Treść główna

Smithsonian Institution w Waszyngtonie

RT
 
5.0 (1)
0
smithsonian
Smithsonian Institution
Fot. daadi

To największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych. Powstał w roku 1846 jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona. Najwspanialsze waszyngtońskie dzieła sztuki i pamiątki historyczne w Smithsonian Institution to narodowe zbiory Stanów Zjednoczonych. W skład Instytutu wchodzi m.in. National Air and Space Museum – chyba najpopularniejsza atrakcja Waszyngtonu. Muzeum odwiedza prawie 10 milionów turystów rocznie. Kolekcja muzeum przedstawia dzieje nie tylko lotnictwa niemal od zarania, ale także wyścig podboju kosmos, przedstawiony zarówno z perspektywy amerykańskiej, jak i sowieckiej.

W Narodowym Muzeum Historii Naturalnej można podziać m.in. ogromną wystawę zrekonstruowanych szkieletów dinozaurów. Narodowe Muzeum Historii Ameryki to szczególne sanktuarium dziejów USA. Są tu pierwsze egzemplarze modelu T Forda, stare urzędy pocztowe, a nawet odrestaurowana lodziarnia z przełomu wieków, w której nadal sprzedaje się bananowy deser lodowy. W Muzeum Sztuki Afrykańskiej zgromadzono ponad 6 tysięcy rzeźb i wyrobów rzemiosła wielu kultur plemiennych Afryki Środkowej. Sąsiaduje z nim graniasty, piramidalny budynek Galerii Arthura M. Sacklera zawierający dzieła sztuki i przedmioty kultowe z Azji i Bliskiego Wschodu. Jedno z najbardziej niezwykłych muzeów Instytutu Smithsona, to otwarte w 1923 r. Freer Gallery of Art. W galerii znajduje się ponad tysiąc grafik, rysunków i obrazów Amerykanina Jamesa McNeila a także chińskie przedmioty z brązu i nefrytu, ilustrowane manuskrypty bizantyjskie, buddyjskie rzeźby oraz perskie wyroby z metalu. Warto także zajrzeć do oddalonego nieco od pozostałych Narodowego Muzeum Sztuki Amerykańskiej. Oprócz ciekawych zbiorów szczyci się wyjątkowymi wystawami. Jedna z ekspozycji przedstawiająca prawdziwy wizerunek pionierów Ameryki, wzbudza kontrowersję w całych Stanach Zjednoczonych.

    

Najważniejsze informacje

Czas otwarcia: codziennie oprócz 25 grudnia, godziny otwarcia są zróżnicowane, ale zwykle od 8:30 do 17:30
Ceny wstępu: wstęp wolny
Położenie: w Waszyngtonie,
Dojazd: metrem do stacji Federal Center, L'Enfant Plaza, Federal Triangle lub Smithsonian
Smithsonian Information
PO Box 37012
Washington, D.C. 20013-7012
202 633 1000
http://www.si.edu/
    

Smithsonian Institution w Waszyngtonie - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
5.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
5.0  (1)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Wspaniałe muzea i wszystko za darmo. Mnóstwo amerykańskiej młodzieży która w jednym miejscu może min. poznać historie swojego kraju, obejrzeć bardzo ciekawą ekspozycje w National Air and Space Museum.
Ocena łączna 
 
5.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa