Uzbekistan być może nie znajduje się na szczycie podróżniczych priorytetów większości turystów, ale to tylko powód, by tym bardziej go odwiedzić. Piękne minarety, lśniące kopuły, oszałamiające mozaiki, tłoczne bazary i spektakularne góry – to wszystko, co trzeba zobaczyć w Uzbekistanie. 

Po zniesieniu konieczności posiadania wizy, zdecydowanie łatwiej jest się dostać do Uzbekistanu. Od 1 lutego 2019 roku obywatele 45. państw – w tym także Polski – mogą odwiedzić ten kraj w celach turystycznych bez wizy. A trzeba przyznać, że warto! Miasta znajdujące się na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku oferują antyczne zabytki, a niektóre zostały nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zatem co trzeba zobaczyć w Uzbekistanie?

6. Samarkanda

Aż trzy z głównych miast Jedwabnego Szlaku znajdują się w Uzbekistanie. Nie trzeba przemierzać Chin czy Turcji, wystarczy wybrać się do tego jednego kraju. Warto zacząć od Samarkandy, czwartego pod względem wielkości miasta Uzbekistanu. Zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO nie bez powodu. Znajdują się tam pozostałości obserwatorium astronomicznego z XV. wieku, a także mauzoleum Ruchabad, które jest najstarszy zachowanym zabytkiem Samarkandy oraz liczne równie piękne mauzolea i budynki użyteczności religijnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here