Treść strony

komunikacja-w-panamie

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Komunikacja w Panamie

Znajdź nas w social mediach

Zasadniczo nie ma ograniczeń związanych z komunikacją wewnątrz kraju, jednak ze względu na wysoką przestępczość nie zaleca się turystom wycieczek w rejon granicy z Kolumbią, ponieważ zlokalizowana tam prowincja Darien to najważniejsza baza przemytników i handlarzy narkotykami. Poza tym przewodniki radzą unikać stolicy kraju oraz miasta Colon, zawłaszcza po zmroku, odradza się również zawierania ulicznych znajomości oraz ostentacyjne obnoszenie się z bogactwem.

Podróżowanie samochodem

Jeśli chodzi o prowadzenie samochodu w Panamie to od Polaków wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, a od wszystkich cudzoziemców – ubezpieczenie komunikacyjne. W Panamie polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane, więc podróżując własnym samochodem należy zakupić ubezpieczenie w lokalnej firmie. Warto też wiedzieć, że prawo nie wymaga tego samego od Panamczyków, więc w razie kolizji, o którą tutaj nie trudno, uzyskanie jakiejkolwiek finansowej rekompensaty jest właściwie niemożliwe.

Transport lotniczy

Podróżując po kraju można korzystać z transportu lądowego w postaci busów oraz aut terenowych oraz z transportu lotniczego, którego ceny w obrębie kraju wynoszą około 20-60 dolarów za lot. Warto wybrać właśnie ten środek transportu, ponieważ sieć dróg jest rzadka, a ich stan bardzo zły Trzeba być jednak przygotowanym, że flota to głównie przestarzałe maszyny importowane z bardziej rozwiniętych krajów świata, gdy tam przechodzą na emeryturę, więc ich stan pozostawia wiele do życzenia. Poza tym samolotami podróżują głównie miejscowi, szczególnie na dłuższych dystansach, więc atmosfera na pokładzie przypomina tę w chickenbusach i nikogo nie powinny dziwić chociażby liczne zwierzęta przewożone w bagażu w samolocie.

Wizy i opłaty

Od sierpnia 2002 roku obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym pomiędzy Polską a Panamą dla pobytu w celach turystycznych nie dłuższych niż 90 dni. Przy okazji warto wspomnieć, że podróżnych przekraczających granicę samolotem czeka obowiązek uiszczenia tzw. podatku wjazdowego w kwocie 20 dolarów, z opłaty zwolnieni są turyści przemieszczający się transportem lądowym.

Warto również wiedzieć, że opuszczając Panamę po okresie dłuższym niż 30 dni podróżny musi przedstawić na granicy zgodę na wyjazd wydawaną przez Ministerstwo Finansów określającą brak zadłużenia wobec państwa panamskiego. Zaświadczenie to można uzyskać w Ministerstwie Finansów po przedstawieniu paszportu ze stemplem wjazdowym do Panamy oraz wypełnieniu odpowiedniego druku.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 118 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 130 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 30 ofert od 118 Sprawdź