Uważaj na siebie! Oto co się dzieje z Twoim ciałem, gdy za długo siedzisz

Loty międzykontynentalne potrafią dać w kość każdemu, nawet zaprawionemu w bojach podróżnikowi. Podróż do Tajlandii, na Bali, czy do Stanów wiąże się z koniecznością spędzenia długich godzin w jednej pozycji – siedząc w fotelu. A jak dowodzą badania naukowe – może to źle wpływać na zdrowie.

Choć wydaje się, że samo siedzenie nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu, to jednak zbyt długie pozostawanie w takiej pozycji (czy to w samolocie czy w pracy) odciska piętno na naszym zdrowiu. Okazuje się, że brak ruchu potrafi nawet zabić.

Zbyt długie siedzenie może prowadzić do uszkodzenia organów wewnętrznych, zwiększa ryzyko chorób serca, cukrzycy, a nawet pewnych rodzajów raka. Według niektórych badań może nawet zwiększać możliwość wystąpienia demencji oraz zmniejszać zdolności poznawcze mózgu, przy okazji powoli uszkadzając nasz kręgosłup i szyję oraz przyczyniając się do degeneracji mięśni.

Jak dowodzą badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda, siedzenie wiele godzin w jednym miejscu spowalnia metabolizm, co prowadzi do nadproduktywności trzustki, co z kolei prowadzi do cukrzycy. I choć większość z tych dolegliwości wiąże się z długotrwałym trybem siedzącym, to latanie na długich dystansach również nie pomaga.

Wielogodzinne siedzenie w fotelu może prowadzić do zmian w krążeniu krwi i gromadzeniu się płynów w nogach, co może skutkować powstaniem zakrzepów i w skrajnych przypadkach zakrzepicą, zawałem lub udarem. Właśnie dlatego tak ważne jest rozciąganie się podczas lotu, przechadzanie się po alejkach czy jakakolwiek inna aktywność fizyczna. Dbaj o siebie podczas lotów!

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,631ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze