Treść główna

Cmentarzysko kurhanowe Uniradze

G
 
0.0 (0)
0
Cmentarzysko kurhanowe znajduje się w pobliżu Leśniczówki Uniradze, na północ od Stężycy. Jest jednym z największych obiektów tego typu w Europie – odnaleziono tu ponad 3 tysiące kurhanów. Badania archeologiczne pozwoliły ustalić, że grzebani tu byli ludzie z większego obszaru – prawdopodobnie cmentarzysko miało niezwykle duże znaczenie. Przypuszcza się, że mogło to być dawniej znaczące miejsce kultu.
Kurhany, czyli stożkowate nasypy z kamieni, były bardzo popularną metodą grzebania zmarłych, aż do pojawiania się chrześcijaństwa na tych terenach. Te w Uniradzach obecnie posiadają średnicę od metra do dwóch i są wysokie na 0,5 metra. W wyniku badań archeologicznych ustalono, że groby są bogato wyposażone, a odnalezione szczątki zachowały się w dobrym stanie – datowane są na wczesne średniowiecze. W czasie prac natknięto się jednak i na większe i starsze obiekty – 3 metrowej wysokości i 20 metrowej średnicy, z II tysiąclecia p.n.e.

Cmentarzysko kurhanowe Uniradze - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa