyn mechanicznych udało się to wszystko tak ładnie poukładać.
Beglik Tash jest najmłodszym, znaleziskiem tego typu. Wszystko za sprawą bułgarskiego komunisty Todora Żiwkowa. Tereny, na których leży sanktuarium należały do niego i były niedostępne aż do 1991 roku, a unikalność tego miejsca odkryto dopiero w 2003 roku.

Megalityczne sanktuarium Beglik Tash - mapa

Swap Start/End

Megalityczne sanktuarium Beglik Tash - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
4.0  (1)
Cena 
 
3.0  (1)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Przebywając na urlopie w Primorsku, każdy szuka czegoś atrakcyjnego do zobaczenia.
Okazji było kilka, lecz Ja wybrałem jedną która przykuła moją uwagę.
Mianowicie wybrałem się na odkrycie świątyni Beglik Tash, która znajduje się na południowym Wybrzeżu Morza Czarnego,kilka kilometrów na północ od Primorska.
Wyruszyłem z Primorska i kierowałem się wzdłuż Morza Czarnego asfaltową drogą. Po przejściu 1 km z lekkim nachyleniem obróciłem się do tyłu i ujrzałem przepiękny widok Primorska i Morza Czarnego. Dalsza droga to wiele zakrętów i dość spory ruch samochodów. Po przejściu 4 km myślałem, że źle idę lecz po niedługim czasie ujrzałem napis Baglik Tash.
Skręciłem w prawo i polnym duktem po 1 km dotarłem do celu. Moi oczom ukazał się zdumiewający widok wielkich głazów. Każdy z głazów miał swoją nazwę, były np. "łoże małżeńskie". Pomiędzy ogromnymi głazami ustawiony jest Tron, na którym mógł zasiadać tylko Tracki Kapłan-Król.
Obok na wielkim 100 tonowym menhirze znajduje się odciśnięta stopa Boga Słońca o wielkości 60×34 cm.
Po przeciwnej stronie kręgu jest odcisk stopy Bogini Matki, zaś w tylnej części kręgu znajdziemy zegar słoneczny złożony z 16 płyt i obeliskiem po środku. Tak powinno być, ale do dziś jedynie 7 z nich stoi w oryginalnej pozycji, reszta położyła się jak kostki domina.
Kamiennie sanktuarium Beglik Tash jest ciekawym i niecodziennym miejscem. Nieczęsto zdarza się zobaczyć megalityczne i duże budowle. Jest to świadectwo czasów i starodawnych wierzeń z pogranicza świata duchowego i materialnego.
Po obejrzeniu tego sanktuarium polecam udać się wydreptanymi ścieżkami do skalnego urwiska nad Morzem Czarnym, gdzie możemy podziwiać fale które rozbijają się o skały tworząc niezapomnianą scenerię.
Jak dla mnie wyprawa jest warta świeczki, tak więc zapraszam kto będzie przebywał w Priomrsku aby udał się do Beglik Tash na wyprawę w nieznane. Nie jeździ tam żaden autobus. Słyszałem, ze ktoś prowadzi wycieczki w to miejsce, lecz wg mnie nie warto przepłacać tylko wybrać się samemu.
Ocena łączna 
 
4.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
4.0
Cena 
 
3.0

Nawigacja dodatkowa