Treść główna

Muzeum Zamkowe w Szczecinie

E
 
5.0 (1)
0
Muzeum Zamkowe w Szczecinie
Ekspozycja z sarkofagami książęcymi w Muzeum Zamkowym zmieniła swój wygląd w 2010 roku. W nowej aranżacji wystawy, obok sarkofagów książęcych prezentowany jest manierystyczny ołtarz z Kunikowa oraz pomorska sakralna rzeźba barokowa stanowiące depozyt z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Nowością jest zainstalowanie ekranu podłogowego (pierwszy tego typu ekran w muzeach polskich) wykorzystywany do emisji filmu o zachowanej krypcie książęcej w szczecińskim Zamku oraz ekran holograficzny wykorzystywany do emisji filmu o pochówkach książąt z dynastii Gryfitów.
Muzeum poświęcone jest historii obiektu, jego budowie i odbudowie. Znajdują się tu fotogramy Zamku z okresu przedwojennego i zdjęcia wykonane tuż po wojnie oraz eksponaty archeologiczne pochodzące z wykopalisk prowadzonych na Podzamczu. Jest to także jedno z niewielu miejsc w Polsce, w którym można zobaczyć oryginalne sarkofagi książęce, które odkryto w czasie powojennych prac zabezpieczających Zamek Książąt Pomorskich przed dalszym niszczeniem.
Z czternastu sarkofagów udało się odtworzyć sześć (wszystkie z XVII w.): Bogusława XIII, Filipa II, Anny Marii, Franciszka I, Ulryka I i Bogusława XIV. Sarkofagi mają formę skrzyń wzorowanych na włoskich meblach renesansowych. Wszystkie zawierają bardzo podobne elementy zdobnicze: cytaty ze Starego i Nowego Testamentu, sceną ukrzyżowania lub krucyfiks, epitafia nawiązujące do zmarłego, jego lata życia, miejsce śmierci, herb księstwa i emblemat z symbolem śmierci. Najokazalszy pod względem zdobniczym jest sarkofag Bogusława XIV - poza bogatszą ornamentyką posiada także srebrzone i złocone elementy.
Źródło informacji:http://zamek.szczecin.pl/zwiedzanie.php?id=162

Muzeum Zamkowe w Szczecinie - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
5.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Muzeum jest niewielkie, można więc tam wejść przy okazji zwiedzania Zamku Książąt Pomorskich, w którym mieści się siedziba muzeum. Największe wrażenie zrobił na mnie film wyświetlany na holograficznym ekranie, nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam. Była to - jak zauważyłam - duża atrakcja dla dzieci.
Ocena łączna 
 
5.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa