Święty Mikołaj to postać uwielbiana przez małych i dużych. Ten starszy, brodaty pan ubrany w czerwony strój, który w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty, na co dzień zamieszkuje Laponię. Jeśli ciekawi Was gdzie dokładnie można go odwiedzić, jak się tam dostać i co czeka na nas w Wiosce Świętego Mikołaja to zapraszamy do lektury.

Święty Mikołaj – cała prawda o najbardziej znanym świętym na świecie

Święty Mikołaj Fot. Shutterstock

Każdy z nas zna Mikołaja przynoszącego dzieciom prezenty. A czy wiecie jak zaczęła się historia tej wyjątkowej postaci? Prawdziwy święty Mikołaj był biskupem i pochodził z Miry. Zasłynął swoją pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na świecie. Dziś niewiele osób pamięta o tym prawdziwym świętym Mikołaju. Postać wykorzystywana w kulturze masowej to starszy mężczyzna z białą brodą ubrany w czerwony strój. Według legend zamieszkuje wraz elfami Laponię, a w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez renifery. No właśnie czy ta magiczna postać to tylko wymysł czy prawdziwy Święty Mikołaj istnieje naprawdę?

Wioska Świętego Mikołaja istnieje!

Jeśli macie wątpliwości, czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę, to koniecznie powinniście wybrać się do miasta Rovaniemi w północnej Finlandii. To właśnie tutaj, około 8 kilometrów od centrum miasta znajduje się prawdziwa Wioska Świętego Mikołaja. Panuje tu magiczna atmosfera, która zachwyci dzieci ale także zrobi ogromne wrażenie na dorosłych.

Największą atrakcją, dla której przyjeżdżają tu osoby z całego świata jest możliwość spotkania i porozmawiania ze Świętym Mikołajem. Podczas tych wyjątkowych chwil możemy opowiedzieć mu o swoich prezentowych marzeniach, ale także posłuchać ciekawych historii pełnych świątecznej magii.

Co oprócz mikołajowego biura czeka na nas w Rovaniemi?

 • Zajęcia Szkoły Elfów – te przygotowane dla najmłodszych odwiedzających warsztaty, uczą jazdy na łyżwach, wypieku słodkości czy przygotowywania zabawek.
 • Urząd Pocztowy Świętego Mikołaja – prowadzona przez Elfy poczta przyjmuje każdego roku około pół miliona listów od dzieci z niemal każdego zakątka świata. Możemy tu także wysłać kartkę do bliskich nam osób.
 • Husky Safari – dla osób chcących aktywnie spędzić czas istnieje możliwość przejazdu na saniach ciągniętych przez psi zaprzęg.
 • Reniferowe Safari – alternatywą dla psich zaprzęgów jest zaprzęg ciągnięty przez renifera, który jest największą atrakcją podczas zimowych wycieczek do Laponii.
 • Arktikum – w tym interaktywnym muzeum i centrum nauki, będziemy mieli szansę poznania flory i fauny Finlandii oraz kulturę i zwyczaje Samów czyli mieszkańców Laponii. Nie lada atrakcją jest także możliwość zobaczenia interaktywnego pokazu zorzy polarnej.
 • Lodowe i śnieżne rzeźby
 • Sklepy z oryginalnymi pamiątkami i zabawkami
 • Muzeum Skuterów Śnieżnych
 • Możliwość uzyskania certyfikatu przekroczenia koła podbiegunowego, które zaczyna się na terenie wioski

Informacje praktyczne

View this post on Instagram

#crafter2craftsmen

A post shared by Vitoldas Milius (@milius.lt) on

Do Wioski Świętego Mikołaja można wybrać się przez cały rok. Jedynie podczas świąt państwowy, w tym świąt Bożego Narodzenia, jest ona nieczynna.

Godziny otwarcia:

 • czerwiec-sierpień – 9.00-18.00
 • wrzesień-listopad oraz styczeń-maj – 10.00-17.00
 • sezon świąteczny (1 grudnia-6 stycznia) – 9.00-19.00

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć przed spotkaniem z Mikołajem? Samo wejście na teren wioski i spotkanie z brodatym panem jest bezpłatne. Jednak na spotkaniu nie możemy robić samodzielnie zdjęć. Za te robione przez elfy trzeba zapłacić. Koszt jednego wywołanego zdjęcia to 25 euro lub 49 euro za pendrive z dwoma zdjęciami i filmem z wizyty.

Jak możemy dotrzeć do Wioski Świętego Mikołaja?

Jak dostać się do Wioski Świętego Mikołaja? Fot. Shutterstock

Wioska położona jest na dalekiej północy Finlandii a dotarcie tu wydaje się wielkim wyczynem logistycznym. Jednak nie jest to takie trudne w organizacji. Wszystko uzależnione jest od budżetu jakim dysponujecie. Oto kilka propozycji jak możecie dotrzeć do miejscowości Rovaniemi gdzie mieszka Święty Mikołaj.

 1. Lot do Rovaniemi z przesiadką w Helsinkach
  Ta opcja jest zdecydowanie najprostszym i najszybszym rozwiązaniem. Z Warszawy linią lotniczą Finnair, a z Gdańska linią Norwegian dotrzemy na lotnisko w miejscowości Mikołaja. Linią autobusową nr 8 dostaniemy się z lotniska do Rovaniemi. Wybór tego sposobu dotarcia do naszego celu jest niestety najdroższym rozwiązaniem. Za bilety lotnicze w obie strony trzeba zapłacić od około 750 zł od osoby.
 2. Lot do Turku lub Helsinek i dojazd pociągiem
  Ta opcja jest zdecydowanie tańsza niż lot do Rovaniemi. Za lot do Turku w obie strony zapłacimy już od 78 zł w obie strony. Natomiast lot do Helsinek to koszt od około 300 do 600 zł (w zależności od lotniska wylotu). Następnie tanio przemieścimy się pociągiem VR z Helsinek lub z Turku. Podróż z Helsinek odbywa się bez przesiadek i trwa około 12 godzin. Przejazd z Turku natomiast wymaga przesiadki. Koszt takiej podróży rozpoczyna się od 26 euro jeśli kupimy bilet z wyprzedzeniem.
 3. Lot do Turku lub Helsinek i dojazd Onnibusem
  Ceny lotu pozostają takie same jak poprzedniej opcji jednak dojazd autobusem może okazać się dużo tańszy. Jeśli uda nam się upolować promocję to dojazd może nas kosztować nawet jedyne 1 euro.

Z centrum Rovaniemi do siedziby Świętego Mikołaja w łatwy i szybki sposób dojedziemy autobusem nr 8.

Sprawdź tanie loty do Finlandii

Nocleg – gdzie możemy się zatrzymać podczas wizyty u Mikołaja?

Finlandia, podobnie jak cała Skandynawia, może zaskoczyć nas wysokimi cenami noclegów. Niestety, te najdroższe znajdziemy właśnie w Wiosce Świętego Mikołaja i w jej okolicy. Ceny zaczynają się od 125 euro za pokój. Jeśli możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa to mamy w czym wybierać:

 • Szklane Igloo
 • Pokoje ze szklaną ścianą z widokiem na las
 • Drewniane domki w lesie
 • Szklane apartamenty

Chcąc wybrać bardziej ekonomiczną opcję powinniśmy zainteresować się opcją Airbnb, która pozwoli nam wynająć mieszkanie w dużo niższych cenach zaczynających się od 35 euro.

Sprawdź hotele w Rovaniemi

Spełnienie marzeń każdego dziecka

Wioska Świętego Mikołaja Fot. Shutterstock

Wizyta u Świętego Mikołaja to coś co będziemy wspominać do końca życia. Bajeczne krajobrazy i niepowtarzalny klimat to coś co wynagrodzi nam koszty finansowe związane z pobytem tu. Wybierając alternatywne sposoby lotu, dotarcia do wioski i noclegu możemy sporo zaoszczędzić i pozwolić sobie na szaleństwo, które jest marzeniem każdego dziecka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here